SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
  » Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tüyap 23. İstanbul Kitap Fuarı başlıyor
Etkinlik Programı
Uluslararası Konuklar
Onur Yazarı: Gülten Akın
Katılımcı Listesi
Çocuklar için etkinlik programı
Ücretsiz Ulaşım Programı

Uluslararası Konuklar


IVO FRBEZAR

Şair, yazar, editör, çevirmen, yayıncı, Ivo Frbezar Karşılaştırmalı Edebiyat ve Edebiyat Kuramı tahsili yapmıştır. Mala Ilova Gora adındaki küçük bir köyde yaşamakta ve (Mondena Yayınevinde şair, editör ve yayıncı olarak) Grosuplje'de (Slovenya) çalışmaktadır. Aynı zamanda ressam, desinatör, grafik sanatçısı, ticari ilişkiler sorumlusu ve Halkla İlişkiler Danışmanı olarak çalışmaktadır. Slovenya edebiyat dergilerinde şiirler, şiirsel düzyazılar, denemeler ve eleştiriler yayınlamakta ve Radio Slovenia'da program yapmaktadır. Şu ana kadar 13 kitabı ve 8 şiir kitabı yayınlanmıştır. Razseznosti (1984), Kamnaj kameno kamen besedo (1989), Orosilo orosilo (1996), Jezikanja (1999), Brinove jagode (haiku, 2000), Stoji gorilna pisana (şiirler, özdeyişler, radyo piyesi, tiyatro piyesi, 2000), Vaginalni manevri (2002), Razseznosti II (seçilmiş yeni şiirler, 2004) ; Yurtdışında yayınlanmış 2 şiir kitabı bulunmaktadır Kammenuj kamenne (Prag, 1997) ve Ke zboruvam se potivko /Molitva za rodot (Skopje, 1997); Kdo me je videl adını taşıyan şiirsel düzyazı kitabı (1991); Kresnicke adındaki çocuk kitabı (1994); seçilmiş edebi çalışmalar, edebiyat denemeleri ve eleştirilerden oluşan Pogledi in zapisi (2004). Peter adındaki radyo piyesi Warşova'da EBU tarafından yayınlanmıştır. 2003 Skopje Uluslar arası Edebiyat Festivalinde en iyi şiir koleksiyonu ve en iyi şiir dallarında (Ke zboruvam se potivko) uluslar arası "Ilinden" edebiyat ödülünü kazanmıştır. Ivo Frbezar 2004 yılında Slovene P.E.N. Merkezi Başkan Yardımcılığına getirilmiştir.

KATICA KULAVKOVA
21 Aralık 1951 tarihinde Veles te doğdu (Makedonya Cumhuriyeti). Kısa Öykü yazarı ve sair. Ayni zamanda, edebiyat alanında makaleleri ve araştırmaları var. Yüksek Lisansını, Üsküp'te bulunan Sts.Cyril & Methodius Üniversitesinde (1982)yaptı. Doktorasını, Hırvatistan da, Zagreb Üniversitesinde tamamladı(1986). Halen Ses.Cyril & Methodius Üniversitesi Filoloji Fakültesi, Genel ve Karşılaştırmalı Edebiyatlar Bölümünde tam zamanlı profesör olarak görev yapmaktadır. Prof. Dr.Katica KULAVKOVA, Uluslararası P.E.N. in, Çeviri ve Dil Hakları Komitesi'nin (TaLRC) Uluslararasi Başkanıdır. Kendisi, ayni zamanda, Uluslararası P.E.N.-UNESCO ortak çalışması olan ve Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından da desteklenen Diversity Web Projesinin Editörler Kurulu Başkanı olarak çalışmaktadır.
Üyelikleri
Macedonian P.E.N. Merkezi (Makedonya PEN Merkezi Şeref Başkanı),
Makedonya Yazarlar Derneği (Macedonian Writers Association),
Makedonya Karşılaştırmalı Edebiyat Derneği (Macedonian Comparatist
Association).

TERRY CARLBOM
İsveçli yazar Terry CARLBOM 22 Aralık 1936 yılında İngiltere'de doğdu. İsveç'te Uppsala Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölümü'nde(Department of Government) ve Stockholm'de, Üniversite bünyesinde bulunan, Gazetecilik Yüksek Okulu'nda (University College of Journalism) uzun süre Siyasal Düşünce Tarihi dersleri verdi.
Doktorasını, 1970'te tamamlayan yazarın yayınları arasında "Mutluluk ve Yararlılık. Jeremy Bentham'ın Düşünceleri"(Happiness and Utility. The Ideas of Jeremy Bentham) bulunmaktadır. Çok sayıda bilimsel araştırması vardır. Gazete ve dergilerde, İsveç'teki çağdaş politik ve kültürel durumları incelediği makaleleri sürekli olarak yayınlanmaktadır.
1992-98 yılları arasında, Uppsala Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde bulunan, Avrupa Politikaları ve Kültürleri İnceleme Merkezi (Centre of European Studies) Koordinatörlüğü'nü yaptı. 1979-83 yılları arasında, Londra'da bulunan İsveç Büyükelçiliği'nde Kültür Ataşesi olarak görev yaptı. 1982 yılında, Londra'da kurulan İsveççe-İngilizce Edebiyat Eserleri Çevirmenleri Derneği'nin (SELTA) kurulma aşamalarında yer aldı. 1992-94 yılları arasında, Yayın Komisyonu'nda (The Broadcasting Comission-Radioamnen) üye olarak görev yapmak üzere, devlet tarafından, bu göreve atandı.
1985-88 ve 1991-94 yılları arasında Uppsala Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. 1986-88 ve 1988-91 yılları arasında, Liberal Parti Milletvekili olarak çalıştı. 1977-79 ve 1985-2002 yılları arasında, Bölgesel Yönetim Meclisi Üyeliği görevinde bulundu. 1976-79 yılları arasında, Uppsala Bölgesel Yönetimi'nin bünyesinde bulunan, Kütüphane ve Kültür İşleri Kurumu'nun (Library & Cultural Affairs) Yürütme Kurulu Başkanlığı'nı yaptı. 2002 yılından bu yana, Uppsala Bölgesi'nde bulunan Knivsta Belediyesi'nin Başkan'ı ve Sözcüsü olarak görevini sürdürmektedir.
İsveç PEN Merkezi'nin üyesidir. 1994-98 yılları arasında, İsveç PEN Merkezi'nin uluslararası sekreterliğini görevini yürüttü. 1998 yılı Eylül ayında, Helsinki'de yapılan Uluslararası PEN Kongresi çerçevesinde gerçekleştirilen Genel Assemble'de Uluslararası PEN'in Uluslararası Sekreterliği görevini yürütmek üzere seçildi. 2001 yılında bu göreve yeniden seçildi.
80 yılı aşkın bir geçmişe ve oluşuma sahip olan Uluslararası P.E.N.'in de anahtar sözleri olan, edebiyat inceleme ve araştırmalarını geliştirmek, ve yazma özgürlüğünü savunmaktadır 1  2  3  4  5  6  7  8   
Alaattin Çakıcı Dosyası
Avusturya'nın iade ettiği Alaattin Çakıcı 14 Ekim 2004 tarihinde 5 kişilik polis ekibiyle İstanbul'a...
AB'nin Türkiye Tavsiye Raporu
1- Giriş
AB-Türkiye ilişkilerinin tarihi uzun. 1963'te Türkiye ve AET arasında, üyelik perspektifi...
Cumhurbaşkanı yeni TCK'yı onayladı, 12 Ekim 2004
TBMM'nin iki kez olağanüstü toplanarak, görüşüp kabul ettiği Türk Ceza Kanunu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet...
Bağımsız Türkiye Komisyonu Raporu, Eylül 2004
Giriş
"Aralık 2004'te toplanacak Avrupa Birliği Konseyi, Komisyonun raporu ve tavsiye...
Bilişim Dünyası 2004
Avrasya'nın en büyük bilişim fuarı CeBIT Bilişim Eurasia, 31 Ağustos - 5 Eylül tarihlerinde İstanbul Tüyap...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.