kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Kasım 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Par-4 geni kanser hücresini yok etti

DIŞ HABERLER
Bilim adamları tıpta bir devrime imza atarak, kansere dayanıklı ve tümörlü hücreleri kendi kendine temizleyen fareler geliştirdi..
ABD'deki Kentucky Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bir ekip, farelerin genleriyle oynayarak tümör geliştirmeyen ve hatta normalden çok daha uzun yaşayan türler yaratmayı başardı. "Cancer Research" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bilim adamları ilk olarak 1990'lı yılların başında keşfedilen protein üreten "Par- 4" adlı bir geni inceledi. Zararlı hücre ölümlerinde önemli bir rol oynayan bu genin, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri yok edebilecekleri saptandı. Bu çerçevede uzmanlar, farelerin genleriyle oynayarak "Par-4" geninin miktarını önemli ölçüde artırdı.

HİÇBİR YAN ETKİSİ YOK
Sonuç olarak karaciğer ve prostat kanserlerine karşı bağışıklık sistemi gelişmiş ve bu hastalıklara yakalanmayan canlılar yaratıldı. Yapılan diğer testler sonucunda da farelerin, meme ve pankreas kanserlerine karşı da korumalı oldukları saptandı. Çalışmanın en önemli diğer sonucu da, farelerde hiçbir yan etkinin görülmemesi oldu. Araştırmayı yürüten ekipten Dr. Vivek Rangnekar, "Kanserli hastalar kemoterapi nedeniyle büyük acılar çekiyorlar. Bunu ortadan kaldırmak istiyoruz" dedi. Dr. Rangnekar, "Kanserli hücreleri öldürecek bir molekül aradık. Bu çalışmada, tümörden kurtulmanın yanında organizmaya da zarar vermiyoruz" şeklinde konuştu. Araştırmacılar, aynı tedavinin en az 10 yıl içinde insanlarda da uygulanabileceğini dile getirdi.