kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Hollanda’nın Uden kasabasında Müslüman kökenli öğrencilerin devam ettiği ‘Bedir’ isimli bir ilkokul kundaklandı. Okul binası tamamen yanarken ölen ya da yaralanan kimse olmadı.
Hoşgörü ülkesinde medeniyetler çatışması
Ülkenin terör yasası bile yok
Başbakan: Bize hiç yakışmıyor
Bu ülke artık güvenli değil
Caminin yerini internet aldı
Cenaze töreni hoşgörü gösterisine dönüştü

Korku nöbeti

Radikal dincilerin ateşlediği gerilim Avrupa'nın en hoşgörülü ülkesini bir din savaşının eşiğine getirdi.

Hollanda'da yönetmen Theo van Gogh cinayetinin ardından tırmanan gerilim ülkeyi sarstı. Bir haftada sekiz cami ve dört kiliseye saldırı olurken Müslümanlar'ın gittiği iki ilkokul kundaklandı.

TÜRKLER CAMİLERİ NÖBETLEŞE KORUYOR
Bu saldırılara karşı Müslümanlar camileri korumaya aldı. Ülkede yaşayan Türkler de cami korumasında rol alıyor. Rotterdam'daki Mevlana Camisi önünde Türk gençler her gece nöbet tutmaya başladı.

BAŞBAKANDAN SÜKUNET ÇAĞRISI
Avrupa'nın özgürlükler cenneti Hollanda'da din çatışması görüntüsü hükümeti telaşlandırdı. Halka sükunet çağrısı yapan Başbakan Balkenende "Olaylar Hollanda'ya yakışmıyor" dedi.

Bombalı baskın
Lahey'de dün sabah ağır silahlı antiterör timinin bir eve yaptığı baskında bombalar patladı, üç polis ağır yaralandı. Kente giriş-çıkış yasaklandı.


Hoşgörü ülkesinde medeniyetler çatışması

Özgürlük ve hoşgörü ülkesi olarak bilinen Hollanda'da İslami yaşamı eleştiren bir film çeken yönetmen van Gogh'un öldürülmesiyle tırmanan gerginlik, kaos ve teröre yol açtı Kuran dersleri veren bir okulunun yakılmasıyla başlayan olaylar sonrası, ülke genelinde sekiz cami ve dört kiliseye saldırılar düzenlendi. Müslümanlar camilerde nöbet tutmaya başladı.

Özgürlük ve hoşgörü ülkesi olarak bilinen Hollanda, bir hafta içinde kana bulandı. İslami toplum yapısını eleştiren ve yarı çıplak bir kadının vücudu üzerinde Kuran'- dan ayetlerin yer aldığı görüntülerin yer aldığı bir film çeken yönetmen Theo van Gogh'un sokak ortasında Faslı bir kökten dinci tarafından bıçaklanarak öldürülmesinden sonra camiler kundaklandı, okullar yakıldı, kiliselere saldırılar düzenlendi. Müslüman ve Hıristiyan kesimler arasındaki olaylar 'şimdilik' Amsterdam'da polisin düzenlediği bir baskınla noktalandı.

BİR HAFTALIK GERİLİM
Önce bir Müslüman okulunun kapısına bomba yerleştirildi. Şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Ancak bu kez de kiliselere saldırı başladı. Ardından önceki gece, bir Kuran okulu kundaklandı. Uden kentindeki okulun duvarlarına, yönetmen van Gogh'a atfen, "Theo huzur içinde yat" sloganı yazıldı. Polis kundaklama olayının arkasında kimlerin olduğunu bulmak için soruşturma başlatırken kentteki İslam ve Hıristiyanlık merkezlerinde güvenlik önlemleri alındı. Ülke genelinde yaklaşık sekiz cami ve Müslüman okulu ile dört kilise saldırıların hedefi oldu. Hollanda'daki 3-4 kente sıçrayan olaylarla ilgili son gelişme de dün Lahey'de yaşandı.

LAHEY'DE KANLI POLİS BASKINI
Lahey'de antiterör timi dün sabaha karşı bir operasyon düzenledi. Yüzleri maskeli polislerle bir evde gizlenen şahıslar arasında görüşme başladı. Polis, operasyonun nedeni ya da hedefteki kişilerle ilgili bilgi vermedi. Ancak kaynaklar, hedeftekilerin yönetmen van Gogh'u öldüren grupla ilgisi olduğunu bildirdi. Halen polis tarafından sorgulanan altı örgüt üyesinin verdiği bilgilerle düzenlendiği öne sürülen operasyonda atılan bir el bombası, üç polisin ciddi şekilde yaralanmasına yol açtı. Şehre giriş ve çıkışlar yasaklandı.

'BUGÜN HEPİMİZ IRKÇIYIZ'
Theo van Gogh'un öldürülmesinden sonra tırmanan olaylar karşısında tedirgin olan Müslüman ve Türk gençleri, okul ve camilerin çevresinde nöbet tutmaya başladı. Olası saldırıları önlemek isteyen gençler, gönüllü olarak sırayla koruma görevi üstlendi. Bir haftadır süren olaylar üzerine ülkede ırkçılık tartışmaları da alevlendi. Bir kesim halk, hoşgörünün yitirildiğini söyleyip, "Bugün, artık hepimizin ırkçı olduğu gündür" diyerek yönetmenin öldürüldüğü güne atıfta bulundu. Hollanda'daki Müslüman liderlerden biri olan Türk kökenli Ayhan Tonca, van Gogh'un öldürülmesi sonrası başlayan olaylar karşısında Türk toplumunu olayların odak noktasından uzak tutmaya özen gösterdiğini söyledi. Tonca, yönetmenin filmi ve makalelerini "dine hakaret" olarak görseler de bu tip eylemlerin ve suikastin, Müslüman toplum tarafından kesinlikle kabul edilmediğini belirtti.

FİKRET AYDEMİR LAHEY

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Oğlumu evimizin bahçesine gömdüm
 Ege sahilinde acı son
 Ata'nın çocukları eski günleri andı
 99 Euro'ya 5 gün tatil
 THY ek seferler koydu
 Komşuya geçişte harç kalkıyor
 Altın daha ucuza gelir
 Yargıtay işkence cezasını onadı
 Yurtdışına kaçanın malına el konulacak
 CMUK'ta Devrim Yasaları 'çatlağı'
 Yunan savaş uçakları taciz etti
 Eski TMSF üyesi Kaçamak yakalandı
 Şikâyet olmayınca beraat etti
 Biri Rus uyruklu 5 PKK'lı teslim oldu
ERDAL ŞAFAK
Bahçede hüzün
Camiler, okullar, Kur'an kursları ateşe...
ALİ KIRCA
Misket!..
Eninde sonunda kaybedeceği bir savaşı...
ÖMER LÜTFİ METE
Felluce'de Haçlı sapıklığı
ABD değil, 'Yeni...
UMUR TALU
Direniş ruhu
Hayatları boyunca bir güç karşısında...
ERGUN BABAHAN
Felluce gerçeği
Irak'ın işbirlikçi hükümeti, meşruiyeti...
Kara kaplı defteri kimde?
Sağlık durumu belirsiz olan Arafat’ın kabarık banka hesapları...
Türkiye AB'ye üye olur, medeniyetler çatışması sona erer
Washington'da American Enterprise Institute (AEI) adlı muhafazakar...
Ata'ya 2006 sözü
Ata'ya 2006 sözü
Ulu önder Atatürk'ün ölüm yıldönümü Milli Takım kampında unutulmadı.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu