kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Petrol 125 doları aştı!

Yeni Haber
Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 125 doları geçerek, yeni bir rekor kırdı.

ABD ham petrolünün varil fiyatı, Haziran ayı teslimi 125,12 dolara kadar çıktı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 124,25 doları gördü.

Piyasa uzmanları, fonların ham petrol piyasasına aktığını, etkisini yitiren jeopolitik korkular ve yüksek kalorifer yakıtı fiyatlarının piyasaya destek verdiğini, ancak fiyat artışının çok hızlı olduğunu söylediler.

GÖZLER OPEC'E ÇEVRİLDİ

Bu arada petrol fiyatlarının soluksuz yükselişi, dikkatlerin bir kez daha fiyat artışının dizginlenmesi için 'daha fazla petrol üretimi yapılması' çağrılarını aylardır reddeden Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütüne (OPEC) çevrilmesine yol açtı.

OPEC'den bir yetkili, fiyatların yükselişini sürdürmesi halinde, OPEC'in Eylül ayında yapacağı toplantıdan önce üretimini artırmayı ele alabileceğini söyledi.

Yetkili, günlük 500 bin varilden fazla üretim artışının, fiyatlar üzerinde etkisi olabileceğine inandığını belirtti. OPEC Genel Sekreteri Adbullah El-Bedri'nin dün, dünya petrol piyasalarında arzın yeterli olduğunu, gerekirse daha fazla petrol pompalamaya hazır oldukları açıklamasına rağmen, petrol fiyatlarının yükseliş eğilimi devam ediyor.

(AA)