SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
  » Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tüyap 23. İstanbul Kitap Fuarı başlıyor
Etkinlik Programı
Uluslararası Konuklar
Onur Yazarı: Gülten Akın
Katılımcı Listesi
Çocuklar için etkinlik programı
Ücretsiz Ulaşım Programı

Tüyap 23. İstanbul Kitap Fuarı başlıyor

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl 23. kez düzenlenecek olan İstanbul Kitap Fuarı 23-31 Ekim tarihleri arasında kitapseverle buluşuyor. Her yıl gerçekleşen fuarda her türden kitap bulmak mümkün. Kitaplar, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nin 4 ve 5 numaralı salonlarında sergilenecek.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen 23. İstanbul Kitap Fuarı, 23 Ekim 2004 Cumartesi günü saat 12:00'de Beylikdüzü - Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılacak.

Yaklaşık 400 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen ve ana teması "Kültür Sanat ve Edebiyatta Komşuluk" olan İstanbul Kitap Fuarı'nda bu yıl da geniş bir konu yelpazesi içinde düzenlenecek konferans, söyleşi, ödül töreni ve açık oturum gibi 199 kültür ve edebiyat etkinliğinde yaklaşık 750 yazar, sanatçı, bilim adamı, gazeteci ve politikacı konuşmacı olarak yer alacak. Fuar boyunca yüzlerce yazar imza günlerinde okurlarıyla buluşup kitaplarını imzalayacaklardır. Bu yıl ilk kez çocuklar için ayrı bir salon oluşturularak, okuma ve tartışma saatleri ile çocuklar için etkinlikler gerçekleştirilecek.

Fuarda bu yıl, Slovenya, Makedonya, Bulgaristan, İsveç Pen Yazarlar Derneği Başkanları ile Yunanistan, Ermenistan, Bulgaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Slovenya, Polonya, Gana, Mısır, Ürdün, Kuzey Kıbtrıs Türk Cumhuriyeti, Fransa ve İspanya'dan yayınevleri ve yayıncılar birliği temsilcileri yer alacaklar. Orta Avrupa Edebiyat Günleri adı altında Slovenya, Slovakya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Polonya'dan gelen çok sayıda yazar ve yayıncının katılacağı, yayıncılık ve kültür alanında işbirliği konularında etkinlikler düzenlenecek ve bu yazarlar kendi eserlerini kitapseverlerle paylaşacaklar.

Fuarda Tarih Vakfı tarafından hazırlanan "Hikayemi Dinler misin? Tanıklarla İnsan Hakları ve Sivil Toplum" sergisi yer alacaktır. Geniş bir yelpaze taranarak seçilen 32 tanığın hikayelerinin görselleştirilmesinden oluşan serginin yanı sıra Can Dündar'ın hazırladığı Türkiye'de sivil toplum, insan hakları ve örgütlerinin öyküsünün anlatıldığı "Önce İnsan" belgeseli ve onurlu yaşama hakkı, kadın hakları, çocuk hakları, çok kimliklilik ile çevre ve kültürel miras konularını işleyen 5'er dakikalık kısa metrajlı film de ziyaretçiler tarafından izlenebilecek.

"Kitaphaneden Yayınevine Bâbıâli" adlı bir arşiv sergisi, Hayvan Dergisi tarafından "Çizgilerle Portreler" adlı bir karikatür sergisi, Sarnıç Yayınları tarafından 1919 1938 yılları arasında yayınlanmış Atatürk ve dönemini kapsayan İsmail Şen'in yayına hazırlamış olduğu "Asi'den Gazi'ye Karikatürlerde Atatürk" adlı kitapla aynı adı taşıyan bir karikatür sergisi yer alacaktır.

TÜYAP her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli ülkelerden değerli yazarları konuk olarak ağırlayacaktır. Kitapseverler fuar süresince Adonis (Lübnan), Jacques Bertoin (Fransa), Cathie Dunsford (Yeni Zelanda), John Zerzan, Robert Jordan, Richard Zimmler, (ABD), Mara Meimaridi, Nikos Temelis, Yannis Canetakos (Yunanistan), Nancy Huston (Kanada), Thomas Eder (Almanya), Katıca Kulavkova, Luan Strova (Makedonya) Terry Carlbom (İsveç), Andrej Blatnik, Ivo Frebezar (Slovenya), Andrzej Nowakowski (Polonya), Attila Bal(Macaristan), Karin Spielhofer (Avusturya), Miloslav Topinka (Çek Cumhuriyeti), Petre Got, Mricea Popa (Romanya), Alex Aust (Slovakya) Ali Akle Ursan, Hüseyin Cuma (Suriye), Mehmet Azzan (Irak) ile tanışma fırsatı bulacaklardır.

Fuarda bu yıl, Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri, İnkılap Yayınevi Roman Yarışması Ödülleri, TUDEM Edebiyat Ödülleri, Dünya Kitap tarafından edebiyat alanında yılın en iyilerinin belirlendiği ödül törenleri gerçekleştirilecek.

Geçen sene 263,000 okuyucuya ev sahipliği yapan İstanbul Kitap Fuarı'nın ziyaret saatleri şöyle:
23-24-28-29-30-31 Ekim (10:30 - 20:00)
25-26-27 Ekim (10:30 - 19:00)

İrtibat: tanitim@tuyap.com.tr
Alaattin Çakıcı Dosyası
Avusturya'nın iade ettiği Alaattin Çakıcı 14 Ekim 2004 tarihinde 5 kişilik polis ekibiyle İstanbul'a...
AB'nin Türkiye Tavsiye Raporu
1- Giriş
AB-Türkiye ilişkilerinin tarihi uzun. 1963'te Türkiye ve AET arasında, üyelik perspektifi...
Cumhurbaşkanı yeni TCK'yı onayladı, 12 Ekim 2004
TBMM'nin iki kez olağanüstü toplanarak, görüşüp kabul ettiği Türk Ceza Kanunu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet...
Bağımsız Türkiye Komisyonu Raporu, Eylül 2004
Giriş
"Aralık 2004'te toplanacak Avrupa Birliği Konseyi, Komisyonun raporu ve tavsiye...
Bilişim Dünyası 2004
Avrasya'nın en büyük bilişim fuarı CeBIT Bilişim Eurasia, 31 Ağustos - 5 Eylül tarihlerinde İstanbul Tüyap...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.