kapat
E-gazete
|
Hava Durumu
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
English
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
5 Eylül 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Mamalara yeni düzenleme

Giriş Saati : 05.09.2008 12:38
Güncelleme : 05.09.2008 19:12
Yeni Haber
Tarım Bakanlığı, Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde bebek mamaları tebliğini yeniden düzenledi ve bebek mamalarının üzerinde "insana özdeş" ve "anne gibi" veya benzeri kelimelerin kullanımını yasakladı. Bu düzenlemenin anne sütüyle beslenen bebek oranını artırdığı bildirildi.

Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği (EMAS) Başkanı Op. Dr. Sema Soysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de son yıllarda yapılan çalışmalarla 0-6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin oranının yüzde 9'dan yüzde 35 civarına çıktığını söyledi.

Gelişmiş ülkelerde ise bu oranın yüzde 80'lerde olduğunu vurgulayan Soysal, ''Yani Türkiye'de her 100 bebekten 65'i sadece anne sütü almıyor. Gelişmiş ülkeler yüzde 80 oranını bile artırmak için birçok çalışmayı ve projeyi hayata geçiriyor'' dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının bebek mamaları ve formüllerine yönelik tebliğinin resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe girdiğini vurgulayan Soysal, şunları kaydetti:
''Bu, ülkede bebeklerin anne sütüyle beslenmesi için yapılan çalışmaların en önemlisi. Çünkü bu tebliğe göre etiketlerde, ambalajların üzerinde anne sütüne eşdeğer anlamı taşıyan 'insana özdeş', 'anne gibi', 'adapte' veya benzeri ifadeler kullanılmayacak. Yani anne sütünden uzaklaştırıcı aksine mamaya özendirici ifadelerden kaçınılacak. Hatta ambalaj üzerinde anne sütüyle beslemenin üstün olduğu, bebek maması ve formülünün sadece anne sütüyle beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda ve doktor önerisi üzerine kullanılması gereken ürün olduğu belirtilecek.''

ÖZENDİRİCİ BEBEK RESİMLERİ KULLANILMAYACAK
Tebliğe göre bebek masası ve formülü kutularının üzerinde özendirici bebek resimleri ve çizimlerine de yer verilmeyeceğini ifade eden Soysal, ''Her annenin sütü bebeğine özeldir. Firmalar her bebeğe özel mama çıkaramadığı için özendirici ifadelerin yasaklanması bebek sağlığı için çok önemli oldu. Ayrıca anne sütüyle besleme bebeğe sevgi ve güven de aşılıyor. Hangi mama bebeğe bunları verebilir'' dedi.

Emzirmenin, annenin meme ve rahim kanserine yakalanma riskini de azalttığını dile getiren Soysal, mama ve formüllerin bu konuda da anneye bir katkısının olmadığını bildirdi.
Soysal, bu tebliğin ilk 0-6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebek oranlarının artmasında önemli rol oynayacağını ancak yeterli olmayacağını kaydetti.

MAMA REKLAMLARI AVRUPA'DA YASAK
Avrupa ülkelerinde bebek maması ve formülü reklamlarının yasak olduğunu ifade eden Soysal, ''Türkiye'de de bu konuda acilen düzenlemeye ihtiyaç duyuluyor. Ambalaj üzerinde özendirici ifadeler yasaklanıyor ancak reklamlarda daha fazlası anlatılıyor. Anne ve babaların önemli bölümü reklamlara bakarak mama ve formül alıyor'' dedi.