kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
F1 nedeniyle Samandıra, Kurtköy, ve Çamlıca otoyol gişelerinden geçişler 07.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz olacak.

F1, otellere yüzde 20 zam yaptırdı

TUROB Başkanı Bayındır, kongreler ve Formula 1 nedeniyle mayısta otellerin neredeyse dolu olduğunu belirterek Konaklama ücretleri yüzde 20 arttı" dedi..
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, mayıstaki uluslararası kongreler ve Formula 1 Türkiye Grand Prix'si dolayısıyla, İstanbul'daki otellerin çoğunun neredeyse dolu olduğunu belirterek, "Durum çok iyi, herkes çok memnun" dedi. Bayındır, yaptığı açıklamada, İstanbul'un nisan, mayıs, eylül ve ekimde zaten dolu olduğunu ifade ederek, daha önce ağustosta yapılan Formula 1 yarışlarının 9-11 Mayıs tarihlerine alınmasının otellerin doluluğu açısından çok etkisi olmadığını söyledi. Bu şekilde, zaten doluluk oranı yüksek olan otellere daha fazla insan geldiğini dile getiren Bayındır, ''Dolayısıyla talep artıyor, talep artınca fiyatlar biraz yükseliyor. Halbuki Formula 1, yazın, ağustosta yapılırken daha İstanbul'un toparlanma zamanı olduğu için çok iyi oluyordu. Tarihte bir yanlışlık var bana göre'' diye konuştu.

'KONGRELER YOĞUN'
İstanbul'da, mayıs ayının uluslararası kongrelerin yoğun olduğu bir dönem olduğunu hatırlatan Bayındır, "Otellerdeki durum çok iyi, herkes çok memnun. Rakam vermek çok zor. Ama genel olarak iyi. Otellerin çoğu neredeyse dolu'' dedi. Bayındır, İstanbul'da turistik belgeli 55 bin yatağa en az 10 bin yeni yatak daha ilave edildiğini belirterek, İstanbul'daki yatakların dolması için 65 bin kişinin gelmesi gerektiğini söyledi. Timur Bayındır, konaklama fiyatlarında da bir artışın söz konusu olduğuna işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti: "Otel fiyatlarındaki artış çok normal bir şey, dünyada böyle gidiyor bu prosedür. Arz-talep dengesi bu. Eğer talepler fazla olursa gayet tabii biraz fiyatlar yukarı çıkıyor. Biz bakanlıktan bir tarife istiyoruz. 'Bu tarifeyle verirsek, biz de yüzde 60-70 dolulukla çalışırsak, yüzde 15-20 para kazanırız' diyoruz. Fakat bakanlıktan aldığımız tarifeyle müşteri bulmamız imkânsız hale geliyor. Çünkü rekabet var ve düşük fiyat uyguluyoruz. Böyle tarihlerde, bu fiyatları uygulama şansı yakalıyoruz. Bunlar da normal fiyatlarımızın yüzde 20 kadar üstünde. Bir otel eğer odayı 400 dolara satıyorsa bu dönemde 500 dolar yapmıştır.''