kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
  » Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bu kente gitmek için elinizi çabuk tutun

Eski adı Saygon olan Ho Chi Minh City, hareketli olduğu kadar yerel kültürünü korumuş bir şehir. Fransız etkisini her yerde hissetmek mümkün..

Bir hafta ara verdiğim Vietnam yazımı ancak tamamladım. İlk yazıda daha çok Vietnam'ın kuzeyinden Hanoi'den bahsetmiştim ve seyahatin ilk iki gecesi orada geçti. Seyahatin ikinci noktası ise Ho Chi Minh City (eski adı Saygon). İkinci kez Vietnam'a gidersem Ho Chi Minh City yine seyahatin önemli bir durağı olur. Tibet'in yüksek platolarından başlayarak Çin, Myanmar (Burma), Laos ve Kamboçya'yı geçen Mekang Nehri, Vietnam'da Saygon'un güneyinde birçok küçük nehre bölünerek Mekang Deltası'nı oluşturuyor. Bu bölge aynı zamanda Vietnam'ın en verimli topraklarına sahip. Öğle yemeği açık havada deniz mahsulü menülü olarak alınıyor. Çok temiz bir restoran değil ama yemekler çok lezzetli. Bir noktada bizim Beşiktaş-Üsküdar motorlarını anımsatan (büyük olanlar) tekneler ile yarım saatlik bir yolculukla küçük bir adaya gidiliyor. Adaya varınca büyük tekneden ince, uzun sandallara geçiliyor. Her sandalda dört kişi ve kürek çeken biri var; adanın iç taraflarına daracık kanallar boyunca gidiliyor, etraf ağaçlarla kaplı. Adanın ortasında bulunan köyde küçük bir restorana giriyoruz. Restoranın sahibi aile, yerli müzik aletleri ile konser veriyor; evin küçük kızı ise solist. Çaylar içiliyor, payıma hamakta yarım saat kestirmek de düşüyor.

UZAKDOĞU'NUN ETKİLEYİCİ ŞEHRİ

Saygon bence Uzakdoğu'nun en etkileyici şehirlerinden biri olmuş durumda. Yerel hayatın tüm özellikleri devam ediyor. Onların günlük hayattaki düzenlerinden, çalışma alışkanlıklarından, yemeiçme kültürlerinden ve yabancılara bakışlarından çok net anlaşılıyor ki, Saygon'da geleneksel kültür devam ediyor. Bu da şehre ayrı bir hava veriyor. Saygon'u farklı kılan ise geleneksel özellikler devam ederken ziyaretçiler için her türlü düzenlemenin yapılmış olması. Konforlu oteller, güzel restoranlar, güvende olmak, alışveriş imkanı ve şehrin enerjisi... Tüm bunlara Uzakdoğu'nun egzotik ortamı ilave olunca, Saygon bir başka. Şehrin içinde Fransız döneminden kalma ve tamamen Fransız özelliklerini taşıyan binalar var. En etkileyicisi ise Paris'teki Eiffel Kulesi'ni tasarlayan Gustave Eiffel'in yaptığı ve halen kullanılan posta binası. İkincisi ise Notre-Dame Katedrali. Her ikisinin de akşam saatlerinde ışıklar içindeki hali Avrupa kültürünü hatırlatıyor. Görülmeye değer, etkileyici ve güzel yapılar. Saygon içinde ulaşımı sağlamanın en kolay yolları "cyclo" veya motosiklet taksi. Bisiklete, 2 tekerlekli bir kişilik oturma yeri ilavesiyle "cyclo" oluşuyor. Şehir gezileri için bire bir ama "cyclo" şoförleri ile iyi pazarlık şart. Anlaşılması zor bir İngilizce ile "Nehir tarafından gidelim mi?" diyorlar. İnsan bunu bir yol alternatifi zannediyor ve "Fark etmez " diyor. Meğer bu seçim yolu uzatıyormuş. Tabii otelin tam önünde bırakmak istemiyorlar (güvenlik görevlilerinden korkuyor) ve yakın bir yerde durup anlaşılan bir dolar yerine beş dolar istiyorlar. Biraz gürültü oluyor ama bir dolar ödeniyor. Şehir içindeki ikinci ulaşım yolu ise motosikletli birinin arkasına oturmak; taksi gibi cadde kenarlarında, otel yakınında toplu olarak bekliyorlar. Bakınca bile hemen geliyorlar. Yine önceden pazarlık şart. Bu küçük sorunları büyütmeye gerek yok aslında. Turizme yeni giren tüm şehir ve ülkelerde benzer durumlar yaşanıyor. Saygon'da konaklama imkanları oldukça geniş. Benim kaldığım New World şehir merkezinde ve dünyadaki benzerlerini aratmayacak kalitedeydi. Bunun dışında beş yıldızlı Hotel Caravel de çok güzel bir otel. Hotel Caravel'in en üst katında bulunan bar kısmı ise canlı müzik olan, şehrin panoramasının en güzel seyredildiği çok güzel bir mekan. Tepede dönen pervaneler, teras kısmı, hafif nemli bir yaz gecesi ise gezide kalanlar.

RESTORANLAR ÇOK GÜZEL
Şehrin bir başka özelliği de restoran seçenekleri. Son yıllarda Uzakdoğu mutfağı dünyanın her yerinde çok yaygın. Ama Vietnam mutfağı hala yaygın değil. Vietnam mutfağı, daha çok sebzeler ve pirinç üzerine kurulu. Çok önemli bir özellik ise Fransız etkisinin görülmesi... Son yıllarda Vietnam'ı ziyaret edenlerin sayısının artması ile restoranlarda artış var. Vietnam mutfağının en iyi örneklerinden olan Nam Phan, Saygon'un en şık restoranlarından. Hoi An ve yine deniz mahsulleri konusunda iddialı olan Mandarin de iyi tercihler. Bu restoranlarda iki kişilik yemek için 80-100 dolar ödeniyor. Le Caprice ise ışıklar altında, Saygon manzarasını izlerken şahane Fransız yemeklerinin servis edildiği çok hoş bir restoran, her şey çok da zevkli. Dekorasyon, tabaklar, bardaklar iyi seçilmiş. Ama hiçbir şeye uymayan, zevksiz mavi mumların kim tarafından konulduğunu çözemedim. Uzakdoğu'da bir yere gidip alışveriş etmemek olur mu? Tabii alışveriş tamamen yerel ürünler üzerine. Çok güzel ev aksesuarları, küçük antikalar, resimler, ipekli kumaşlar, hediyelik oyalar var. Saygon, enerjisi olan, hareketli, yeniliklere açık ama aynı zamanda yerel kültürünü muhafaza etmiş bir şehir. Çok turistik olmadan, meydanları ellerde bayrakları ile yüzlerce turist grubu doldurmadan gitmek de fayda var.

Ayşe Yağcı

DİĞER TURİZM HABERLERİ
 Prag
 Fransa
 Firavunların gizemli ülkesi Mısır
 Kayak Cennetleri
 Valsin ve şinitzelin başkenti Viyana
 Paris'te güneşli bir hafta sonu
 Düşler beldesinde balonlu keşif turu
 Her yaşa her zevke yurtdışı tatili
 Halka açık 'fondue' tadında demokrasi
 New York'tan en yeni haberler
 Pamukkale
 Küçük kasabada büyük tatil keşfi
 Bördübet'ten geçiyor
 Yeşilin şehri Rize'yi siz de keşfedin
 Venedik'te gökyüzü öylesine maviydi ki
 Tatilde nasıl beslenmeliyiz?
 Marmaris'in yeni gözdesi Kumlubük
 Macahel'e bulutlararası yolculuk
 Ordu'dan Sarp'a doğru
 Deniz, güneş ve tarih!..
 Ölmeden önce yapılması gerekenler
 İsviçre'nin masal vadilerinde gezi
 Hanoi'de gezi ve alışveriş
 Talimhane yeniden doğdu
 Van keşfedilmeyi bekliyor
 Van'a otlu peyniri için bile gidilebilir
 Denizin özel dilini keşfedin
 Huzur arayana taze 'nefes'
 Kongre turizmi canlanıyor
 Bu yazı çiftlik evinde geçirin
 Bu yaz herkes Alaçatı'da
 Çeşmeli turizmciler bindiği dalı kesiyor
 Bu vahanın hayaliyle yol aldık
 Türk oteline ABD tanıtımı
 Bu oteller özel tasarım
 Aşk gemileri artık 5 yıldızlı otel gibi
 Ada sahillerinin sakinleri
 Hangi ay nereyi görmeli?
 İstanbul'un balıkçı köyleri
 Karaburun lezzet beldesi gibi
 Türkiye'nin gizli cennetleri
 Ege adalarında güneşe doğru bir yolculuk
 Taşa işlenen uygarlık
 Tunus
 Türkiye'nin efsanelerini biliyor musunuz?
 Erciyes
 İtalya
 İspanya
 Yunanistan
 Dubai
Ülkeler Rehberi
 • Kodlar / Para Birimleri
 •  
  Telefon Rehberi
 • Şehir Kodları
 • Otobüs Terminalleri
 •  
 • Otobüs Firmaları
 •  
 • Havayolu Şirketleri
 • Havalimanları
 • Denizyolları
 • Devlet Demiryolları
 • Araç Kiralama
 • Acenta Endeksi
   
  En özel oteller
  Şık, rahat ve özenle dekore edilmişler... Restoranları çok seçkin, servisleri mükemmel. Bu otellerde bir kez kalmak rüya gibi...
  En resort oteller
  Uzakdoğu'da Tanrılar adası diye bilinen Bali'ye ya da Amerika'nın sahil cenneti Florida'ya gitmek isterseniz...
  En romantik oteller
  Tekne ile ulaşılan saraylar, okyanusa bakan konforlu çadırlar, deniz üzerinde bungalovlar...
  En huzurlu oteller
  Dünyanın en prestijli otel gruplarından Aman, AKKA grubunun ortaklığıyla 2006'da Göcek koyundaki bir tepede...

  Fethiye'de bir dağ evinde
  Sırtını dağlara yaslamış, geniş vadiye bakan The Mountain Lodge yan yana üç evden oluşuyor. Bir yandan dinlenip bir yandan da antik...

  İspanya'da bir otel
  Ribera del Duero'daki Parador Lerma Oteli İspanya'nın medarı iftiharı. Aslında burası şehrin düküne ait...
   
      Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
  Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
  Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
     
      Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
  MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
  Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu