kapat
   
11 Kasım 2006 Cumartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
"Futbol maçı seyreder gibi bağırıp çağıranlar var"
AKP'de genel başkan adaylığı zorlaştırıldı
AKP Kongresi'nde yankesici uyarısı
Kongrede tek muhalif ses

"Futbol maçı seyreder gibi bağırıp çağıranlar var"

AK Parti 2. Olağan kongresinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1330 oyla yeniden genel başkanlığa seçildi. Erdoğan, Ecevit'in cenazesindeki "Türkiye Laiktir Laik Kalacak" sloganını eleştirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan Bülent Ecevit'in cenazesinde atılan "Türkiye Laiktir Laik Kalacak" sloganını AKP kongresinde yanıtladı. Sloganı eleştiren Erdoğan, Anayasa'daki "Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, sosyal hukuk devletidir" ilkesinin hatırlatarak bunların hepsinin bir arada olması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Ecevit'in cenazesinin ardından, AKP İkinci Büyük Kongresi'nin yapıldığı ASKİ Spor Salonu'na eşi Emine ve kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte geldi.

Erdoğan'dan önce salona gelen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, partililerden büyük ilgi gördü.

"Türkiye'nin Lideri" anonsuyla salona giren Erdoğan'a da partililer tarafından uzun süre tezahüratta bulunuldu. Erdoğan, bir süre kongreye katılan yabancı ülke ve kuruluş temsilcilerinin konuşmalarını dinledikten sonra, delegelere ve partililere hitap etti.

Başbakan Erdoğan, ağırlıkla partisinin siyasal kimliği ve hükümet çalışmalarının anlatımından oluşan uzun konuşma metninin dışına güncel tartışmalar nedeniyle birkaç kez çıktı.

MAÇ SLOGANI GİBİ

Ecevit'in cenazesinde protesto için atılan "Türkiye Laiktir Laik Kalacak" sloganına yanıt veren Erdoğan, şöyle dedi:

"Son günlerde 'Türkiye Laiktir Laik Kalacak' diyorlar. Bunu kime söylüyorsun. Bu işin kavgasını mücadelesini yapanlara söylüyorsun. Bunu adeta maçlardaki sloganlar gibi bağırıp çağıranlar var. Hele hele siyasi partiler bunun üzerinden rant bekliyor aldanıyor. Yapabiliyorsan şunu yap. Türkiye laiktir, Türkiye demokratiktir, Türkiye sosyaldir, Türkiye bir hukuk devletidir. Bunun bir tanesi eksik kalırsa Türkiye Cumhuriyet devlet olma yolunda eksiktir."

Ülkeye gelmiş geçmiş hizmeti geçen tüm siyaset ve devlet adamlarına teşekkür eden Erdoğan, "Bu vesileyle 68 yıl önce aramızdan ayrılman cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bugün toprağa verdiğimiz Bülent Ecevit'i saygıyla anıyoruz" dedi.

301'DE ÖNERİLERE AÇIĞIZ

Başbakan Erdoğan, 301. madde tartışmasına değinirken de yasada maddeyi oluştururken AB ülkelerindeki metinleri esas almaya çalıştıklarını belirtti. Erdoğan, "Onlar Polonya milleti, İtalyan milleti diyor, biz de Türklük diyoruz, fark bu" dedi. Erdoğan, bu konuda yapılacak değişikliklerle ilgili sivil toplum örgütleriyle bir araya geldiklerini, değişiklik tekliflerini istediklerini belirtirken de demokratik bir Türkiye'yi inşa ettirmek istediklerini söyledi.

ŞİİR OKUYANLARI HAPİSTE ÇÜRÜTEN CHP ZİHNİYETİ

Erdoğan, isim vermeden "anamuhalefet" diye niteleyerek CHP'ye de "Zaman zaman anamuhalefet takılıp kalıyor. Anamuhalefetin öyle çamur atmasına bakmayın biz onların devr-i iktidarlarını da gördük. Şiir okuyanları hapislerde çürüttüklerini biliriz. Milletimiz de bildiği için onları ellerinin tersiyle itti" diye eleştirdi.

KIBRIS'I İÇ POLİTİKA MALZEMESİ YAPTIRMAYIZ


Erdoğan, Kıbrıs'la ilgili gelinen süreçte Türkiye'nin bir rüşvet vermesinin söz konusu olmadığını, 1974'ü de ondan öncesini de unutmadıklarını belirtti. Bu aşamada, gelip birilerinin 'şunu verin bunu verin' diyemeyeceklerini kaydeden Erdoğan, KKTC'ye uygulanan ambargo kalkmadıkça liman ve havaalanlarının açılmayacağını yineledi.
Kıbrıs'ı iç politika malzemesi yapmaya çalışanlar olduğunu belirten Erdoğan, "Kalkıp da hangi yüzle Kuzey Kıbrıs peşkeş çekildi, şöyle oldu, böyle oldu diyorsunuz. İnsaf. Bize çıkıp bir tane belge göster. Gösteremezler. Rahatız. Bizim için Türkiye neyse Kıbrıs'ta odur" diye konuştu.

ABD'YE IRAK ELEŞTİRİSİ

Başbakan Erdoğan, Irak'ta durumun kötüye gittiğini her gün 60 kişinin hayatını kaybettiğini Türkiye'nin de savaş için gitmemesine rağmen çok sayıda kayıp verdiğini belirtirken ABD'ye eleştiriler yöneltti. Erdoğan, "Hani çözecektik, hani buraya barış için gelmiştik, biz bu konuda Amerika'yı defatle uyardık. Ne yazık ki 'düzeldi, düzelecek', hep söylüyorlar ama çözüm yok. Şimdi bölücü terör örgütüne yönelik temsilcileri belirledik ama uzun süreli beklemeye tahammülümüz yok. Ümit ederim ki kısa sürerde netice alınır" dedi. Başbakan Erdoğan, İsrail'i de, "Zerre kadar insanlık taşıyorsak o çocuklara, kadınlara o bombaların atılması, kusura bakmasınlar, insanlıktan nasibini almış olanların yapacağı iş değildir. 'Güç bende, öyleyse her şeyi yaparım', bu iş değildir. Bu terörü teşvik eder, barışı değil. Ondan sonra 'ben barış istiyorum' diyemezsin, sonra da kimseyi inandıramazsın" sözleriyle eleştirdi.

ORTA YOL PARTİSİ


Erdoğan, kendilerinden önce, "Küçük olsun, benim olsun" diyenlerin siyaseti dar alana hapsettiklerini, kabile, hizip, bölge siyasetinden medet umduklarını söyledi, kendilerinin ise "Büyük olsun, milletin olsun, Türkiye'nin olsun" diye yola çıktıklarını belirten Erdoğan, Türkiye'nin dil, din, ırk, bölge, düşünce ve cinsiyet ayırt etmeksizin tüm vatandaşlarıyla barışık bir toplum olmasını hedeflediklerini söyledi. Geçmişteki yanlışlardan herkesin nasibini aldığını belirten Erdoğan Türkiye'nin aydınlık bir yolda olduğunu söylerken, "Birlik ve bütünlüğümüze yönelik tehditler bugün yok mu. Elbette var. Elbette devletimiz hukuk içinde kalarak vatanımızı, milletimizi, başardığımızı müdafaa edecektir. Cumhuriyetimizin temel niteliklerini koruyacaktır. Bölücü terörle de aşırı uçlarla da sonuna kadar mücadele edecektir. Bunun için gerekli imkan ve kabiliyetlere sahiptir" dedi.

"Aşırı uçlar doğdu, küskünler doğdu. Arabaların arkasına ya da bazı mahfillere 'Ya sev ya terket' diyenler oldu. Devletin yani milletin malını keyfince taraftarlarına verenler oldu. Ama artık Türkiye oralardan çok uzaklaşmıştır diyen Erdoğan, gelinen noktada partisinin kimliği ve yaklaşımlarıyla ilgili de şu mesajları verdi:

".Buradan bir kez daha ilan ediyorum milletimizin taleplerinden, vicdanlarından çıkan AKP bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da toplumsal merkeze yaslanarak siyaset üretecek, geçmişten ders alarak hiçbir uca savrulmayacaktır."

.AKP uçlar ve aşırılıklar yerine orta yolu önermektedir.
.AKP her türlü köktenciliği aşırılığı, radikalizmi, toplum mühendisliğini reddeder, orta yol, uzlaşma ve itidali esas alır. AKP dine dayalı ya da din eksenli bir parti değildir.
.AKP kimlik siyaseti yerine, kimlikli siyaseti vurgular.

PROVAKASYON UYARISI


Erdoğan, partililere yeni bir sürece girildiği, bu süreçte nasıl çalışılması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Erdoğan, "önümüzde bir yıl var. Bu sürede cumhurbaşkanlığı seçimi var arkasından genel siçemler var. Duramayız. Yan gelip yatamayız. Çok çalışacağız. Çünkü bu yapılanların çoğunluğunu halkımız bilmiyor. Örgütümüz olarak il ilçe sandık görevlileriyle birlikte yaptıklarımızı halkımıza siz anlatacaksınız" dedi. Erdoğan, süreçle ilgili provakasyon uyarısı da yaparak, "Hepimiz müteyakkız olmalıyız. Biz hiçbir provokasyona alet olmadık olmayacağız" dedi.

ERDOĞAN SEÇİLDİ

AK Parti 2. Olağan kongresinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1330 oyla yeniden genel başkanlığa seçildi.


Erdoğan, seçime katılan 1332 delegenin, 1330'un oyunu alarak yeniden gelen başkan olurken, 2 delegenin oyu geçersiz sayıldı.

Başbakan Erdoğan, seçimden sonra kürsüye gelerek kısa bir teşekkür konuşması yaptı.

Yola çıkarken, Aşık Veysel'in ''Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece'' dizelerini anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Daha çok yolumuz var. Önümüzde çok engeller var. Sizlerle beraber bu engelleri aşacağız, engel tanımayacağız. Daha önce engelleri nasıl aştıysak, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde de yeni başarılar elde edeceğiz. Sizler, bugüne kadar olmamışı gerçekleştirdiniz. Bunu, halkımızla kucaklaşarak gerçekleştireceksiniz. Sizler bu salona sığmadınız, dışarda çadırlarda izleyenler, üşüyen kardeşlerimiz haklarını helal etsinler.''

MDK VE GMPDHK ÜYELİKLERİ

Bu arada Merkezi Disiplin Kurulu (MDK) ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Kurulu (GMPDHK) adayları da belli oldu.

Buna göre MDK Lİstesi şöyle:Belma Sekmen Satır, Enver Yılmaz, Hakkı Köylü, İsmail Safi, Kemalettin Göktaş, Mehmet Ali Bulut, İhsan Arslan, Muammer Kakı, Mustafa Ünal, Ramazan Toprak, Remziye Öztoprak.
GMPDHK adaylar ise Fehmi Uyanık, Mustafa Zeydan ve Nurtopal DOğanoğlu'ndan oluştu.

(ANKA, AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Rumlardan Türkiye'ye tehdit
 Papa Erdoğan'ı sordu
 Hatemi İstanbul'da
 Papa, Anıtkabir'i ziyaret edecek
 AKP'de başkan adaylığı zorlaşıyor
 Sezer: Laiklik adam olmaktır
 "Hangi koltuk Ecevit'in"
 İspanya Başbakanı Zapatero İstanbul'da
MAHMUT ÖVÜR
'Heyecansız' ama 'tarihi' bir kongre
Dün sabahtan...
YAVUZ DONAT
Güle güle
Yandı közler, tükendi sözler... Ecevit için...
Duvara çarpıp öldürdü
2.5 yaşındaki Metehan, annesinin sevgilisi tarafından tekme tokat...
Müdürün şehit isyanı: Üst arayamıyoruz
Polis memuru Soydan'ın Levent'te yasa gereği üst araması yapamadığı...
Ata'ya sevgi seli
Ata'ya sevgi seli
Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 68'inci yıldönümü tüm yurtta sevgi...
Karaoğlan'ın ardında 14 km'lik yas kuyruğu
Karaoğlan'ın ardında 14 km'lik yas kuyruğu
Binlerce vatandaş bugün 14 kilometrelik güzergâhı yürüyerek,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu