16 Ağustos 2006 Çarşamba
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
TCK yürürlüğe girdi
Türk Ceza Kanunu neler getiriyor?
Adli Sicil Kanunu yürürlüğe girdi
TCK'nın dünü bugünü
TÜRK CEZA KANUNU
Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun
Yürürlük ve uygulama şekli hakkında kanun
Yürürlük kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun

TCK yürürlüğe girdi

Hazırlayan: Necmiye Uçansoy

AB'ye uyum için hazırlanan, suçlara ve cezalara yeni düzenleme getiren, yeni TCK bugün nisan ayındaki değişiklikleriyle yürürlüğe giriyor. Yeni yasayla töre cinayetine, trafik terörüne ağır ceza geliyor.

79 yıldır yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) bugün yürürlükten kalkarken, yerini 5237 sayılı TCK aldı.

Yürürlüğü 1 Nisan'dan bugüne ertelenen yeni TCK ile birlikte 1929'dan beri uygulanan Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) ve 1965'ten beri uygulanan 647 sayılı Cezaların İnfazı Hakkında Kanun da yerini yeni yasalara bıraktı.

Müzik veya yüksek sesli konuşarak komşularınızı rahatsız etmeyin. Bu tür suçlar için yeni yasa 6 aya kadar hapis cezası getiriyor.

Meclis ve kamuoyunda iki yılı aşkın bir süredir tartışılan, zinadan kaçak Kuran kurslarına kadar bir çok krize neden olan Türk Ceza Kanunu (TCK), Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK), Ceza İnfaz Kanunu (CİK) bugün yürürlüğe girdi. Böylece 75 yıldır uygulanan TCK tarih oldu.

Bu üç düzenleme Cumhurbaşkanı'ndan sokaktaki 70 milyon vatandaşa kadar herkesin hayatında köklü değişiklikler yapacak. Yasaların getirdiği yenilikler nedeniyle vatandaşlar bir süre uyum zorluğu çekecek. Bu zorluklar yargı için de geçerli olacak. Çünkü maddelerin yorumundaki farklılıklar nedeniyle aynı tür davalarda farklı kararlar verilebilecek. Yargıtay da yeni içtihatlar oluşturmak zorunda kalacak. Bugün yürürlüğe giren TCK'nın getirdiği önemli yenilikler şöyle:

*FAİLİ MECHUL CİNAYETLER: Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve Muammer Aksoy gibi isimlerin öldürülmesi nedeniyle bir dönem Türkiye'nin gündeminden hiç düşmeyen faili meçhul siyasal cinayetlerle ilgili davalarda zamanaşımı işlemeyecek.

*TÖRE CİNAYETLERİ: Töre cinayetlerine ceza indirimi uygulanmayacak. Bu türden suçları işleyenler ömür boyu hapse mahkum edilip cezalarının bir bölümünü hücrede geçirecekler.

*BURUN KIRANA 6 YIL: Kavga sırasında birinin gözünü çıkaran, kulağını sağır eden, dilini koparan, yüzünde sürekli iz kalacak şekilde yaralayan kişiye en az 8 yıl hapis cezası verilecek. Yine kavga sırasında birisinin kolunu, burnunu kıran kişiye de 6 yıla kadar ceza verilecek.

*İŞKENCEYE SIFIR TOLERANS: İşkence suçlarından cezanın alt sınırı 3 yıl olacak. Karakolda bir sanığı aşağılamak bile işkence olarak adlandırılacak. Bu durumda polise ve amirine 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu ceza işkencenin ağırlığına göre 18 yıla çıkabilecek. Ölümle sonuçlanan işkence suçlarının cezası ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olacak.

*KARISINI DÖVENE 8 YIL: Eşini dövene 3 ila 8 yıl arasında hapis cezası verilecek.

*SUÇU BİLDİRİN YOKSA CEZA ALINIRSINIZ: Yolda en azından yaralamalı bir görürseniz geçip gitmeniz eskisi kadar kolay olmayacak. Çünkü bu, yeni TCK'ya göre bir yıla kadar hapis cezasını gerektiren bir suç.

*TECAVÜZE AĞIR CEZA: Yasa ile birlikte tecavüz suçları için ağır cezalar getiriliyor. Birini tecavüz eden kişiye verilecek ceza 7 yıldan başlayacak. 15 yaşından küçüklere tecavüz edenler yeni kanuna göre 8 yıldan 22.5 yıla kadar hapse mahkum edilecek. Ancak cinsel istismar veya ırza geçme suçu eskiden olduğu gibi şimdi de şikayete bağlı olacak. Yani tecavüzler yine yaşanılan toplumun da etkisiyle örtbas edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

*İŞYERİNDE TACİZ: İşyeri arkadaşına laf atana veya sarkıntılık edene 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

*KOMŞULARINIZI RAHATSIZ ETMEYİN: Müzik veya yüksek sesli konuşarak komşularınızı rahatsız etmeyin. Bu tür suçlar için yeni yasa 6 aya kadar hapis cezası getiriyor.

*TELEFON SAPIKLARI: Telefon sapıklarına 6 aya kadar hapis cezası verilecek.

*KAPKAÇA 10 YIL: Kapkaç suçlarına yönelik cezalar attırıyor. Bu suçu işleyenlere 3 ila 10 kadar ceza verilecek. Çantasını vermeyen kişi yaralanır ya da ölürse ayrıca kasten adam yaralama ya da öldürme suçlarından da cezalandırılacak.

*EKMEK ÇALMAK: Bir kişi açlık nedeniyle mali değeri düşük bir şey çalmışsa hakim isterse ceza vermeyebilecek.

*EVE HIRSIZ GİRERSE: Bir kişi, eve giren hırsızı öldürür yada yaralarsa ceza almaması için heyecan, korku veya telaşla bunu yaptığını hakime ispatlamak zorunda olacak. Aksi halde cezanızda sadece 3'te 1'e kadar indirim yapılacak.

* MEZARLIK VE CAMİ ÖNÜNE ÇÖP: İbadet yerleri yada camilerinin önüne çöp dökenlere verilecek ceza arttırıldı ve 1 yıla kadar hapis olarak öngörüldü.
Marmara depreminin 7. yıldönümü
Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999 yılındaki 7.4 büyüklüğündeki Marmara Depremi'nin...
Yeni nesil bekaret yaşını 12'ye düşürdü
Uğruna cinayetler bile işlenen bekaret, yeni kuşak için tabu olmaktan çıktı. Bekaret yaşı 12'ye kadar...
Uyuşturucu Dosyası
16 yaşındaki liseli Melis'in ölümü, gözleri yeniden uyuşturucu batağına çevirdi. SABAH, bu batağa saplanan...
Tek umut ÖSS değil
ÖSS'de başarılı olamayanlar için SABAH'tan dev yazı dizisi Yurtdışı üniversiteler rehberi. Dünyanın 73...
SABAH ile Serbest Ekonominin 20. yılı
SABAH ile Serbest Ekonominin 20. yılı eklerini görmek için
Savaşın bedeli
İsrail'in "iki cepheli" savaşının şiddeti, yağdırdığı bombaların gürültüsü Filistin ve Lübnan halkının...
İsterseniz İran'da başınızı açabilirsiniz
Ultra Muhafazakar Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın sağ kolu, Cumhurbaşkanı yardımcısı Rahim Meşai, "İran'da...
Puanınızı siz hesaplayın
1 milyon 537 bini aşkın adayın yarıştığı ÖSS'nin sonuçları 15 Temmuz'da açıklanacak. Ancak SABAH'ın...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu