SABAH - 'Bir klip şarkıcının kaderi olabilir'
kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
'Bir klip şarkıcının kaderi olabilir'
'Bir klip şarkıcının kaderi olabilir'
Her birinin ayrı öyküsü var

'Bir klip şarkıcının kaderi olabilir'

Mor ve Ötesi, Mirkelam, Zeynap Casalini gibi pek çok ünlü ismin video kliplerini çeken Gürcan Keltek, izleyiciyi dört dakika boyunca yarattığı yalana alet etmeye çalışıyor.

Son zamanların en beğenilen video klipleri Gürcan Keltek imzası taşıyor. 32 yaşındaki yönetmen, ilk video klibini Yalın'ın çıkış parçası olan Zalim'e çekti. İki yıldır da Şebnem Ferah, Mor ve Ötesi, Aylin Aslım, Zeynep Casalini, Mirkelam, Ogün Sanlısoy, Keremcem, Nem, Gripin, Çilekeş ve Yüksek Sadakat gibi birçok ünlü isimle çalıştı. Başarısını, tarzını beğendiği şarkıcı veya gruplarla çalışmasına ve çoğu zaman video kliplerde kullandığı kasvetli mekânlara, dikkat çekici kurguya borçlu. Zaten Gürcan Keltek'e göre bir video klibin, bir sinema filminden çok da farkı yok: "Her ikisini de aynı motivasyonla yapıyorsunuz. Mekânı, oyuncuları, senaryoyu düşünüyorsunuz. Ama bir video klipte, izleyiciyi dört dakikada bulunduğu noktadan koparıp başka bir dünyaya götürmeniz; şarkıcıyı o yalanın içine iyi bir şekilde oturtmanız gerekiyor."

KIRAMADIĞI
ÜNLÜLER
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Sinema Bölümü'nden mezun olan Keltek'e göre video klip çekmenin en önemli kuralı, çok fazla çekmemek. "Durup kendinizi şarj etmezseniz, tüm klipleriniz birbirine benzer," diyor. Bunun yanı sıra aynı sanatçıya birden fazla video klip çekmeyi de pek tercih etmiyor. Ama şimdiye kadar kıramadığı pek çok isim olmuş. Aylin Aslım ve Zeynep Casalini gibi... Bir video klibi çekmeyi kabul etmesi için ise ya şarkıcıyı ya da şarkıyı kendine yakın hissetmesi gerek. Genç yönetmen video kliplerinin her şeyiyle bizzat ilgileniyor. "Şanslıyım ki, çekmeye başladığımda kimse 'Böyle olmasın, şöyle olsun,' demedi. Arada çok iyi fikirler getiren sanatçılar da oluyor. Örneğin Mor ve Ötesi üyeleri, en az yönetmen kadar düşünür." Bu arada sonradan baktığında çok da hoşuna gitmeyen işler de yapmış. Buna Yüksek Sadakat'in Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer şarkısının klibini örnek veriyor: "Grubun üyelerini çok severim. Nedense o videonun mayası tutmadı. Aslında başka şarkıya çekecektik ama bu şarkı bir anda hit olunca, buna çekmek zorunda kaldık. Şimdi olsaydı daha iyi çekebilirdim. Veya daha çok hazırlık sürecim olsa, hava koşulları daha iyi olsaydı... Benim şansıma çok da yayınlanan bir video klip oldu."

TAKLİT İDDİALARI
Bunun yanı sıra Aylin Aslım'ın Ahh şarkısının video klibinin Fiona Apple'ın Criminal'ına çok benzediği yönündeki eleştirileri de şöyle yanıtlıyor: "Bu video klibin esin kaynağı, çok sevdiğim birkaç fotoğrafçı. Flaş ışığı gibi görüntü vermek için klibi kameranın üzerine lamba takarak çektik. Fiona Apple'ın videosu da aynı şekilde çekilmiş. Fionna Apple'ın bütçesi 900 bin dolar. Bizimki 15 bin YTL. Bu bütçeyle aynı şeyi hissettirdiysek ne mutlu bize. Esinlenme söylentilerinden bağımsız olarak, bu klip müzik kanalları tarafından görmezden gelindi. O videoda bir kadın cinselliği var. Ama bir erkeğin değil, kadının gözünden anlatılıyor. Bazen bir video klip, şarkıcının veya grubun kaderi haline gelebiliyor. Bunun yanı sıra Gripin'in Böyle Kahpedir Dünya şarkısının klibi oldukça karanlık ve saldırgandır. Orada kullanılan bir kadın bedeni de var. Ama amaç teşhir etmek değil. Türkiye'de şu anki sistem, kadın bedenini suiistimal etmekten geçiyor. Buna alet olmak istemedik. Ve şaşırtıcı bir şekilde bu video klip sevildi."

ECE KOÇAL

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 'Kalbimle çizmek isterdim'
 Savaşı çıkaran şirket
 'Tanınmıyorum, çünkü kendimi anlatamıyorum'
 'Soyadım Uçuran ya, belki ondan 'uçtu' diyorlardır!'
 Ve kadın seksle tanıştı
 40 gün 40 gece Sulukule
 'İstanbul hâlâ hak ettiği turisti ağırlamıyor'
 Ne kedisiz ne kitapsız
 Haydi çocuklar şenliğe
 'Toplum beni değil, ben toplumu değiştirmeliyim'
 Festival tarihi açık artırmada
 AKM'yi yıkma nedenimiz 'Tamamen Duygusal'
 Bu radyoda müzik yok konuşma var
 Bütün patronlara örnek olsun
 300 Spartalı İran'a mı saldırdı?
 Düğün dernek oldu
 Felsefenin Sefaleti
 Kadir Has'tan son vefa Yassıada'ya
 Harran: Sevmeye hakkı olmayan kadınların diyarı...
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Ömür imtihanla geçiyor!
Zor anlarda bazen sadece...
GÜLSE BİRSEL
50 yıl sonra keyfiniz nasıl olacak?
Ben doğduğumda...
ÖNCEL ÖZİÇER
Kahve bile 'üçü bir arada', ben hâlâ...
KAZIM KANAT
"3 bin meslektaşın, yarın evine ekmek götürecek"...
Futbol kulüpleri en çok beyazı seviyor
Futbol kulüpleri en çok beyazı seviyor
Türkiye profesyonel futbol liglerinde yer alan 220 spor kulübü...
Ankaralılara sinema ziyafeti
Ankaralılara sinema ziyafeti
Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12 - 22 Nisan tarihleri...
Seks mi, alışveriş mi?
Psikiyatrist Dr. Funda Güdücü ve Psikiyatrist Dr. Oğuz Tan, 'Seks mi,...
Tiroid kanserinde erken tanı çok önemli
Her yıl nisan ayının ilk haftasına denk gelen 'Kanser Haftası'...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.