SABAH - 40 gün 40 gece Sulukule
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
40 gün 40 gece Sulukule
Sulukule'de 'baryam' var

Sultanahmet-Ayasofya'dan bile önce turist rehberlerinde yerini alan, birçok ünlünün eğlence mekânı ve yıllarca sinemalarda bayılarak izlediğimiz Roman filmlerinin doğal platosu olan Sulukule. Bu ünlü semt tarihe karışmamak 'yıkılıp gitmemek' için kendi festivalini düzenliyor


40 gün 40 gece Sulukule

Sultanahmet-Ayasofya'dan bile önce turist rehberlerinde yerini alan, birçok ünlünün eğlence mekânı ve yıllarca sinemalarda bayılarak izlediğimiz Roman filmlerinin doğal platosu olan Sulukule. Bu ünlü semt tarihe karışmamak 'yıkılıp gitmemek' için kendi festivalini düzenliyor.

1993 yılında eğlence mekânı olan evleri kapatıldıktan sonra uzun süre sesi soluğu çıkmayan Sulukule, bugünlerde mazisine nazire yapar gibi eski şenlikli günlerini yeniden yaşıyor. Kentsel Yenileme Projesi kapsamında yıkılması ve yeniden yapılandırılması söz konusu olan semtin doğal dokusu ile kalmasını isteyen Sulukule sakinleri ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte hazırladığı etkinlikler kapsamında, semtin sokakları yıllardır görmediği bir ilgi ile karşı karşıya. Vatan Caddesi'nden Neslişah Sultan Mahallesi'nin tabelasını izleyerek girdiğiniz semtte, sizi duvarlara yapılmış graffitiler ve ellerinde boya tenekeleriyle evlerin duvarlarını boyayan gönüllüler karşılıyor. İstanbul'un gri rengi bu sokaklarda yok, her şey daha renkli, daha gürültülü ve daha şenlikli. Sokağa girince Sulukule Derneği'nin önünde bir hareketlilik karşılıyor sizi. Küçük bir avlu ve çay ocağından ibaret dernek, bugünlerde sivil toplum kuruluşlarının ve gönüllülerin geçici karargâhı olmuş durumda. Semtin doğal dokusunu ve kültürünü yaşatmak için gönüllü olarak çalışan mimar, mühendis, ressam, graffiti sanatçısı ve fotoğrafçı herkes içeride.

DARBUKASINI ALAN GELSİN
Mart ayının son haftasında başlayan ve 40 gün 40 gece sürecek olan etkinlikler kapsamında yapılan ilk çalışmalar, geçtiğimiz hafta Sulukule Derneği'nde gerçekleştirildi. Klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici'nin katılımıyla ve akademisyen Serkan Çağrı'nın önderliğinde başlayan klarnet atölyesi, özellikle semt sakinlerinden ve çevredeki müzisyenlerden büyük ilgi gördü. Klarnet atölyesi katılımcıları bir aylık bir çalışma sonunda, 23 Nisan'da, gelirinin bir kısmı Sulukule'ye bağışlanacak olan bir konsere de imza atacak garajistanbul'da. Her pazar sürdürülecek olan müzik atölyeleri nisan ayı boyunca sırasıyla; keman, ritim, çocuklarla müzik atölyesi ve kadınlarla dans ve müzik atölyeleri olarak gerçekleşecek. Etkinlikler isteyen herkese açık.

EVLER YENİDEN RENKLENİYOR
40 gün 40 gece Sulukule etkinlikleri kapsamında Roman filmleri festivalinden dia gösterilerine, seminerlerden çocuklar ile fotoğraf çalışmalarına kadar pek çok etkinliğe yer verilecek. Ama sokakta tüm heyecan 5-6 Mayıs'taki Hıdrellez kutlamalarına odaklanmış. Semaver Kumpanya'nın, Hangar Çalgıcıları'nın ve Sulukule Roman Orkestrası'nın da katılacağı şenlikte panayırlar kurulacak. Bu en renkli güne kadar sokaklar da gönüllüler tarafından rengârenk boyanıyor. En çok tercih edilen renk pembe. Gerçekleşmeyen hayallerinin rengini evlerine yansıtmak için herkes elinde bir fırçayla, sponsorlardan gelen boyalarla duvarları renklendiriyor.

HER YER SULUKULE
Kentsel Yenileme Projesi kapsamında yıkımı söz konusu olan Sulukule'de, dikkatleri semte çekmek için yapılacak etkinlikler Sulukule ile sınırlandırılmamış. Yıldız Teknik Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Fransız Kültür Derneği ve İstanbul Teknik Üniversitesi gibi kurumlar da film gösterimleri paneller ve sergileme çalışmalarına ev sahipliği yaparak kampanyaya destek oluyorlar. Özellikle 8-11 Mayıs arasında Fransız Kültür Merkezi'nde yapılacak olan Roman Filmleri Haftası'nın bölgede yaşayanların da katılımıyla renkli geçmesi bekleniyor.

ENİS UMULER

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 'Kalbimle çizmek isterdim'
 Savaşı çıkaran şirket
 'Tanınmıyorum, çünkü kendimi anlatamıyorum'
 'Soyadım Uçuran ya, belki ondan 'uçtu' diyorlardır!'
 Ve kadın seksle tanıştı
 'İstanbul hâlâ hak ettiği turisti ağırlamıyor'
 Ne kedisiz ne kitapsız
 Haydi çocuklar şenliğe
 'Toplum beni değil, ben toplumu değiştirmeliyim'
 Festival tarihi açık artırmada
 'Bir klip şarkıcının kaderi olabilir'
 AKM'yi yıkma nedenimiz 'Tamamen Duygusal'
 Bu radyoda müzik yok konuşma var
 Bütün patronlara örnek olsun
 300 Spartalı İran'a mı saldırdı?
 Düğün dernek oldu
 Felsefenin Sefaleti
 Kadir Has'tan son vefa Yassıada'ya
 Harran: Sevmeye hakkı olmayan kadınların diyarı...
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Ömür imtihanla geçiyor!
Zor anlarda bazen sadece...
GÜLSE BİRSEL
50 yıl sonra keyfiniz nasıl olacak?
Ben doğduğumda...
ÖNCEL ÖZİÇER
Kahve bile 'üçü bir arada', ben hâlâ...
KAZIM KANAT
"3 bin meslektaşın, yarın evine ekmek götürecek"...
Futbol kulüpleri en çok beyazı seviyor
Futbol kulüpleri en çok beyazı seviyor
Türkiye profesyonel futbol liglerinde yer alan 220 spor kulübü...
Ankaralılara sinema ziyafeti
Ankaralılara sinema ziyafeti
Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12 - 22 Nisan tarihleri...
Seks mi, alışveriş mi?
Psikiyatrist Dr. Funda Güdücü ve Psikiyatrist Dr. Oğuz Tan, 'Seks mi,...
Tiroid kanserinde erken tanı çok önemli
Her yıl nisan ayının ilk haftasına denk gelen 'Kanser Haftası'...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.