kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
KAYIT DIŞINA YENİ ÖNLEM ALINACAK... 2007 yılında vergi gelirlerinde beklenen tahsilatı yapamayan mali idare, 4 milyar YTL civarındaki açığı kapatmak için gelecek yıl kayıt dışı ile mücadelede önlemleri artıracak.

130 bin mükellefin banka hesabına haciz

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borçlularına, elektronik taarruz başlattı. Maliye, ilk etapta 130 bin vergi borçlusunun banka hesaplarına ihtiyati haciz uyguladı. Bu sayede 2 milyar YTL tahsilat yapılması planlandı..
İLİŞKİLİ HABERLER
130 bin mükellefin banka hesabına haciz
Maliye, vergi borçlularına karşı büyük taarruz başlattı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, veri ambarındaki bilgiler üzerinden gerçekleştirdiği çapraz denetimler sonucunda ilk etapta 130 bin vergi borçlusunun banka hesaplarına ihtiyati haciz konuldu. Bu uygulama ile 2 milyar YTL tahsilat yapılması hedeflendi. 2007 yılında vergi gelirlerinde beklenen tahsilatı yapamayan mali idare, 4 milyar YTL civarındaki açığı kapatmak için gelecek yıl hem bazı vergi ayarlamalarına hem de kayıtdışı ile mücadele önlemlerine ağırlık verecek. Bu kapsamda Gelir İdaresi'nin Stratejik Planı'nda yer alan önlemler seri biçimde devreye giriyor. Vergisini zamanında ödemeyenlerin tespit edilerek süresinde ödenmeyen vergi ve cezaların cebren tahsilini sağlama kararı, hemen uygulamaya konuldu.

TAHSİLAT İÇİN YAKIN MARKAJ
Borç Takip ve Değerlendirme Sistemi'nin temelini oluşturan ilk adım sayesinde, hem vergi borcu bulunan hem de bankada mevduat tutan 130 bin mükellef saptandı. Bankalara yazı gönderilerek, borçlu mükelleflerin hesap hareketlerinin bloke edilmesi istendi. Önümüzdeki dönemde de vergi borçlularının banka mevduatı, gayrimenkul ve motorlu taşıt bilgileri öncelikli olmak üzere tüm malvarlığına elektronik ortamda ulaşılarak tahsilat için yakın markajda tutulacak.