kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
VERGİ DAİRELERİNDE KUYRUK EZİYETİ YAŞANDI : Cezaların tebliğ edilmesinden sonra vergi dairelerinde uzun kuyruklar oluştu. Sırası gelen kişinin iki taneden fazla cezayı ödemesine izin verilmemesi ise tepkiyle karşılandı.
'Evlere servis' ceza!
'7 gün içinde itiraz edin'
10 gün sonra katlanıyor

Size de çıkabilir

Pul parası bulundu, trafik cezaları tebligatı başladı. Unuttuğunuz hatta belki de işlemediğiniz bir suçun cezası her an kapıda olabilir.

Pul parası tahsisatı olmadığı için bir yıldır tebliğ edilemeyen 6 milyon 623 bin trafik cezasının tebligatına başlandı. Bu, her iki motorlu araçtan birinin plakasına ceza kesildiğini gösteriyor. Şimdiden 2.5 milyon ceza yağdı.

CEZANIZ MUHTARDA BEKLİYOR OLABİLİR
Toplam tutarı 429 milyon YTL olan cezalar on gün içinde vergi dairelerine ödenmezse ikiye katlanıyor: Süreyi geçirmeyin ve her ihtimale karşı muhtarlığa bir uğrayın. Çünkü tebliğ edilemeyen cezalar muhtarlıklara bırakılıyor.

"BEN SUÇ İŞLEMEDİM" FERYATLARI BÜYÜDÜ
Ve sürpriz: Birçok sürücü, genellikle fahri müfettişlerce tutanaksız cezalar yüzünden haksızlığa uğradığını, cezası kesilen suçu işlemediğini öne sürüyor.


'Evlere servis' ceza!

Geçen yıl pul parası olmadığı için bir türlü gönderilemeyen trafik cezaları sürücülerin evlerine postalanmaya başlandı. Yalnızca İstanbul'da 860 bin sürücüye yüklü miktarda ceza geldi. Cezalar on gün içinde vergi dairelerine ödenmezse ikiye katlanıyor.

Sürücüler için 2005'in sürprizi "evlere servis" trafik cezası oldu. 2004 yılında plakaya kesilen ancak pul parası olmadığı için tebliğ edilemeyen cezalar sahiplerine ulaştırılmaya başlandı. Türkiye genelinde yaklaşık 2.5, İstanbul'da ise 860 bin sürücünün evine veya ikamet ettiği muhtarlığa cezalar tebliğ edildi. Türkiye genelinde ise 429 milyon YTL ceza dağıtıldı. Cezaların tebliğattan sonraki 10 gün içinde vergi dairelerine ödenmesi gerekiyor. Ödenmemesi halinde ceza miktarı iki katına çıkıyor. Eğer tekrar ödenmez ise ceza bir kere daha ikiye katlanıyor.

623 BİN CEZA KESİLDİ
Türkiye genelinde geçtiğimiz yıl 6 milyon 623 bin 251 ceza kesildi. Bu cezaların yaklaşık 2.5 milyonu plakaya kesilmiş. Ancak 2004 yılında kesilen bu cezalar ödenek yokluğundan dolayı sürücülere gönderilemedi. Geçtiğimiz ay ödenek çıkınca trafik tutanakları sürücülerin adreslerine gönderilmeye başlandı. 2004 yılında 1 milyon trafik cezasının kesildiği İstanbul'da 860 bin ceza adrese tebliğatla ulaştırıldı.

TARTIŞMA YARATTI
Ancak sürücünün haberi olmadan plakaya yazılan bu cezaların hakkaniyeti de tartışma konusu. 1988 yılında Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılanMUHTARLAR DEPO GİBİ: Nişantaşı Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Kemal Torun, özellikle ocak ayı başında kendisine binlerce trafik cezası tebligatı geldiğini söylüyor. Torun, “Eğer tebligatı almazlarsa bir iki ay içinde imha ediyoruz” diyor.değişiklikle plakaya ceza kesildiğini söyleyen Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Mehmet Naldöven, "Trafik memuru görmediğine değil, gördüğüne yazar" diyor. Ancak farklı düşünenler de var. Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İl Han Özay da geçtiğimiz hafta kendisine de aynı gün içinde iki ayrı trafik cezası geldiğini söylüyor. Özay, cezanın aynı gün ve aynı saatte yazıldığını dikkat çekerek, "Birinde kanun maddesiyle cezanın nedeni belirtiliyor, diğerinde ise neden belirtilmemiş. Biri 80, öteki ise 40 milyon lira" diyor.

PLAKAYA CEZA NEDİR?
Karayolları Trafik Kanunu'nun plakaya ceza yazılmasını belirten 116'ıncı maddesi şöyle: "Trafiği tehlikeye düşürecek, engel olacak şekilde veya yasaklanmış yerlerde park etmiş araçlara veya trafik kural ve yasaklarına aykırı davranışları belirlenmiş bulunan, karayolları ağırlık kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin ikazına rağmen tartı sistemine girmeden seyrine devam eden ve sürücüsü tespit edilemeyen araçlara, tescil plakalarına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenir."

İnci DÖNDAŞ / HABER MERKEZİ


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 'Selden kütük kapmak istiyor'
 Karakolda 'dert' var
 Hızlandırılmış ödeme
 Terör tazminatına en fazla başvuru Diyarbakır'dan
 İstanbul Üniversitesi'nin yeni rektörü Mesut Parlak
 Erkekler için de doğum izni geliyor
 Ukrayna'ya kaçan Haluk Kırcı bugün Türkiye'ye iade ediliyor
 Eğitim-Sen'e rekor soruşturma
 Bayram tatillerinde 8 bin kişi öldü
 Ege'de poyraz gemi batırdı: 2 ölü, 6 kayıp
 Sinemanın 'kötü adamı' Yıldırım Gencer hayata veda etti
ERDAL ŞAFAK
İran krizi kapıda
Reagan'dan bu yana tüm...
ALİ KIRCA
Kimliksizlerin boş bıraktığı konser salonu, kimliklilerin...
ÖMER LÜTFİ METE
Ölü toprağının açıklaması
Güneydoğu Asya'daki Deprem ve...
UMUR TALU
Hatıra, hafıza, hakeza!
1990'ların ilk yarısıydı. Medya...
Amerika İran'a sızdı
Ebu Garib skandalını ortaya çıkaran Seymour Hersh, Amerika'nın...
Iraklı halk ölmemek için kaçıyor
Seçime sayılı günler kala artan şiddet olayları yüzünden halk...
Bitti bitiyor
Bitti bitiyor
Fransız L'Equipe'ten sonra İngiliz basınına göre de Anelka...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu