kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
  » Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
KOBİ Borsası kuruluyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ''Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB), gelişen işletmeler piyasaları veya mortgage sistemi gibi kullandığımız piyasa ve kavramlar, eğer Türkiye'de istikrara dayalı bir ekonomik politika uygulanmıyor olsaydı asla devreye giremezdi ve sağlıklı bir işlerlik bulamazdı'' dedi.

Kamuoyunda KOBİ Borsası olarak adlandırılan Gelişen İşletmeler Piyasaları A.Ş.'nin kuruluşu nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Şener, bu piyasanın ekonominin tamamını harekete geçireceğini ifade etti.

Şener, ekonominin tamamına yönelik iktisat politikası uygulamasının devlete ait olduğunu belirterek, ekonominin genelini belirleyen araçları kullananların sorumluluklarının çok önemli olduğunu vurguladı.

Ekonomide son 3 yıldır meydana gelen gelişmelere değinen Şener, kararlı bir şekilde ortaya koymaya çalıştıkları, en tepeye koydukları noktanın istikrar olduğuna işaret ederek, ''İstikrara dayalı bir ekonomik politika anlayışı, hükümetin vazgeçmediği ve sürdürmeye kararlı olduğu temel noktadır'' dedi.

Siyaset hayatı boyunca her sektörden ve tüm vatandaşlardan gelen taleplerin tamamının ''vergi ve mali yüklerimizi azaltın harcamalarımızı artırın'' esasına dayandığını ifade eden Şener, şunları kaydetti:

''Böylesine iki yanlı bir baskının altında ülkenin bugünü ve geleceği ile ilgili doğru kararlar vermek, bu doğru kararları her türlü baskıya rağmen ısrarla sürdürebilmek gerçekten zor ve güç bir hadisedir. Ancak bu zor olanı başarmak sadece bugünü kurtarmak anlamına gelmemekte, aynı zamanda Türkiye'nin yarınlarını daha iyi, daha güzel, daha güçlü bir şekilde inşa etmek anlamına gelmektedir. Bunun anlaşılmaz bir tarafı yok.''

İSTİKRARIN ÖNEMİ

Abdüllatif Şener, ekonomide istikrar ve düzen olması halinde insanlarda geleceğe ait umutlar bulunduğunu, girişimciler açısından da bunun gerekli olduğunu vurgulayarak ''Böylesine bir istikrar ortamında bugününü, yarınını planlayabilen, öngörebilen bir girişimci üretim, yatırım kararlarını daha cesurca alacak'' dedi.

İstikrara dayalı bir iktisat politikasının uygulanması halinde yabancı sermayenin Türkiye'ye girişinin artacağını ifade eden Şener, ''Eğer Türkiye'de temel sorun finans sorunuysa, bütçe açıklarıysa, kamu gelir giderleri birbirini karşılamadığı için kamudan kaynaklanan mali sorunların ekonominin genelini tehdit ettiğini defalarca görmüşseniz, bunun altında yatan temel neden olarak reel faiz oranlarının yüksek olduğunu görürsünüz'' diye konuştu.

Yeni bir takım enstrümanların ortaya çıkması, ekonomik potansiyeli harekete geçirerek bir takım yeni araçların devreye sokulabilmesinin de istikrar ortamına ihtiyacı gösterdiğini kaydeden Şener, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Daha önce İzmir'de VOB'un açılışı yapılmıştı. Bugün gelişen İşletmeler Piyasaları'yla ilgili bir düzenlemenin eşiğinde olduğumuzu ilan ediyoruz. Bunlar yeni piyasalardır. Yeni bir takım enstrümanların devreye konulacağı yapıları ifade etmektedir. Önümüzdeki süreçte Mortgage sistemi devreye konulacaktır. Tüm bunlar yani VOB, Gelişen İşletmeler Piyasaları veya Mortgage Sistemi gibi kullandığımız piyasa ve kavramlar, eğer Türkiye'de istikrara dayalı bir ekonomik politika uygulanmıyor olsaydı asla devreye giremezdi ve sağlıklı bir işlerlik, bu işlerliği sağlayacak zemin bulamazdı. Tüm bunların ortaya çıkmasında izlenen ekonomik politikaların yeri, önemi ve katkısı son derece önemlidir.

İnanıyorum ki sadece yönetim dönemini kurtarmaya yönelik anlayışları aşarak, uzun vadeli hesaplara dayalı kalıcı politikalar uygulandığını ve bundan vazgeçilmediği sürece Türkiye'nin küresel rekabette avantajları her geçen gün daha artacaktır. Bu avantajlar sayesinde geleceğe umutla güçle yürüyebileceğiz.''

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
 ÖİB:Telekom'da peşin ödemenin üstünlüğü yok
 Petrol 60 $ sınırında
 Cari açık 11.1 milyar dolara çıktı
 Tüzmen: Rusya ile sorunlar çözüldü
 BİM'de talep toplanmaya başladı
 Sigara vergisi değişiyor 1 milyona sigara kalmıyor
 THY'de anlaşma yüzde 10 ile sağlandı
 Bakanlar Kurulu'na, her iki teklif de gönderilecek
 Bankamızı önce büyütelim sonra yabancı ile görüşürüz
 Lira 25 yılın zirvesinde!
 Bush istedi, Cargill sorunu çözüldü
 Hortumculuk Birleşmiş Milletler literatürüne girdi
 Faiz geriledi fatura 6.1 milyar $ düştü
 Zorlu babasını kaybetti
 Elektrikte özelleştirme modeli tartışılacak
 Müjde! Diyarbakır'da kaliteli petrol bulundu
 Hazine, 2 ihalede 4.6 milyar YTL borçlandı
 Akaryakıt kaçakçılık raporu açıklanıyor
GÜNTAY ŞİMŞEK
TT özelleştirmesi daha bitmedi
Türk Telekom'da...
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Yabancılar liradan kazanıyor dövizde kalan yerliler...
GAZİ ERÇEL
AB faturayı bize çıkarıyor
Avrupa Birliği'ndeki...
Ne yapıyorsun sen!
Adana'nın en işlek caddesinde kadınların çantalarına "el" uzatan 17...
Ölüm çukuru
Antalya'da üzeri sadece 'basmayın' yazılı bir kağıt parçasıyla kapalı...
Las Vegas'ın belalısı 5 Türk
Las Vegas'ın belalısı 5 Türk
Las Vegas kumarhanelerinde işaretli kağıtlarla oynayarak 2 milyon...
40 yıllık icraatın muhasebesi...
40 yıllık icraatın muhasebesi...
Son 40 yılda tam 30 farklı hükümet gören Türkiye sadece beş kez tek...
IMKB
E: 27.378 D:% -1,17
DOLAR
S: 1,349 D:% 0,335
EURO
S: 1,605 D:% 0,407
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu