kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
'Koltuk için bizi incitmeyin'
CHP'de 'toplanamayan' disiplin kurulu
Sarıgül: 'Baykal'ın karnesinde pekiyi yok'
Baykal: Kurultay'ın sorunu Genel Başkan seçiminin ötesinde

'Koltuk için bizi incitmeyin'

CHP'li muhalif milletvekilleri Genel Başkan Deniz Baykal'a, ''Bir koltuk için arkadaşlarınızı ve partililerinizi bu kadar incitmeyiniz'' çağrısı yaptı. Muhalifler tarafından okunan bildiride, Baykal'ın parti üyelerine 'partiden ayrılın' çağrısında bulunma hakkı olmadığı ifade edildi..

CHP'li muhalif milletvekilleri Parlamento'da bir basın toplantısı düzenleyerek ''Ahmet Güryüz Ketenci, Erdoğan Kaplan, Ersoy Bulut, Feridun Ayvazoğlu, Hasan Aydın, Hüseyin Özcan, İsmail Değerli, Sefa Sirmen, Mehmet Tomanbay, Muharrem Eskiyapan, Muharrem Toprak, Muhsin Koçyiğit, Muzaffer Kurtulmuşoğlu, Turan Tüysüz ve Züheyir Amber''in imzalarını taşıyan bildiriyi açıkladı.

CHP Ankara Milletvekili İsmail Değerli tarafından okunan bildiride, Genel Başkan Deniz Baykal'ın parti üyelerine ''Partiden ayrılın'' çağrısında bulunma hakkı olmadığı ifade edildi.

Hiçbir tüzük maddesi ve kurultayın genel başkana bu hakkı vermediği kaydedilen bildiride, şu görüşler dile getirildi:''Dedesi CHP'li, babası CHP'li olup, yaşam boyu CHP'li olanlara (Partiyi bırakın) deme hakkını nereden buluyorsunuz? Bu partililere (Neden CHP ile uğraşıyorlar. Bırakıp gitsinler, parti kursunlar) demek hakkını size veren nedir merak ediyoruz? Bir düşünün, onların bu partiden hakkı ve emeği sizden fazla değil
mi? Sizin gibi hiç emek vermeden partili olan ve çok kısa zamanda milletvekili ve bakan olan kaç partili var? Tek suçu partinin iyi yönetilmediğini söyleyen, partiye ve ülkeye çözümler öneren, bu nedenle de size karşı meşru, gerekli muhalefeti yürüten partidaşlarınıza kapıyı gösterirken bu gücü ve yetkiyi nereden alıyorsunuz?

Gitmesini istediğiniz kişiler asla gitmeyecek. Daha da önemlisi yönetim değiştiğinde gitmesini istediğiniz bu arkadaşlar, sizin gitmenizi de asla istemeyecekler. Çünkü onlar biliyorlar ki böyle bir davranış partili olmaya, tüzüğe, etik değerlere uymaz. Ayrıca, büyük CHP'nin ülkeye hizmet edebilecek herkese ihtiyacı vardır. Genel başkanımıza çağrımız şudur: Bir koltuk için arkadaşlarınızı ve partililerinizi bu kadar incitmeyiniz.''

'HALKSIZ BİR KURULTAY'


Bildiride, kurultayın yapılacağı salonun delege sayısının iki katı sayıda yere bile sahip olmadığı da belirtilerek, sınırlı sayıda seyirci ile kurultay yapmanın CHP'ye yararı olmayacağı belirtildi.

''Halksız bir kurultayın'' kendilerini üzdüğünü, incittiğini bildiren milletvekilleri, bunun düzeltilmesini istedi. Adaylık çalışmalarının finansmanı konusuna da değinilen bildiride, Genel Başkan Baykal'ın diğer adaylar gibi kurultay çalışmalarını ''Kendisinin ve destek verenlerin cebinden karşılaması'' gerektiği kaydedildi.

Milletvekillerinin bildirisinde, parti kasasından ''Bir tek yeni kuruşun'' bile adaylık çalışmaları için harcanmasının siyasi dürüstlüğe uygun olmadığı bildirildi.

Baykal'ın ''İspatsız ithamda bulunarak yargısız infaz yaptığı'' savunulan bildiride, bugüne kadar bunların hiçbirinin ispat edilmediği ifade edildi. Bunun siyasi ayıp olduğu bildirilerek, ''Rakiplerinizi karalayarak bir yere aramazsanız'' denildi.

Bir gazetecinin, grupların tek aday üzerinde anlaşmalarının mümkün olup olmadığı sorusu üzerine Değerli, ''Hedefimiz CHP'yi iktidar yapmak. Bu süreçte hiçkimseyi dışlama lüksümüz yok. Halktan kopuk bu yönetime karşı mücadele edecek kim varsa yanımıza davet ediyoruz'' dedi.

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Tarımda 'AB'ye hazırlık' önlemleri
 Tarama süreci 3 Ekim'de başlıyor
 Belediye kanunu iptal
 Bakanlıklara AB için check-up yapılacak
 'Adaylığımı açıklama noktasına geldim'
 14 milletvekili AP'den gözlemci davet etti
 Yalçınkaya iddianamesi ağır cezada
 TRT'de 17 yönetici görevden alındı
 AB protestosuna istifleme gözaltı
MUHARREM SARIKAYA
Baykal, çarşaf liste ve PM...
CHP'de olağanüstü...
YAVUZ DONAT
İhtimal hesapları
CHP'de son durum nedir?.. Kimin...
Sarıyer cinayeti dört dörtlük çözüldü
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, aynı aileden 7 kişinin...
Katiline kapıyı kendisi mi açtı?
Güney Kıbrıs'ta ailesiyle öldürülen banker Güzelyurtlu'nun...
'Selden kütük kapmak istiyor'
'Selden kütük kapmak istiyor'
CHP lideri Deniz Baykal, başlayan başkanlık yarışında Zülfü...
Karakolda 'dert' var
Karakolda 'dert' var
Türkü 'Karakolda ayna var' diyor ama siz bakmayın. Orada dert var hem...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu