SABAH - Düğün dernek oldu
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Düğün dernek oldu
Düğün dernek oldu
'Kutluay çifti çok espriliydi'
'İstanbul herkesi etkiliyor'

Düğün dernek oldu

Yıllardır yalnız İstanbul sosyetesinin değil, dünyanın pek çok ülkesinden çiftin düğünlerini ve çeşitli etkinlikleri gerçekleştiren firmalar, çok sıkı birer rakip olmalarına rağmen dernek kurup, güçlerini birleştirdi.

Onlar, yaptıkları işler nedeniyle en mutlu günlerde, aileden biri gibi mutlulukları paylaşan, sevinç gözyaşları döken ve yıllarca ailenin bir parçası olan bir grup meslek erbabı... Şimdi de birbirlerinin en büyük rakibi olmalarına rağmen, sektörün kalıcılığını sağlamak, kaliteli eleman yetiştirilmesine öncülük etmek amacıyla bir araya geldiler. İlk genel kurul toplantısını bu ay gerçekleştiren Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği'nin (YEPUD) üyelerinin hepsi çok renkli isimler... Başkanlığını KM Organizasyon'un sahibi Meltem Bayazıt Tepeler'in üstlendiği derneğin yönetim kurulu üyeleri arasında Şebnem Mardini, Mirey Karaso, İzzet Levi ve Sevgi Ekmekçi var. Sektörün öncülerinden Leyla Levi, Dalya Akohen, Semra Akgün, Recep Gedik, Gülseren H. Leyva, Arzum İhsan da derneğe üye olmuş.

'KÖYLÜ
OLMADIĞIMIZI GÖSTERDİK'
YEPUD Başkanı Meltem Bayazıt Tepeler, derneği yedi yıldır hayata geçirmeye çalıştıklarını söylüyor. En büyük amaçlarının yurtdışında olduğu gibi Türkiye'de de 'etkinlik yönetimi' sektörünü, gençlerin hedefleri arasına sokmak olduğunu belirten Tepeler: "Hepimiz alaylıyız. Öncelikle üniversitelerde bazı eğitim, sertifika programlarıyla başlatılmasını istiyoruz. Çok hızlı büyüyen bir sektör ve iyi yetişmiş eleman ihtiyacı duyuluyor," diyor. Tepeler, Türkiye'de yaşadıkları en büyük sıkıntıyı da şöyle açıklıyor: "Türkiye'de bu etkinlikler önce otellerin teşvikiyle başlamış. Müşteriler hâlâ o eski alışkanlıkla önce otellere gidiyor, anlaşıyor ve sonra da bizi buluyorlar. Ama dünyanın her yerinde önce 'etkinlik yöneticisi'ne gidilir ve onlar da müşteriyi yönlendirir. Dernek şimdi işleyişi başlatmaya da öncülük edecek.'' YEPUD Başkan Yardımcısı Şebnem Mardini de üniversitelerde kurulacak 'etkinlik yönetimi' bölümlerinde ders verebilecek kadar deneyimli olduklarını belirtiyor. Sektördeki firmaların, 'çok sıkı' rakipler olmasına rağmen birbirlerine destek verdiklerini de söyleyen Mardini, "Biz sadece plan yapmıyoruz, planlarımızı gerçekleştiriyoruz. Dernek çatısı altında, herhangi birimize olabilecek bir aksilikte YEPUD üyeleri, aynı projeyi alıp tamamlayabilecek. Aslında sıkı rakipleriz, ama ihtiyaç duyulduğu anda bir dayanışma içinde olacağız. Bu, müşteriye YEPUD güvencesini verecek. Dernekle de Türkiye'de yaptığımız etkinlikler kadar yurtdışında da çalışmalar yapacağımıza inanıyorum.'' 20 yıldır çok önemli düğünleri ya da uluslararası organizasyonları gerçekleştirdikleri için sektörle ilgili beklentileri kadar anıları da çok zengin. Düğünden bir hafta önce damadı değiştiren gelinler, havuza düştüğü halde programı bozmamak için ıslak elbiseyle düğünü izleyen kayınvalideler... Sektörde, firmalarının adı da olan 'Happy Leyla' diye tanınan Leyla Levi, derneğin firma temsilcilerini birbirlerine bağladığını söylüyor. 20 yıldır davet organizasyonu gerçekleştiren Levi, "Yabancılara yaptığımız düğünlerle köylü olmadığımızı gösterdik. İtalya, İsrail ve Paris'te de düğünler yaptım,'' diyor. Mesleğe nikâh şekeri yaparak başlayan Davet Organizasyon'un sahibi Dalya Akohen, sektörlerini "Bir hayal sektörü,'' olarak tanımlayarak şöyle anlatıyor: "Zaman zaman bir Sindrella gibi hareket ediyoruz. Yaptığımız bütün hazırlıklar sadece bir gece için... Bir gece rüyası için çalışıyoruz, ama bu gerçek bir sektör.'' Fatih Terim'in Sepetçiler Kasrı'ndaki 50. yaş günü etkinliğini de düzenleyen Akohen, "Terim'in heyecanı görülmeye değerdi," diyor.

FİGEN YANIK

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 'Kalbimle çizmek isterdim'
 Savaşı çıkaran şirket
 'Tanınmıyorum, çünkü kendimi anlatamıyorum'
 'Soyadım Uçuran ya, belki ondan 'uçtu' diyorlardır!'
 Ve kadın seksle tanıştı
 40 gün 40 gece Sulukule
 'İstanbul hâlâ hak ettiği turisti ağırlamıyor'
 Ne kedisiz ne kitapsız
 Haydi çocuklar şenliğe
 'Toplum beni değil, ben toplumu değiştirmeliyim'
 Festival tarihi açık artırmada
 'Bir klip şarkıcının kaderi olabilir'
 AKM'yi yıkma nedenimiz 'Tamamen Duygusal'
 Bu radyoda müzik yok konuşma var
 Bütün patronlara örnek olsun
 300 Spartalı İran'a mı saldırdı?
 Felsefenin Sefaleti
 Kadir Has'tan son vefa Yassıada'ya
 Harran: Sevmeye hakkı olmayan kadınların diyarı...
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Ömür imtihanla geçiyor!
Zor anlarda bazen sadece...
GÜLSE BİRSEL
50 yıl sonra keyfiniz nasıl olacak?
Ben doğduğumda...
ÖNCEL ÖZİÇER
Kahve bile 'üçü bir arada', ben hâlâ...
KAZIM KANAT
"3 bin meslektaşın, yarın evine ekmek götürecek"...
Futbol kulüpleri en çok beyazı seviyor
Futbol kulüpleri en çok beyazı seviyor
Türkiye profesyonel futbol liglerinde yer alan 220 spor kulübü...
Ankaralılara sinema ziyafeti
Ankaralılara sinema ziyafeti
Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12 - 22 Nisan tarihleri...
Seks mi, alışveriş mi?
Psikiyatrist Dr. Funda Güdücü ve Psikiyatrist Dr. Oğuz Tan, 'Seks mi,...
Tiroid kanserinde erken tanı çok önemli
Her yıl nisan ayının ilk haftasına denk gelen 'Kanser Haftası'...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.