kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
En iyi fotoğraf Reuters'in
Fotoğrafta 48 yıllık yarışma

World Press fotoğraf yarışması, 48 yıldır dünyanın en prestijli ödüllerini dağıtıyor. Ödül alanlardan biri de Reuters'in fotoğrafçılarından Juan Molina.


En iyi fotoğraf Reuters'in

Dünyanın en geniş ağına sahip olan Reuters'in başındaki isimlerden biri Türk. Kendisinden söz etmek için izin kopardım!.

World Press fotoğraf yarışması, 48 yıldan bu yana dünyanın en prestijli ödüllerini dağıtır. Uluslararası jürisiyle, fotojurnalizmin kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bu kurumun bu yılki büyük ödülü, Tsunami'yi simgeleyen o meşhur fotoğrafı çeken genç bir isme verildi: 4 yıldır Reuters'de çalışan, Time, The Times, Newsweek, Le Figaro, The Herald'ın da içinde bulunduğu yirmi kadar dergi ve gazeteye aynı dönemde kapak olmayı başaran Arko Datta. Onun yanısıra, World Press'ten üçüncülük ödülünü kazanan Juan Molina ve çeşitli mansiyonlar alan Daniel Aguilar, Paul Vreeker ve Pierre Holtz da, yine Reuters fotoğrafçılarıydılar. Gelelim Reuters'e. 1851'de kurulan ve 1870'den bu yana Türkiye'yle haber alışverişi yapan Reuters dünyanın en geniş mültimedya haber ajansıdır. 589 fotoğrafçı, her gün dünyanın dört bir yanından binlerce görüntüyü ajanslarına ulaştırır, bunlardan günde 1000 tanesi en önemli gazetelere ve dergilere kapak olur. 130 ülkeye yayılmış 197 büroda 15 bin kişi sürekli olarak gündemi izler, dünyaya ulaştırır, 26 dilde 8 milyon kelimeyi kaleme alırlar. Bu arada, finans sektöründen 500 kişi, her gün Reuters'i izleyerek karar aldığından dünya ekonomisinde de özel bir yeri vardır bu ajansın. Siyasetten spora, magazinden kültüre, iş dünyasından şov dünyasına kadar her konuya objektiflerini doğrultan Reuters fotoğrafçılarının koordinasyonu ise inanılmaz bir ağ gerektirir. Ve, sıkı durun, tüm bu ağı idare eden bir kaç kişiden biri bir Türk'tür. Soyadlarımızdan da malumunuz olacağı üzere, kendisiyle olan bağım dostluktan da ileride olan ve hem bu nedenle, hem de "tevazuyu abartması" yüzünden yıllardır kendisi hakkında bir şeyler yazmaktan çekindiğim, oysa dünya basınının en önemli isimleri arasında olan birisi, Ayperi Ecer. Benim sevgili Aypik'im, Barbro ve Güneş Karabuda gibi çok özel bir anne babanın kızı olarak Stockholm'de doğmuş ve çocukluğunu, ailesinin çektiği filmlerin ve fotoğrafların peşinde dünyayı gezerek geçirmiştir. Bu arada da aşağı yukarı 15 kadar dil öğrenmiş, anne ve babasının dostları Jacques Prevert, Yaşar Kemal, Ara Güler, Salvador Allende gibi figürlerle büyümüştür. Ardından Paris'e demir atan Ayperi, Gökşin Sipahioğlu gibi büyük bir ismin yanında fotojurnalizm mesleğini öğrenerek Sipa'dan baş editör olarak Magnum'a, oradan da Reuters'e geçmiştir. Ve Ayperi, her ne kadar bunları okuyunca benim canıma okuyacak olsa da, tecrübeyle sabittir, kendisi dünya basınının Tanrılarıyla sekretersiz görüşen, kocaman bütçeleri parmağında oynatan bir zattır. Şimdi siz bu kadar methiyeden sonra onun bir fotoğrafını görmek isteyeceksiniz biliyorum. Ama maalesef mümkün değil. Çünkü her birini kendi kızı Maya gibi gördüğü, ayrı ayrı destek olduğu Reuters fotoğrafçılarının işleri yerine onun fotoğrafını koyacak olursak Ayperi beni kıtır kıtır keser. Ama Sabah okurlarına sevgilerini ve World Press tarafından yılın en iyileri seçilen görüntüleri gönderdi, saygılarımla retina tabakalarınıza sunarım.

Sedef Ecer

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Fatma Nine'den türküler
 Karısı para kazanıyor o ev işlerini yapıyor
 Tasarıma büyük ödül
 Osmanlı arşivinde Kapalıçarşı sergisi
 Entrika ve tehlikenin romanı
 Kızım doğunca insan olabildim
 Maymunların iktidar savaşı
 'Mırmır'daki mucize
 Leyla'nın macerası
 Lady kayıp
 Yeni sezonun gözdeleri
 Erkek giyiminde cesur çizgiler
 Masal gibi sergi
 Yüreğe dokunan şarkılar
 Bakirelerin evlenmesi yasak!
 Papa'nın en sevdiği modacı
 Dizi yıldızlarıyla aynı giyinebilirsiniz
 Takı değil sanat eseri
 Yardım bileklikleri ticarete araç oldu
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Aç bakalım televizyonu birazdan ajans...
FİLİZ AKIN
Yeni hayalim
Hepimizin gözümüzü kapatınca tekrar tekrar...
SUNAY AKIN
Güle güle 14 Şubat!..
Bir 14 Şubat daha geride kaldı. Ve...
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Bi fikrim var
Ne kadar direnirsen diren bi kenarından...
KENAN ONUK
Viyolonseli sever misiniz?
Müzik tarihinde bazı...
Vergi zammı şarabı vurdu
Hükümetin vergi gelirlerindeki açığı kapatmak için artırdığı Özel Tüketim...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.