kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İstanbul değişken ve sürprizlerle dolu bir dişi
İstanbul değişken ve sürprizlerle dolu bir dişi

Üniversite eğitimi için geldiği ve zor alıştığı İstanbul'un artık hayatının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen yazar Ahmet Ümit, zamanının büyük bölümünü Beyoğlu'nda geçiriyor
Kitaplarında Beyoğlu'na sıkça yer veren, hatta son kitabı "Beyoğlu Rapsodisi" adını taşıyan yazar Ahmet Ümit'in günlerinin tamamı neredeyse bu semtte geçiyor. Türkiye'nin en başarılı polisiye yazarı olarak kabul edilen Ümit, bir suç merkezi olan Beyoğlu'nun, kitaplarını beslediğini söylüyor... "Yakında piyasaya çıkacak olan 'Aşk Köpekliktir' isimli kitabımda da İstanbul ve Beyoğlu, aşkın değişen yüzü gibi değişken özellikleriyle bol bol yer alıyor" diyen başarılı yazar, İstanbul'un işveli, değişken ve sürprizlerle dolu bir dişi kent olduğunu düşünüyor.

Ahmet Ümit İstanbul'u "hayatın kendisi" olarak görüyor. "Benim yaşamımda üç kent var: Doğduğum ve 18 yaşına kadar yaşadığım Gaziantep, bir yıl kadar kaldığım Moskova, bir diğeri ise en büyük yeri işgal eden İstanbul" diyen Ümit, kentleri doğal güzellikleri, tarihi dokusu, kültürel merkezleri kadar insanlarıyla da sevdiğini söylüyor: "Sevdiğim insanların yaşamadığı kentleri çok sevemiyorum. Örneğin Paris ve New York çok güzel yerler olabilir ama benim için bir anlam ifade etmiyorlar. İstanbul 'insan' yönüyle de beni çekiyor, çünkü sevdiklerim burada yaşıyor."

Ahmet Ümit, öğle saatlerine kadar Beyoğlu'ndaki ofisinde yazılarıyla ilgileniyor. Yemek için Beyoğlu'nda tercih ettiği birkaç mekan var; bunların başında, enfes gün batımı manzarasıyla Litera Cafe geliyor. Ümit'in sevdiği diğer mekanlar Lades ve Ümit Ocakbaşı. Sütlacı çok seven ve "Yanında bir de dondurma olursa şahane olur" diyen Ümit'in favori tatlıcıları Sütiş ve Sefer Usta.

İstanbul'a üniversite eğitimi için gelen yazar tam 26 yıldır burada yaşıyor. "Dünyadaki kentler dişi ve erkek diye ikiye ayrılır. Leningrad, Paris gibi İstanbul da bu dişi kentlerden biri. Hatta en güzeli, en işvelisi, en değişkeni, sürprizlere dolu olanı; insanı önce hayal kırıklığına uğratıp sonra sevindireni" diyen Ahmet Ümit, İstanbul'un hayatını güzelleştiren en önemli ögelerden biri olduğunu söylüyor. Başarılı yazar özellikle kış aylarında zamanının büyük bir bölümünü Beyoğlu'nda geçiriyor. Canı sıkıldığında da atlıyor taksiye, Boğaz'a kahve içmeye ya da İsmet Baba'ya balık yemeye gidiyor.

Şu sıralar Süryani tarihiyle ilgili bir kitabın hazırlıkları için zaman zaman Sultanahmet'e gidip gözlem yapan, Aslıhan ve Beyazıt'taki sahafları gezen Ümit, tarihi yarımadayı da çok sevdiğini söylüyor. İstanbul'un dünyada eşi benzeri bulunmayan bir yer olduğunu söyleyen yazar, böyle düşünmesinin nedenini şu sözlerle açıklıyor: "Gerçek anlamda iki büyük imparatorluğa başkentlik yapmış. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde böyle bir doğal doku yok; insanların acımasızca yok etmeye çalışmasına rağmen sanki o kendini koruyor ve bu kadar güzel kalabiliyor."

Ümit'in sinema izlemeyi en çok sevdiği salon Emek Sineması... "Orada eski sinemaların tadını buluyorum. Benim için sadece film izlemek değil, Emek'te film izlemek önemli..." Ahmet Ümit, insanların tüm eleştirilerine karşın İstanbul'u sosyal yapısıyla da çok sevdiğini söylüyor ve ekliyor: "Dünyanın ve Türkiye'nin tüm kültürlerini bütün aşamalarıyla bu kentte görebilmek mümkün."
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
 Akşamüstü sohbetinin yanında beş çayı gider
 Şarapta şık ambalaj keyifli içim, uygun fiyat
 Bekletmeye gerek yok. Hemen içilebilir
 Mutlu barmenler kulübü
    Yazarlar
    Alışveriş
  » Yaşam
    Ajanda
    Güncel
    Gezi
EMRAH SOYUER
Motosiklet kültürümüz ve tercihler
Avrupa, hatta...
İkinci kardeş de vuruldu
İkinci kardeş de vuruldu
İzmir'de "Sinemacılar Kralı" olarak tanınan ve geçtiğimiz şubat...
Sinema savaşları 5 yıl önce başladı
Sinema savaşları 5 yıl önce başladı
YAVUZ Çamlıca ile Erol Beşok arasındaki "Sinema Savaşı" beş...
Avrupa'nın yarısı bu nüfusa yetişemiyor
Bir çok Avrupa ülkesinin nüfusundan daha fazla öğrenci, dün eğitim...
İki Fotoğraf Arasındaki Benzerlikler
Yandaki iki fotoğraf da İstanbul İkitelli'de çekildi. İlk fotoğraf,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.