SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
  » Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tüyap 23. İstanbul Kitap Fuarı başlıyor
Etkinlik Programı
Uluslararası Konuklar
Onur Yazarı: Gülten Akın
Katılımcı Listesi
Çocuklar için etkinlik programı
Ücretsiz Ulaşım Programı

Uluslararası Konuklar


JOHN ZERZAN

ABD'deki Küreselleşme karşıtı hareketin etkili aktivistlerinden biri olan anarşist John Zerzan 1944 yılında ABD'nin Oregon kenti yakınlarında küçük bir kasabada doğdu. Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'ni ve ardından San Francisco Eyalet Üniversitesi tarih bölümünü bitirdi. Üniversite yıllarında öğrenci hareketi içinde yer alarak Vietnam Savaşı karşıtı eylemlerinden dolayı tutuklanıp bir süre hapis yatan Zerzan, daha sonra akademik çevreleri terk edip, kamyon şoförü ve marangoz olarak San Francisco bölgesindeki sendikal çalışmalar içinde yer aldı.
68 hareketinin durulmasıyla birlikte, 60'lı yıllardaki yükselişin sınırlılığını ve sisteme yönelik eleştirinin yeterince derin olmadığını fark eden Zerzan, devrim olgusunu sorgulamaya başladı. 70'li yıllarda sanayileşmenin kökeni ve teknolojinin doğası üzerinde başladığı tarih çalışmalarını modern tarih ve antropoloji üzerine yoğunlaştırdı. 80'li yıllarla birlikte bir bütün olarak uygarlığı ve sembolik kültürü sorgulayan Zerzan, yabancılaşmanın ve uygarlığın kökenlerine inerek, zaman, dil, sayılar, sanat ve tarım üzerinde yoğunlaşmaya başladı.
Halen ABD'nin Eugene kentinde yaşayan Zerzan, bir bütün olarak uygarlığı ve sembolik kültürü sorgulayan genel çalışmalarının yanı sıra, yerel anarşist hareket içinde de aktif bir şekilde yer almaktadır. Amerika'daki başlıca anarşist yayınlardan biri olan Anarchy dergisinin sürekli yazarları arasında olan Zerzan'ın Kaos Yayınları'ndan çıkan Gelecekteki İlkel adlı kitabı dışındaki diğer çalışmaları şunlardır: Elements Of Refusal (Reddedişin Argümanları), 1988; Alice Carnes ile birlikte derlediği Questioning Technology (Teknolojiyi Sorgulamak), 1988; ve Against Civilization (Uygarlığa Karşı), 1999.

MARA MEİMARİDİ
Antropolog ve Atina Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Mara Meimaridis Kastella da doğdu ve büyüdü.İlk olarak Atina Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirdi. Öğrenciliğinde bazı arkeolojik kazılarda yer aldı.Aynı zamanda Rehberlik okulundan mezun oldu. Paris'te Sorbonne Üniversitesinde arkeoloji üzerine master yaparken Biyolojiyle ve tıp antropolojisiyle ilgilendi. Jussieu - Ecole de Medicine de Snt.Peres' ten iyi derecelerle mezun oldu.Yunanistan'a döndükten sonra Avdira kazılarına katılarak iskelet yapılarını inceledi. Çocuk Sağlığı, Aya Sofya Çocuk Hastanesi Pedagoji bölümü gibi çocuk sağlığıyla ilgili yerlerde uzun süre çalıştı. Araştırmalarından en önemlisi olan "Çocuk Gelişimindeki Etnik Kalıplar" bugün halen çocuk sağlığıyla ilgili kitaplarda kullanılır. Atina Üniversitesinde Röntgen araştırması yaparak "Yunan Çocuklarının Gelişme Karakterleri" adlı tezini hazırladı. Bir çok araştırması tıp dergilerinde yayınlandı.Son yıllarda basında beslenme konusunda yazarken bir taraftan da (UMD American University ) Evrenbilimi ve Astrofizik eğitimine devam ediyor. "İzmir Büyücüleri" onun ilk romanı.

NANCY HUSTON
Nancy Huston 1953 yılında Kanada'da dünyaya geldi. On beş yaşına kadar Kanada'da yaşadıktan sonra, babasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Amerika, hippi kültürünün yanı sıra, Fransız bir öğretmen sayesinde, Fransız kültürünün kapılarını da ona açtı. Yirmi yaşındayken, gene ülke değiştirdi, Fransa'ya gitti, Paris'e yerleşti. Burada kadın özgürlüğü hareketinin içinde yer aldı. Roland Barthes yönetiminde göstergebilim konusunda eğitim gördü. Yazmaya da aynı tarihlerde başladı. Önce denemeler yazdı. Ardından, 1981 yılında Les Variations Goldberg (Goldberg Çeşitlemeleri) adlı roman geldi. Daha sonra yayınlanan romanları arasında Cantique des Plaines (Ovaların İlahisi), La Virevolte (Dönüş), Tombeau de Romain Gary (Romain Gary'nin Mezarı) sayılabilir. Instruments des T(Şeytanın Çalgıları) 1996 yılında Goncourt des LycÖdülü'nü aldı. 1  2  3  4  5  6  7  8   
Alaattin Çakıcı Dosyası
Avusturya'nın iade ettiği Alaattin Çakıcı 14 Ekim 2004 tarihinde 5 kişilik polis ekibiyle İstanbul'a...
AB'nin Türkiye Tavsiye Raporu
1- Giriş
AB-Türkiye ilişkilerinin tarihi uzun. 1963'te Türkiye ve AET arasında, üyelik perspektifi...
Cumhurbaşkanı yeni TCK'yı onayladı, 12 Ekim 2004
TBMM'nin iki kez olağanüstü toplanarak, görüşüp kabul ettiği Türk Ceza Kanunu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet...
Bağımsız Türkiye Komisyonu Raporu, Eylül 2004
Giriş
"Aralık 2004'te toplanacak Avrupa Birliği Konseyi, Komisyonun raporu ve tavsiye...
Bilişim Dünyası 2004
Avrasya'nın en büyük bilişim fuarı CeBIT Bilişim Eurasia, 31 Ağustos - 5 Eylül tarihlerinde İstanbul Tüyap...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.