kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Aydıntaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Orhon, boyanın özellikle güvenlik açısından çok önemli olduğunu söylüyor.

Küresel ısınmaya boyalar da karşı

EBRU ERDOĞAN
Güneşten aldığı enerjiyi karanlıkta yansıtan boya Fosforix, küresel ısınmaya karşı konutlarda elektrik tasarrufu sağlamanın yanı sıra deprem gibi felaket zamanlarında yol gösterici oluyor..
Küresel ısınmanın kendini iyice gösterdiği son dönemde, şirketlerin bu sorunun çözümüne yönelik üretimleri de hız kazandı. Aydıntaş İnşaat tarafından üretilen ve Fosforix adı verilen fosforlu boya, gece aydınlatması olarak kullanıldığında konutlardaki elektrik maliyetini düşürüyor. Tasarımdan güvenliğe, tekstilden aksesuara kadar pek çok sektörde kullanılabilen boya, güneş battığı andan itibaren gündüz aldığı ışığı yansıtmaya başlıyor. Aydıntaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Orhon, "Bu boyaları güvenlik amaçlı da kullanmak istiyoruz. Apartman merdivenlerine döşeyeceğimiz bordürler ile felaket anlarında yön bulmayı kolaylaştırabiliriz" dedi. Orhon, sorularımızı şöyle yanıtladı:

* Fosforix nerelerde kullanılıyor?
Fosforix, güneş battıktan sonra sabaha kadar ışık verme özelliğine sahip. Ömrü bu kadar, aksi takdirde fosfor olur ki, bu kanserojen bir maddedir. Boyanın zararlı olmadığına dair Atom Enerjisi Kurumu'ndan almış olduğumuz bir belge var. Bunun için tekstil de dahil olmak üzere dekorasyon, güvenlik, peyzaj ve hatta kozmetik gibi her türlü sektörde kullanılabilir. Bu boya sayesinde ışık için harcanan elektrik maliyetlerini düşürmek mümkün. Konutlarda kullanılan lamba ya da avizeler bu boyayla boyandığında lamba kadar aydınlık olmasa da belli bir ışık verir. Tabi duvarların tamamının boyanmasını önermeyiz. Çünkü o zaman uyumak mümkün olmaz. Duvarlar için tasarım amaçlı şekiller çizebiliyoruz.

* Bu boyaların ömrü ne kadar?
10 yılda bir yenilemek gerekiyor. Bu önemli bir avantaj, çünkü biz bu malzemenin güvenlik amaçlı da kullanılmasını istiyoruz. Deprem ya da yangın gibi felaketlerde elektrikler kesiliyor. Binaların bazı bataryalı aparatları var. Fakat bunların ömrü bir yıl ve sonuçta sadece bulunduğu yeri aydınlatıyor. Yani size yönünüzü gösterecek bir ürün değil. Oysa ki merdiven korkulukları ya da koridorun sağ ve sol kısımlarında bu boyayı kullandığınızda, sokak kapısına kadar gideceğiniz yönü kolayca bulabilirsiniz. Son dönemde lüks konutlarda kullanılan granitler için de kullanılabilecek yine fosforlu boyalı bordürler geliştirdik. Bu da hem estetik hem de güvenlik açısından oldukça kullanışlı olacak.