kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Ekim 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Emre Çamlıbel

'Ev isteyen beklemesin faiz düşerse zam gelir' "

MENEKŞE ATASELİM
Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, konut kredisi almak için faizlerin düşmesini bekleyen tüketiciye mesaj verdi: Faiz konut fiyatının bir parçasıdır, eğer düşerse biz de zam yaparız..
KalDer (Kalite Derneği) tarafından verilen 'Ulusal Kalite Ödülleri'nde aday gösterilen ilk inşaat firması olan ve iki yıldır finale kalan Soyak, kalite konusunda yaptığı çalışmaları yeni projeleri ile destekliyor. 2008'de ilk alışveriş merkezi yatırımını yapmaya hazırlanan Soyak, gözüne iki Anadolu şehrini kestirmiş. Şirket, konut konusunda da yine sektörün en çok üreten firmalarından biri olma konusunda iddialı. GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi ve Soyak Genel Müdür Emre Çamlıbel, "46 yıllık geçmişinde 50 bin konut yapmış bir firmayız. Şu anda ise 5 yılda 30 bin konut yapacak arsa stoğumuz var" diyor. En son geçtiğimiz hafta İstanbul Kartal'daki Evreka Residence projesini satışa çıkaran ve 126 dairenin yarısını 2 günde satan Soyak'tan konut almak için kredi faizlerinin düşmesini bekleyen tüketiciye de mesaj var: Yüksek faiz dezavantaj sayılmaz. Faiz düşerse, fiyat artar.

KOMİSYONSUZ KREDİ

* Soyak'ın projeleri çok hızlı satılıyor. Evreka Residence da öyle oldu. Ödemede çok mu kolaylık sağlıyorsunuz?
Sektördeki diğer firmalarla mukayese edildiğinde avantajımız büyük. Soyak, 46 senedir 50 bin konut inşa etmiş bir firma. 2004'ten beri de konut kredisi ile satış yaptığımız için büyük bankalarla önemli hukukumuz var. Müşterimize özel imkânlar sunuyorlar. Örneğin, piyasadakilerin altında faiz ve peşinat oranı uygulanıyor. Kredi komisyonu alınmıyor bizim projelerden. Dosya masrafı da alınmıyor. Bu da hızlı satışı etkileyen faktörlerden olabilir.

* Piyasa kredide faizin yeniden yüzde 1'e inmesini bekliyor. Sizce bunun etkisi ne getirir? Biz faizin 2009'dan önce yüzde 1 düzeyine inmesini beklemiyoruz. Ancak makroekonomik göstergeler değişmezse 2009'da bu oran yakalanır. Fakat konutta fiyatlar faizler düştükçe artacak. Çünkü faiz, konut fiyatının bir parçasıdır. Yani beklemek yerine şu anda faizler yüksekken konut almak çok da dezavantaj değil. Çünkü faiz düştüğü gibi fiyat artışına gidilecek. Maliyetler de yükseliyor. İlave fiyat artışı bunlar da. İhtiyacı olan doğru evi, şirketi ve lokasyonu bulduğunda konutunu alsın.