kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Eylül 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Savcı 'El konulsun' dedi anıt mezar aileye kaldı

Zülfikar Ali AYDIN
Mahkeme, PKK'lı Engin Sincer'in K. Maraş'ta yaptırılan mezarında propaganda unsuru bulmadığı için 'müsadere' talebini reddetti..
İLİŞKİLİ HABERLER
Savcı 'El konulsun' dedi anıt mezar aileye kaldı
PKK'nın Kuzey Irak'taki Kani Cenge kampında kuşkulu biçimde öldürülen ve örgüt tarafından öldürüldüğü ileri sürülen Engin Sincer için Pazarcık ilçesi Seyrantepe köyünde yapılan "anıt mezar" hakkında açılan dava sonuçlandı. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "örgütün reklamı ve propagandası yapıldığı" iddiasıyla açtığı dava, örgüt davalarına bakan Malatya Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

BÖLÜCÜLÜK PROPAGANDASI
Hazırlanan iddianamede, "Gösterişli biçimde yapılması ve sık sık ziyaret edilmesi nedeniyle, PKK'nın yok etmeyi hedeflediği Türk topraklarında dimdik ayakta olduğunu göstermek suretiyle reklam ve bölücülük propagandası yapıldığı" öne sürülerek mezara kamu adına el konulması talep ediliyordu. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün görülen duruşmada, Sincer ailesinin avukatı Levent Kanat, mezarın hiçbir bölümünde PKK propagandası niteliği taşıyacak yazı ile işaret bulunmadığını ve yapılan mezarın ailenin özel hayatı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

TALEP REDDEDİLDİ
Avukat Levent Kanat, yasalarda "anıt mezar" tartışmasına açıklık getirecek herhangi bir hüküm olmadığına da dikkat çekerek savcılığın talebinin reddedilmesini istedi. Duruşma savcısı da, mezarın örgütün propaganda ve reklamı niteliğini taşımadığı yönünde görüş bildirirken, mahkeme heyeti "Mezarda PKK propagandası yapılmadığı" gerekçesiyle 'müsadere' isteğinin reddine karar verdi.