kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
MAHMUT ÖVÜR

Yeni kabinede kimler olmalı?

Türkiye yeni bir döneme giriyor.
Bu dönemin en simgesel yanı yeni cumhurbaşkanı görünse de hayatımızı asıl etkileyecek olan hiç kuşkusuz "yeni hükümet" olacak.
Çünkü AK Parti, ikinci iktidarıyla farklı bir yolculuğa çıkıyor.
En öncelikli işi ise yeni bir "sivil anayasa" hazırlamak.
Bunu yerel yönetimler reformu ve milli geliri 10 bin dolara çıkarma hedefi izliyor.
Bir bakıma "bürokratik devlet"ten "demokratik devlet"e geçişin ilk adımları bu dönemde atılacak.
Bu da yeni hükümette kimlerin görev alacağını önemli kılıyor.
Siyaset kulislerinde yeni döneme genç, dinamik ve atak isimlerin damgasını vuracağı konuşuluyor.
Peki kimlerin adı geçiyor?
Kulislerde konuşulanları da dikkate alarak yeni hükümette olması gerekenleri çıkardık.
Küresel kriz dalgasının baş gösterdiği bu süreçte ekonomi önemini ve hassasiyetini koruyor. Bu nedenle Ali Babacan'ın Ekonomi'den Sorumlu Devlet Bakanı olarak kalması biraz da zorunlu gibi.
Ama "Baş Müzakereci" değişebilir.
AB ile ilişkilerin yeni boyut kazanacağı bu dönemde, bu görev için Devlet Bakanı olarak Şaban Dişli ve Mevlüt Çavuşoğlu isimleri hiç de ters düşmez.
Dönemin ikinci kritik sorunu askerlerle ilişkiler.
Bu açıdan iki bakanlık öne çıkıyor. Milli Savunma ve Dışişleri Bakanlığı.
Milli Savunma Bakanlığı için asker bir aileden gelen Reha Denemeç çok uygun bir isim.
Abdullah Gül'den boşalan Dışişleri Bakanlığı'na ise 4.5 yıllık AK Parti iktidarında dış ilişkiler konusunda neredeyse bir bakan gibi çaba harcayan Egemen Bağış ismi var.
Bağış, yeni dönemin dinamik temposuna da uyacak bir isim.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yerini koruyacağı konuşulsa da liste açıklandığında Mustafa Açıkalın isminin çıkması kimseyi şaşırtmamalı.
İçişleri Bakanlığı'na gelince... Bu bakanlık için çok sayıda isimden söz edilse de hala şansı en yüksek isim Abdülkadir Aksu...
Diyanet'ten Sorumlu Devlet Bakanlığı için en uygun isim Sait Yazıcıoğlu... Parti içinde "Sözde değil özde Müslüman" olarak nitelenen Yazıcıoğlu, Özal döneminde Diyanet İşleri Başkanı'ydı.
AK Parti tabanında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın değişmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Seçim başarısında bu iki bakanlığın çalışmalarının önemli payı olduğunu herkes kabul ediliyor.
Bu dönemin önemli sorunlarından biri de enerji olacak. Türkiye'nin enerji sıkıntısıyla yüz yüze kalmaması için Enerji Bakanlığı'na geçmiş dönemin en başarılı ismi Binali Yıldırım'ın getirilmesi herkesin rahat nefes almasını sağlayacak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na AK Parti'nin yeni transferlerinden Ertuğrul Günay'ın, Kültür Bakanlığı'na Prof. Dr. Mehmet Sağlam'ın, Turizm Bakanlığı'na Edibe Sözen'in, Ulaştırma Bakanlığı'na ise eski İstanbul AK Parti İl Başkanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun sağlık kökenli olsa da getirilmesi yeni dönemin ruhuna uygun düşecektir.
Bugünlerde Ankara'da heyecan tam anlamıyla dorukta.
Çok sayıda isim bakanlık beklentisi içinde.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın elinde bir liste var. Ama Cumhurbaşkanı Sezer bu listeyi onaylamayınca, elde kalan listede değişiklik yapılma olasılığı bu heyecanı daha da artırıyor.
Kuşkusuz eski hükümette görev alanların deneyimi önemli ama yeni hükümetin ağırlıkla yeni isimlerden oluşması da farklı bir heyecan getirecek.
Neler olacağını çok değil, bu ayın sonunda göreceğiz.