kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Ağustos 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

İlaçlar aldatmayı artırdı mı?

ESRA TÜZÜN
ESRA TÜZÜN
GENÇ KADIN SEÇİYORLAR
* Dr. Akif Poroy (Seksolog): Cinsel gücü artırıcı ilaç kullanan erkekler daha çok genç kadınlara ilgi gösteriyor. Bu ilaçların etkinliğini birkaç kez test ettikten sonra eşleri dışındaki kişilerle de rahatlıkla cinsel beraberlik yaşıyorlar. Bu dönemde 'yaşlıyım, bir kenara çekilmeliyim' yerine, cinsel hayatı aktif tutarak yaşamlarını sürdürüyorlar.

ALDATMALAR İLAÇ DESTEKLİ
* Prof. Dr. Halim Hattat (Ürolog): 2000 yılından beri çıkan bir dizi ilaç, organik veya psikolojik yönden erkeklere destek verdi. Erkekleri genç sevgili arayışına itti diyemeyiz; ancak bu eğilimde olanlar ilaçtan fazlasıyla faydalanıyor.

İLAÇ DENEMESİ ARTTI
* Prof. Dr. Ferruh Şimşek (Ürolog): Bu ilaçların, plasebo (ilaç görünümünde ancak etkisi olmayan) olduklarını düşünüyorum. Bugüne kadar kanıtlanmış bir etkinlikleri yok. Ancak belli bir yaşı aşmış ve cinsel ilişki kurmakta zorlanan erkeklerin bu ilaçlara inanarak eşleri dışındakilere yönelimleri hayli fazla. Aldatmanın değil, bu tarz ilaçları kullanan ve deneyen kişilerin arttığını düşünüyorum.

GENİŞ BİR ARAŞTIRMA LAZIM
* Prof. Dr. Tarık Esen (Ürolog): Hastalara cinsel performansı artırmak için ihtiyaç duydukları ilaçları yazıyoruz. Ancak bunu eşleriyle mi yoksa başka bir partnerle mi kullandıklarını bizimle paylaşmıyorlar. Bu açıdan bence geniş katılımlı bir araştırma yapılmalı. Bugüne kadar bu konuda yapılan bir çalışma olmadı.

DÜRTÜLER KONTROL EDİLMELİ
* Zehra Erol (Psikolog): Cinsellik vesaldırganlık insanın doğasında var. Dürtülerimizi tatmine yönelik bir parçamız her zaman var ve bu dürtülerimizi kontrol edemediğimizde aldatma olabilir. Toplumun kuralları ve yaşantılarımız, bunları kontrol edebilmemiz açısından vardır. Bu dürtülerimizi kontrol etmeye çalışırlar. Nasıl aldatmaya neden olan dürtülerimiz varsa, bu dürtüleri kontrol etmeye yarayan mekanizmalarımız da vardır.