kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Dünya bankacılık kriziyle çalkalanırken Garanti ekonomik krediyi buldu

600 milyon Euro'luk sendikasyon kredisine imza atan Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, "Dünyada bankacılık krizi varken biz kredimizi, yüzde 0.2 gibi küçük bir maliyet artışı ile yeniledik'' diye konuştu..
Garanti Bankası İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen törende, 600 milyon Euro tutarındaki yılın en yüksek sendikasyon kredisine imza attı. Törende, uluslararası piyasalardan sağlanan 600 milyon Euro değerindeki kredinin 1 yıl vadeli olduğu ve faiz- komisyonlar dahil, "euribor artı yüzde 0.675" faizle sağlandığı açıklandı. 2008 yılının en yüksek tutarlı borçlanması sayılan kredi anlaşmasına 15 farklı ülkeden 31 banka katıldı. Garanti Bankası'nın koordine ettiği kredi anlaşmasının, Türk bankacılık sektörü için bir referans oluşturacağı bildirildi. İmza töreninde konuşan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, küresel finansal krizin geçen yazdan itibaren etkilerini göstermeye başladığını hatırlatırken, krizin dünyadaki genel görünümü değiştirdiğine işaret etti. Özen, yapılan kredi işleminin, 31 önemli bankanın Türkiye'nin potansiyeline olan güveni ve Garanti Bankası ile olan ilişkilerine olan sadakati ortaya koyduğunu bildirdi. İşlemin, Garanti Bankası ile katılımcı bankaların iki yönlü yararlı ilişkilerini daha da güçlendirdiğini belirten Özen, "Bu işleme olan ilgi bankamız için büyük bir mutluluk kaynağıdır'' dedi. Özen, krediye ilişkin "Uluslararası piyasalarda kredi ve likiditeye bağlı sorunların en üst seviyede hissedildiği, çok büyük bir bankacılık krizinin yaşandığı ve dünyanın önde gelen bankalarının maliyetlerinin tarihi zirvelere çıktığı bir dönemde, kredimizi, tutarını azaltmadan, sadece yüzde 0.2 gibi küçük bir maliyet artışı ve 30'dan fazla bankanın katılımıyla yeniledik'' şeklinde konuştu.

İHRACAT FİNANSE EDİLECEK
Bunun büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Özen, Garanti Bankası'nın güçlü ilişki ağı ve dış ticaretteki lider konumuyla sağladığı bu avantajı, en uygun koşullarda, ihracat yapan müşterilerinin hizmetine sunacağını da bildirdi. Törende konuşan sendikasyonun başını çeken Bank Of Mitsubishi'nin temsilcisi Francesco Carrobi de, yapılan işlemin, Türkiye'deki istikrara, Garanti Bankası'nın doğru stratejisine ve iyi yönetim anlayışına duyulan güvenin bir eseri olduğunu vurguladı. Garanti Bankası, geçen yıl Şubat ayında 500 milyon dolar tutarında 10 yıl vadeli sermaye benzeri kredi ile Mayıs ayında da 600 milyon Euro tutarında 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi anlaşmalarına imza atmıştı. Banka haziran ayında ise 600 milyon dolar tutarında 10 yıl vadeli havale akımlarına dayalı seküritizasyon kredisi sağlamıştı.