kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Temmuz 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
YILMAZ ÖZDİL

Gemiciklerde talim var...

İktidar, dut gibidir.
Kendini hep tepede görür.
Ama ahali bi silkeler...
İllaki düşer.
Bakın, Başbakan çıktı, aniden, "tek başına iktidar olmazsam, çekilirim" dedi.
Niye dedi?
Açtım telefonu... İnsan davranışları konusunda saygın yere sahip, üç profesör ile konuştum.
Ve sordum,
"niye dedi?"
Rica ettiler.
İsimlerini yazmıyorum... Kendilerine tebelleş olunmasından korkuyorlar... Halimiz maalesef bu.
Ortak görüşleri ise, şu...
Bir...
"AKP'ye değil, Tayyip Erdoğan'a oy verin, imajı yaratılıyor. Abdullah Gül bile, bir iki yer hariç, kürsüye çıkarılmıyor. Televizyonlara bakın... MHP adına konuşan çok sayıda kişi var. CHP adına Baykal'dan fazla gördüğümüz insanlar var. Tayyip Erdoğan ise, tek tabanca olarak sunuluyor. Sanki parti yok, sadece bir kişi var, gibi davranılıyor. Dikkat edin, AKP olarak bırakırız demiyor, bırakırım diyor... Çünkü bu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin provası aslında."
İki...
"Erdoğan'ın bu lafı, kararsız seçmenleri etkilemez... Çünkü bir siyasetçinin sonunun ne olacağı kimseyi ilgilendirmez. İnsanlar, kendi sonlarının ne olacağıyla ilgilenir... CHP'ye oy verecek insanları da ilgilendirmez, aksine sevinirler. MHP'ye oy verecek insanları da ilgilendirmez, zaten siz gidin diye MHP'ye oy veriyorlar. Erdoğan'ın durumundan, Genç Parti'ye, Demokrat Parti'ye gönül veren insanlara ne? Hiç etkilemez."
E nedir?
Üç...

"Tayyip Erdoğan, bu açıklamasıyla, AKP'ye oy veren seçmeni hedefliyor... Ama AKP'de ısrar edenleri değil... Geçen seçimde AKP'ye oy verip, umduğunu bulamayan, benden bu kadar, bu sefer başkasına oy vereceğim, diyenleri hedefliyor.
Nasıl yani derseniz...
Geçen seçimde CHP'ye oy verip, bu sefer AKP'ye oy verecek olan yok. Geçen seçimde MHP'ye oy verip, bu seçimde AKP'ye dönecek olan da yok. Ama, geçen seçimde AKP'ye oy verip, bu sefer, diğer partilere, özellikle MHP'ye ve Saadet'e kayan çok... Seçmen, kimsenin demirbaşı değildir... Tayyip Erdoğan, işte bu şiddetli kanamayı durdurmaya çalışıyor..."
Niye dedi?
Bundan dedi.
Çünkü, 95 metrelik harbi gemiye "gemicik" diyor Başbakan ama... Tayfa bavulları topladı, ilk limanda inmeye niyetli.