kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
  » Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Huzur arayana taze 'nefes'

Erciyes
Geniş pist seçenekleri, uzun kış sezonu ve yüksek irtifasıyla (3 bin 917 metre) Erciyes, kayakçıların son gözdelerinden biri. Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes'ten yıllar önce püsküren lavlar, Kapadokya'nın doğa harikası peri bacalarını oluşturmuş. Kayseri Ovası ve Kapadokya'nın volkanik panoramasına hâkim olan Erciyes Dağı'nda kurulan kayak merkezinin doğal yapısı, kayak sporuna elverişli. Geniş bir alana yayılan kayak merkezinin en alçak noktası, 2 bin 200; en yükseği ise 3 bin 100 metre. Üç ana pistin hepsi de kayak turları, snowboard ve kayak için elverişli. Pistlerin dışındaki arazide, farklı kar sporlarını deneme şansı bulunuyor.Erciyes'in ziyaretçilerine sunduğu bir diğer ayrıcalık ise kar raftingi. Her pazar düzenlenen bu çılgın aktivitede, bir rafting botuyla 2 bin 900 metreden, yüzlerce metre aşağıya kayılıyor.

Kayseri'nin güneyinde, Kapadokya'nın doğusunda yer alan Erciyes kayak merkezi, şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta. Özel araçla gitmek için yapmanız gereken ilk şey, Kayseri şehir merkezinden, Hisarcık yönüne sapmak. Yol boyunca karşınıza çıkacak Erciyes levhalarını izleyerek, kayak merkezine varabilirsiniz; elbette lastiklerinize mutlaka patinaj zinciri takmak şartıyla.

Edirne
Edirne'nin en karakteristik yapılarından biri olan Bayezid Külliyesi, Sultan II. Bayezid devrinde 1464-1468 yılları arasında yaptırılmış. Cami, imaret, darüşşifa, medrese,hamam, mutfak ve ambarlardan oluşan bu yapı, imparatorluğun en büyük sosyal kurumlarından. Eski Cami, bedesteni ve günümüze ulaşmamış medresesiyle zamanında bir külliye oluşturuyordu. Hacı Bayram Veli'nin vaaz verdiği kürsüsü ile ve Osmanlı padişahlarından bazılarının kılıç kuşanma merasimlerine tanıklık yaptığından dolayı bu caminin ayrı bir yeri var tarihte. Muradiye Camii, Darülhadis Camii, Gazi Mihal Camii etkileyici yapıtlar arasında.

Kastamonu
Milli park alanına doğru uzanan stabilize yoldan, yaklaşık bir saat içinde varacağınız Sümenler Köyü'nde, kampınızı kurun. Köyün İmamlar Mahallesi'ndeki eski okulun bahçesi, buraya gelen tüm kampçıların gözde mekânı. Kanlıçay Vadisi'ne hâkim bir terastayer alan okulun manzarası, harika. Birkaç gün içinde çevredeki Valla Kanyonu'nu, Ilgarini ve Mantar mağaralarını, Ejderha Çukuru'nu, Kanlıçay ve Ilıca Şelalesi'ni gezmeniz mümkün. Birbirinden güzel olan bu yerler arasında en etkileyici olanı Valla Kanyonu.

Mardin
Değişik dinlerin ve dillerin, bir dağın tepesinde buluştuğu bir 'balkon' sanki. Bölgede iki ortak buluşma noktası var; Sempati ve mutfak! Akşam yemeğinde uçsuz bucaksız, ışıl ışıl uzanan Mardin veya Mezapotamya Ovası'nı seyredebilirsiniz, sanki bir deniz gibi. Birbirlerinden ayrı, yavaş yavaş akan iki sevgili ise Fırat ile Dicle. Mardin'de ovanın aşağılarında bir yerde, yüzlerce kilometre sonra, nihayet buluşuyorve beraberce akıyorlar. Sesleri ve ovaya kattıkları serin aşk o kadar yoğun ki, oturduğunuz yerden bile hissedebilirsiniz. Mardin mutfağı, Urfa'ya nazaran daha az acı, meyvenin sebze kadar önemli rol oynadığı ve biraz daha 'rafine' bir mutfak. Bu da belki kentte hâlâ değişik dinden insanların yaşıyor olmasına; kültürlerarası alışverişin yarattığı zenginliğe bağlanabilir.

Urfa
Tek bir cümle ile anlatmak gerekirse Urfa çok tuhaf bir kent. Özellikle şehrin eski mahalleleri, sanki kutsal bir tiyatro sahnesi. Burada kendinizi Mekke'de veya Kudüs'te hissedebilirsiniz. Roma devrinden kalma taş evler, daracık sokaklar, geniş avlular ve ağaç gölgeleriyle insana huzurveren medreseler, camiler, camiye dönüştürülmüş kiliseler, bir film setini anımsatan çarşılar, oluşumları ilginç, efsanelerle anlatılan Halil-Ür Rahman ile Ayn Zeliha gölleri, haşmetini surlarında hâlâ taşıyan Urfa Kalesi, Rızvaniye Medresesi, Ulu Cami, eski Ermeni kilisesi ve kapısından uzun kuyrukların eksilmediği kutsal mabetler favori ziyaret yerleri.

Bartın
Karadeniz'de çekiç şeklinde küçük bir yarımada üzerinde kurulan Bartın'ın ilçesi Amasra, bozulmamış tipik bir balıkçı bölgesi. Yarımadanın güney ve kuzey limanları arasına; Amasra Kalesi, ahşap evlerle bezeli daracık kent sokakları, Çerçiler Çarşısı, Amasra Müzesi, balık lokantaları, Bizans kiliseleri, Roma zindanı, hamam ve rıhtımlar dağılmış. Safranbolu evleri ise
Türk-Osmanlı mimarisinin zengin örneklerinin bütün olarak korunduğu bir müze adeta... Bir vadinin iki yamacına kurulan tarihi kentte, Çarşı ve Bağlar, mutlaka görülmesi gereken semtler arasında. Kent merkezindeki, 16'ncı ve 18'inci yüzyıllar arasında yaptırılan Kaymakamlar Evi, Cinci Hanı, Kileciler Konağı ve Karaüzümler Evi ziyarete açık. Bölge Safranbolu evlerinin tipik örneklerini barındırıyor.

Karaman
Karaman-Silifke Karayolu üzerindeki Mut kasabası, Türkiye'nin en güzel ve az bilinen güzergâhlarından birinin de başlangıç noktası. Toroslar'ın sarp ve etkileyici doğası, sedir ormanları, yol boyunca size eşlik eden Göksu Nehri, yolculuğunuzu zevkli kılacak unsurlardan bazıları. Karaman yönünde Mut'a 20 km.uzaklıkta yer alan Alahan Manastırı, ilk durağınız. Birkaç kilometre içeride, bir dağın güney yamacına inşa edilmiş bu Bizans manastırının bulunduğu noktadan, eşsiz bir vadi manzarasını seyredebilirsiniz.

Rize
Mimari özellikleri ve geleneksel zanaatlarıyla ilgi çeken en önemli kentlerden biri. Yaylaları, çayı, hamsisi ve bezi ile ünlü olan bir kent. El sanatları açısından da Türk kültür ve sanatında özel bir yeri var. Çay, yörenin en değerli ürünü.

Tekirdağ
Türkiye'nin, şarap üretiminin yarısının gerçekleştirildiği Tekirdağ bağlarında demlenirken, Dionysos'un ruhunu anacaksınız. Trakya bölgesinde, Türkiye'nin şarap üretiminin yüzde 40'ının gerçekleştirildiği Şarköy-Mürefte hattını, hiç düşünmeden aklınızın bir kenarına yerleştirmelisiniz.
DİĞER TURİZM HABERLERİ
 Prag
 Fransa
 Firavunların gizemli ülkesi Mısır
 Kayak Cennetleri
 Valsin ve şinitzelin başkenti Viyana
 Paris'te güneşli bir hafta sonu
 Düşler beldesinde balonlu keşif turu
 Her yaşa her zevke yurtdışı tatili
 Halka açık 'fondue' tadında demokrasi
 Bu kente gitmek için elinizi çabuk tutun
 New York'tan en yeni haberler
 Pamukkale
 Küçük kasabada büyük tatil keşfi
 Bördübet'ten geçiyor
 Yeşilin şehri Rize'yi siz de keşfedin
 Venedik'te gökyüzü öylesine maviydi ki
 Tatilde nasıl beslenmeliyiz?
 Marmaris'in yeni gözdesi Kumlubük
 Macahel'e bulutlararası yolculuk
 Ordu'dan Sarp'a doğru
 Deniz, güneş ve tarih!..
 Ölmeden önce yapılması gerekenler
 İsviçre'nin masal vadilerinde gezi
 Hanoi'de gezi ve alışveriş
 Talimhane yeniden doğdu
 Van keşfedilmeyi bekliyor
 Van'a otlu peyniri için bile gidilebilir
 Denizin özel dilini keşfedin
 Kongre turizmi canlanıyor
 Bu yazı çiftlik evinde geçirin
 Bu yaz herkes Alaçatı'da
 Çeşmeli turizmciler bindiği dalı kesiyor
 Bu vahanın hayaliyle yol aldık
 Türk oteline ABD tanıtımı
 Bu oteller özel tasarım
 Aşk gemileri artık 5 yıldızlı otel gibi
 Ada sahillerinin sakinleri
 Hangi ay nereyi görmeli?
 İstanbul'un balıkçı köyleri
 Karaburun lezzet beldesi gibi
 Türkiye'nin gizli cennetleri
 Ege adalarında güneşe doğru bir yolculuk
 Taşa işlenen uygarlık
 Tunus
 Türkiye'nin efsanelerini biliyor musunuz?
 Erciyes
 İtalya
 İspanya
 Yunanistan
 Dubai
Ülkeler Rehberi
 • Kodlar / Para Birimleri
 •  
  Telefon Rehberi
 • Şehir Kodları
 • Otobüs Terminalleri
 •  
 • Otobüs Firmaları
 •  
 • Havayolu Şirketleri
 • Havalimanları
 • Denizyolları
 • Devlet Demiryolları
 • Araç Kiralama
 • Acenta Endeksi
   
  En özel oteller
  Şık, rahat ve özenle dekore edilmişler... Restoranları çok seçkin, servisleri mükemmel. Bu otellerde bir kez kalmak rüya gibi...
  En resort oteller
  Uzakdoğu'da Tanrılar adası diye bilinen Bali'ye ya da Amerika'nın sahil cenneti Florida'ya gitmek isterseniz...
  En romantik oteller
  Tekne ile ulaşılan saraylar, okyanusa bakan konforlu çadırlar, deniz üzerinde bungalovlar...
  En huzurlu oteller
  Dünyanın en prestijli otel gruplarından Aman, AKKA grubunun ortaklığıyla 2006'da Göcek koyundaki bir tepede...

  Fethiye'de bir dağ evinde
  Sırtını dağlara yaslamış, geniş vadiye bakan The Mountain Lodge yan yana üç evden oluşuyor. Bir yandan dinlenip bir yandan da antik...

  İspanya'da bir otel
  Ribera del Duero'daki Parador Lerma Oteli İspanya'nın medarı iftiharı. Aslında burası şehrin düküne ait...
   
      Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
  Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
  Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
     
      Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
  MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
  Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu