SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
  » Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tüyap 23. İstanbul Kitap Fuarı başlıyor
Etkinlik Programı
Uluslararası Konuklar
Onur Yazarı: Gülten Akın
Katılımcı Listesi
Çocuklar için etkinlik programı
Ücretsiz Ulaşım Programı

Uluslararası Konuklar

ADONİS
Asıl adı Ali Ahmet Sait Eşber olan Adonis, 1930 yılında Suriye'de, Lazkiye'nin Kassabin köyünde doğdu. Şair, on dört yaşına kadar burada yaşadıktan sonra, üç yıl Tartus kentinde bir Fransız lisesinde okudu. Daha sonra Lazkiye'deki devlet okulunu bitirerek 1950 yılında Şam Üniversitesi'ne girdi. Burada Baudelaire ve Rilke'nin şiiriyle tanışan Adonis 1954'te buradan edebiyat ve felsefe lisansı aldı. 1960 yılında Lübnan uyruğuna geçti. Beyrut iç savaşını yaşadıktan sonra Paris'e yerleşti. Halen Paris'te yaşamaktadır. Adonis 1971'de "Syria-Lebanon Award of the International Form", 1986'da "le Grand Prix des Biennalles Internationnalles de Po1995'te de İstanbul'da ilk Nâzım Hikmet Uluslararası Şiir Ödülünü aldı.

CATHİE DUNSFORD
Cathie Dunsford Auckland Üniversitesinde edebiyat dersleri vermiş, 1984-86 yılları arasında Berkeley Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırma çalışmalarında bulunmuş ve üç ayrı Yeni Zelanda Yazarları Konferansı'na başkanlık etmiştir. Yazar 1992 senesinde çıktığı uzun turne kapsamında Montreal ve Amsterdam'da düzenlenen uluslararası feminist kitap fuarları da dahil olmak üzere Avrupa, İngiltere ve Amerika'nın çeşitli yerlerinde konferanslar vermiştir.
Dunsford'ın eserleri Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda'da yayımlanmıştır. 1990 senesinde ise Osnabrück Üniversitesi Yayınları Cathie Dunsford'ın şiirlerini Almanca çevirileriyle birlikte Survivors: Uberlebende ismiyle Almanya'da piyasaya çıkarmıştır. Yazar ayrıca "New Women's Fiction Series" de dahil olmak üzere pek çok çalışmayı yayına hazırlamıştır. Yeni Zelanda Daphne Brasell Yayınları tarafından yayımlanan son antoloji çalışması Me and Marilyn Monroe ise kadınların bedenleriyle olan savaşlarına karşı kurgusal edebiyat yoluyla dile gelmiş açık bir meydan okumadır.
Cathie Dunsford bir feminist olarak feminist kitapları araştırıp ortaya çıkaran, düzenleyip satışa sunarak yayın endüstrisine kazandıran Dunsford ve Ortakları Yayın Danışmanlığı'nın hem sahibi hem yönetmenidir. Halen Yeni Zelanda Oakland Üniversitesi'nde yaratıcı yazı ve yayıncılık dersleri vermektedir.
Yazarın Türkçe'de, Okuyan Us Yayınevi tarafından, Selkie'lerin Şarkısı ve Cowrie adlı kitapları yayınlandı; Manawa Toa Yürek Savaşçısı ve Eve Dönüş adlı kitapları da yayınlanıyor.

JACQUES BERTOIN
1946 Lyon (Fransa) doğumlu.Edebiyat ve Hukuk lisanslarından sonra, Kamu Hukuku Yüksek Okulu ve Paris Siyasal Bilgiler Yüksek Enstitüsünden mezun oldu. 1970 ve 1971 yıllarında Fildişi Cumhuriyetinde, 1972'de ise Şili'de kaldı. 1975/1980 yılları arasında, yayın alanında Fransa'nın en önemli kültürel merkezlerinden biri sayılan La Hune kitabevini yönetti. Lieu Commun yayınevini (1982-1990), arkasından da Jacques Bertoin yayınevini (1990-1993) kurup yöneterek, yüzden fazla deneme ve belge yayınladı. 1994 yılında Jeune Afrique dergisi ve Le Monde gazetesi için çalıştıktan sonra, 1995 ve 1996'da Limoges Edebiyat Fakültesinde asistan olarak görev aldı. 1996 ve 2000 yılları arasında, Fas'taki Fransa Büyükelçiliği nezdinde, 2000 ve 2002 arasında ise Kanada'nın Vancouver şehrinde kültür ataşesi olarak görev yaptı. 2003 yılının önemli bir kısmını Afrika'da Gine'nin Conakry şehrinde ve Kongo'nun Brazzaville şehrinde geçiren Jacques Bertoin, UNESCO'nun programları çerçevesinde gazeteci ve iletişim uzmanlarının eğitilmesine katkıda bulundu.
Jacques Bertoin, 2003'ten bu yana, L'Intelligent dergisinin yazı işleri müdürü, ve Jeune Afrique dergisinin yazı işleri müdürü yardımcısıdır. Sayısız yazı, önsöz ve katalog yazmış olan Jacques Bertoin'in fransızca olarak yayınlanmış olan romanları ise şunlardır: Keklik (1978), Sınırdakiler (1982), Beş Kala (1994), Hayatımın Erkeği (2002), Jozef Pulitzer (2003).. 1  2  3  4  5  6  7  8   
Alaattin Çakıcı Dosyası
Avusturya'nın iade ettiği Alaattin Çakıcı 14 Ekim 2004 tarihinde 5 kişilik polis ekibiyle İstanbul'a...
AB'nin Türkiye Tavsiye Raporu
1- Giriş
AB-Türkiye ilişkilerinin tarihi uzun. 1963'te Türkiye ve AET arasında, üyelik perspektifi...
Cumhurbaşkanı yeni TCK'yı onayladı, 12 Ekim 2004
TBMM'nin iki kez olağanüstü toplanarak, görüşüp kabul ettiği Türk Ceza Kanunu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet...
Bağımsız Türkiye Komisyonu Raporu, Eylül 2004
Giriş
"Aralık 2004'te toplanacak Avrupa Birliği Konseyi, Komisyonun raporu ve tavsiye...
Bilişim Dünyası 2004
Avrasya'nın en büyük bilişim fuarı CeBIT Bilişim Eurasia, 31 Ağustos - 5 Eylül tarihlerinde İstanbul Tüyap...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.