kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Yavuz Semerci @ SABAH
 
Şirket avcısı Bay Shing Telsim'i almaya yakın
Bankalar insan haklarına aykırı işlem yapıyor!

Şirket avcısı Bay Shing Telsim'i almaya yakın

GSM pazarının ikinci büyük operatörü Telsim için dünya devleri sıraya girdi. Şirketi satın almak için çalışma yaptığı belirtilen Vodafone'un ardından, Asya'nın en zengin işadamı olarak tanınan Li Ka Shing de Telsim için devreye girdi. Edinilen bilgiye göre Hong Kong merkezli Asya'nın en büyük şirketlerinden Hutchison Whampoa'nun patronu olan Li Ka Shing, Telsim için 2.5 ile 3 milyar dolar arasında bir rakamı gözden çıkardı. Hutchison Whampoa nasıl bir şirket? Hutchison, Asya'da liman işletmeciliği, telekomünikasyon, gayrimenkul ve otelcilik, perakende mağazacılık ve sanayi sektöründe faaliyet gösteren Hong Kong merkezli dev bir şirketler grubu. Hatta ünlü internet sitesi Hoover's online Hutchison Whanpoa'yı 'Hong Kong'ta her işi yapan grup' olarak tanımlıyor.

Cirosu 19 milyar dolar
Özellikle yeni parlayan şirketleri satın alıp, daha sonra büyüterek satan grup, şirket avcısı olarak tanınıyor. Grubun, Avrupa ve ABD'de de çok sayıda iştiraki bulunuyor. Hong Kong'lu devin 2003 yılı cirosu 19 milyar dolar. Hutchison Whampoa'nun telekomünikasyon alanındaki şirketleri çok sayıda ülkede faaliyet gösteriyor. Grup ayrıca Vodafone'un yüzde 5'ine sahip. Ayrıca Alman Deutsche Telekom'un da ortakları arasında. Asya'da Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti, Avustralya, Makau, Malezya, Sri Lanka, Tayland ve Hindistan, grubun GSM operatörü olarak faaliyet gösterdiği ülkeler. Grup ayrıca Hong Kong ve Avustralya'da da sabit telefon hatlarına sahip.
Hutchison'un bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük şirket operasyonu 1994 yılında kurduğu Orange'ın satışı oldu. Hutchison Orange'ı 1999 yılında, Alman Mannesman'a tam 22 milyar dolara sattı. Hutchison'un bu operasyondan 15 milyar dolar kazandığı belirtiliyor.

Strateji değiştirdi

Tüm bu operasyonların başında Hutchison Whampoa'nın Başkanı ve tam anlamıyla beyni 75 yaşındaki yaşlı kurt Li Ka Shing bulunuyordu. Shing Orange'ın satışından elde ettiği 15 milyar dolarlık kârın tümünü, Avrupa ve Asya'daki 3G olarak adlandırılan yeni nesil cep telefonu ihalelerine harcadı. Hutchison şu anda Avusturya, Norveç, İngiltere, İtalya, İsveç, Danimarka'ın üçüncü nesil cep telefonu lisanlarını elinde bulunduruyor. Yeni geleceğe yatırım yaptı. Ancak 2000'li yılların başında üçüncü nesil ihalelerine verilen bu yüksek paralar nedeniyle Bay Shing'in başı da ağrıdı. 15 milyar dolarlık yatırıma rağmen Hutchison halen bu işten (UMTS adı verilen görüntülü cep telefon sistemi) zarar yazıyor.
İşte tam bu nokta Bay Shing şirketin klasik cep telefonu şirketlerine yatırım yaparak üçüncü nesilden gelen zararını karşılama kararı aldı. Bu karar doğrultusunda, Hong Kong, İsrail, Hindistan gibi ülkelerde cep telefonu operatörlerini satın aldı. Halen dünyada 9.7 milyon kişiye cep telefonu hizmeti veren Hutchison Whampoa için 7 milyon aboneye sahip Telsim biçilmiş kaftan olarak ortada duruyor.

Asya'nın en güçlü işadamı

Forbes'un en zengin işadamları sıralamasında Li Ka Shing 12.4 milyar dolar servetiyle 19'uncu sırada yer alıyor. 75 yaşında ve iki çocuk sahibi olan işadamı, dergi tarafından Asya'nın en zengin ve en etkili işadamı olarak tanımlanıyor. İşadamının büyük oğlu Victor Li Kanada vatandaşı ve iflas etmiş olan Kanada Havayolları şirketinin yüzde 28 hissesine 488 milyon dolar teklif ettiği belirtiliyor. Li Ka Shing'in dünyanın dört bir yanına yayılmış yatırımları medya, otel, gemicilik, petrol ve perakendeciliği kapsıyor.

Telsim'e Vodafone da talip
Telsim'e talip olduğu belirtilen diğer grup da İngiliz Vodafone. 1985 yılında İngiltere'nin ilk mobil görüşmesini gerçekleştiren şirketin 2003 sonu itibarıyla müşteri sayısı 130 milyonu aştı. Şirketin dünya çapında 66 binin üzerinde çalışanı bulunuyor. 26 ülkede mobil şebekelerle yatırım gerçekleştiren şirketin piyasa değeri 166 milyar dolar.
Bu iki şirket bir yandan
Telsim'i satın almak için temaslarını sürdürürken, diğer yandan da Telsim'den alacaklı olan ABD'li Motorola ve Nokia ayrı ayrı temas kurduğu söyleniyor. Motorola ve Nokia'nin Telsim alacağı olan 2 milyar dolardan vazgeçtiği ve 500 milyon dolara razı olduğu, kamuoyuna sızan bilgiler arasındaydı.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Haftaya açıklıyorum   / 12-09-2004
 Milli geliri AKP artırıyor   / 08-09-2004
 Avea baskısı!   / 05-09-2004
 Rekabet Kurumu, Roche'a 'sözleşmeleri değiştir' demiş   / 03-09-2004
 CHP'nin komik komisyonu...   / 02-09-2004
 Rekabet Kurumu sustu mu?   / 01-09-2004
 Ev kiralarken kart borcu çıkıyor!   / 31-08-2004
 'Dinleniyorum' paranoyası   / 25-08-2004
 THY'nin dengesi!   / 24-08-2004
 Uyarıyı nasıl vereceksiniz?   / 19-08-2004
YAVUZ SEMERCİ
Şirket avcısı Bay Shing Telsim'i almaya yakın
GSM...
İLKER SARIER
Kadını ayıplamayın
Gündem yüklü. Türkiye ekonomisi yüzde...
ABDURRAHMAN YILDIRIM
6 ayda 30 milyar dolarlık yatırım
Milli gelir rakamları...
İkinci kardeş de vuruldu
İzmir'de "Sinemacılar Kralı" olarak tanınan ve geçtiğimiz şubat...
Otomobil için öldürdü
Mercedes otomobilini satın almak bahanesiyle buluştuğu emekli...
Avrupa'nın yarısı bu nüfusa yetişemiyor
Avrupa'nın yarısı bu nüfusa yetişemiyor
Bir çok Avrupa ülkesinin nüfusundan daha fazla öğrenci, dün eğitim...
Böyle giderse Irak'ta işbirliğimiz sona erer
Böyle giderse Irak'ta işbirliğimiz sona erer
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Telafer'deki...
IMKB
E: 21,060 D:% 0.27
DOLAR
S: 1,504,000 D:% 0.53
EURO
S: 1,840,000 D:% 0.38
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.