kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ahmet Hakan Coskun @ SABAH
 

İki düğün

Sezer'in oğlunun düğününü mü destekliyorsunuz yoksa gönlünüz Erdoğan'ın kızının düğününden yana mı? Biliyorum, aslında siz çoktan meşrebinize göre bir tutum aldınız.
Konforunuzu bozmak, kafanızı karıştırmak, pişmiş aşa su katmak istemem ama yine de durumunuzu bir parça gözden geçirmenize yararlı olacak bir kıyaslama denemesine girişmeden duramayacağım.
İşte benim gözlemime göre iki düğün arasındaki farklar:
BİR: Çankaya Köşkü'ndeki düğün alabildiğine resmi, steril, katışıksız bir aydınlanma töreni gibiyken, Erdoğan'ın kızının düğünü alabildiğine mozaikçi, karmaşık ve yelpazesi geniş, yani Türkiye gibi bir törendi.
İKİ: Sezer'in oğlunun Ankara'daki düğünü "kamusal alan" tanımı gibi dururken, Erdoğan'ın kızının İstanbul'daki düğünü "özel alan"a işaret ediyordu.
ÜÇ: Erdoğan'ın kızının düğününe davet edilen Üsküdar'daki "mahalle berberi" ve "emektar terzi"ye karşılık olarak Sezer'in oğlunun düğününe "kız tarafı"nın akrabalarından iki "düşük dereceli devlet memuru" davet edildi. Böylece Sezer'in bürokratlığı ile Erdoğan'ın tüccarlığının altı bir kez daha çizildi.
DÖRT: Sezer'in düğününe katılan beş gazeteci, ayrıcalıklı olmanın keyfini sonuna kadar sürüp "Sezerci" bir misyona daha sıkı sarılırken, Erdoğan'ın kızının düğününe davet edilen çok sayıda gazeteci "ayrıcalıklı" olamamanın sıkıntısını yaşadı.
BEŞ: Çankaya Köşkü'nde resmi, yemekli, papyonlu düğün töreni ile Lütfi Kırdar'da "su bile ikram edilmeyen", her sınıftan konukların katıldığı düğün töreni arasındaki "tevazu yarışı"nı hangisinin kazandığı konusunda rivayet muhtelif. Çünkü objektif bir değerlendirmenin önünde ideolojik engeller var.
ALTI: Sezer'in oğlunun düğün törenine bakanlar Türkiye'de hiçbir kadının başını örtmediği yanılsamasına kapılırken, Erdoğan'ın kızının düğün törenine bakanlar Türkiye'de bazı kadınların başlarını örtmeyi tercih ettikleri gerçeğiyle yüzleştiler. Eh, gerçek acı da olsa gerçektir.
YEDİ: Sezer'in oğlunun düğünü için davetli listesi hazırlanırken "ince eleyip sık dokuma" yapıldı. Erdoğan'ın kızının düğünü için hazırlanan davetli listesi ise "kalın eleyip gevşek dokuma"nın ürünüydü.
SEKİZ: Erdoğan'ın kızının düğünü için Esenler'den bir halk otobüsü kaldırılmıştı. Sezer'in oğlunun düğünü için ise resmi servis aracı hakimleri taşıdı.
DOKUZ: Sezer "düğün işleri ile siyaset işleri"ni birbirinden ayırarak bir tür laikliği anımsatırken, Erdoğan kızının düğününü Türkiye'nin AB macerasına katkı olayına döndürebildi.
ON: Sezer'in oğlunun düğününde resmi havayı sadece Reina'nın sahibinin Ferrari'yle Köşk'e gelmesi ile düğün pastası kesilirken Beşiktaş Marşı'nın çalınması bozdu. Erdoğan'ın kızının töreninde ise "resmiyet" diye bir şey yoktu.
ON BİR: Sezer'in oğlunun düğün daveti için "neden bu kadar az davetli?" sorusu sorulurken, Erdoğan'ın kızının düğün daveti için "neden bu kadar çok davetli?" sorusu soruldu.
ON İKİ: Çankaya Köşkü'ndeki törende nikahı kıyan Belediye Başkanı genç çifte "Laik cumhuriyete layık evlatlar yetiştirmeleri" temennisinde bulunurken, Erdoğan'ın kızının töreninde ise sadece "hayırlı evlat" vurgusu yapıldı.
ON ÜÇ: Ankara Çankaya'daki törenin kahramanı gelin ile damat 30'lu yaşlardayken, İstanbul'daki törenin kahramanı gelin ile damat 20'li yaşların başındaydı.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Uzun zamandan sonra Erdoğan   / 13-09-2004
 "Mücahit" okura cevap   / 12-09-2004
 Aliya'ya özlem   / 10-09-2004
 Halk bunu istiyor!   / 09-09-2004
 Ölmeden önce mutlaka yapın!   / 07-09-2004
 İsyan ahlakı   / 06-09-2004
 Ağıt   / 05-09-2004
 Zina   / 03-09-2004
 Toplu özür   / 02-09-2004
 Manifesto   / 31-08-2004
REHA MUHTAR
15-18 yaşındaki çocukları hapse mi atacaksınız?..
16-17...
AHMET HAKAN COŞKUN
İki düğün
Sezer'in oğlunun düğününü mü destekliyorsunuz...
MANSUR FORUTAN
Bu ülkede aşk şarkısı dışında şarkı yapılmayacak mı?
Her...
REFİK DURBAŞ
Dil istediği yöne akar
Sayın Dr. M. Emin Dinççağ...
SAVAŞ AY
Salih Memecan'ın evinden canlı yayın!..
Program akışına...
HINCAL ULUÇ
Bir Hisar yazı daha bitti!..
Üç birbirinden güzel gala...
Daum'dan beş emir
Daum'dan beş emir
F.Bahçe Teknik Direktörü, futbolcularına Sparta Prag maçı için...
F.Bahçe yener
F.Bahçe yener
Feyyaz Uçar geçen yıl iki kez oynadıkları Sparta Prag'ı SABAH'a...
AKP ve CHP düşünce özgürlüğünde uzlaştı
Meclis Genel Kurulu'nda bugün görüşülecek Türk Ceza Kanunu'yla ilgili...
Hedef 600 bin kızı okula başlatmak
Kızını okula göndermeyen aileleri ikna paketi hazırlandı. Ayda 20...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.