kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Okul kanla kapandı
Teröristlerin lideri okulda öldürüldü
Çocuklar sıcaktan dolayı çıplaktı
Mağdurlara yardım planı
"Plansız" operasyon

Okulda katliam

İnsanlık düşmanlarının Osetya'daki kanlı okul işgalinin finali korkunç oldu. Sadece tavanı çöken spor salonunda bile 100 ceset vardı.

Çeçen teröristlerin dünyada büyük nefret uyandıran okul işgaline dün Rus özel timi müdahale etti. Rus Alfa birliğinin operasyonunun öğle saatlerinde "ani ve plansız" başlaması ölü sayısının artmasında etkili oldu.

Ölen ve yaralananların çoğunluğu çocuk
1200 rehinenin önemli kısmı kurtuldu ama spor salonundaki 100 cesetle ölü sayısı 200'ü aştı. Rus televizyonları ölü sayısının 500'ü bulabileceğini belirtti. 227'si çocuk 700 yaralı var.

10'u Arap 27 terörist öldü El Kaide ilişkisi gündemde
Putin'in danışmanı, öldürülen 27 teröristten 10'unun Arap paralı asker olduğunu söyledi, "Baskının komutanı Basayev, finansörü de El Kaide bağlantılı Ömer Es Saif" dedi.

Rus ajansına göre çatı çökmesinden kaynaklandı
Ölümlerin nedeni tam açıklığa kavuşmazken Rus Interfax Ajansı "Çoğu çatı çökmesinden öldü" dedi. Yerel bir yetkili de teröristlerin 20 yetişkini infaz ettiğini duyurdu.


Okul kanla kapandı

K.Osetya'da bir okulu basıp bin 200 kişiyi rehin alan teröristlere yönelik operasyonun bilançosu çok ağır oldu. Çoğu çocuk 200'den fazla rehine öldü, 700 rehine yaralandı.

Kuzey Osetya'nın Beslan kentindeki okulda yaşanan rehine krizi 3'üncü gününde kanlı bir operasyonla noktalandı. Sabahın erken saatlerine kadar süren bekleyiş, arka arkaya yaşanan gelişmelerle yeni bir dönemece girdi. 3 gündür 400'e yakın rehineyle birlikte bir okulu elinde tuttuğu söylenilen Çeçen militanlar, dün öğlen saatlerinde Rus askerleriyle çatışmaya girdi. Ancak rehine sayısı günlerdir söylenilen rakamın çok üstündeydi. Operasyonun ardından Rus yetkililer okulda 840'ı çocuk bin 200 rehine bulunduğunu açıkladı.

'CESETLERİ ALIN' İZNİVERİLMEDİ
Kanlı kurtarma operasyonuyla son bulan olaylar zinciri, sabah 10.15'te Kuzey Osetya Cumhurbaşkanı sözcüsü Lev Dzugeyev'in eylemcilerle anlaşmaya varıldığını açıklamasıyla başladı. Dzugeyev, militanlar tarafından tutulmuş olan okulun bahçesinde bulunan 15 kişinin cesedinin askerler tarafından alınabileceğini söyledi. Fakat okul çevresindeki Rus ve Osetya askerlerinin bahçeye girdiği sırada, beklenmedik bir gelişme oldu. Askerler cesetleri bahçeden çıkarmaya başlamasının ardından kısa aralıklarla 2 patlama meydana geldi. Bu arada beklenmedik bir şekilde binada saklanan 30kişilik küçük bir rehine grubu, dışarıya doğru koşmaya başladı. Bu olayı fark eden teröristler ise bina dışına çıkarak rehinelere arkadan ateş etti. Yakaladıkları rehineleri de dipçik darbeleriyle etkisiz hale getirdiler.

ÇOĞU SALONDA ÖLDÜ
Bu sırada üçüncü bir patlama oldu. Patlama nedeniyle okul çatısı çöktü. Rehinelerin bir bölümü çöken çatıdan ötürü hayatını kaybederken, açılan delikten özel eğitimli komandolar içeri girdi. Ruslar, TSİ 14.00'te spor salonu harekatının sona erdiğini açıklasa da teröristlerin bireve kaçtığı açıklandı. Eve düzenlenen harekat TSİ 20.00'ye kadar sürdü. Bu saatlerde salonda teröristlerin gizlenmiş olabileceği açıklandı ve salona ikinci harekat düzenlendi. Kaos bittiğinde Interfax ajansı operasyonun acı bilançosu açıklandı: 'Olaydan yaralı olarak kurtulan 227'si çocuk 700 yaralı tedavi altına alındı. Çoğu çocuk 200'ün üzerinde rehine öldü...' Ölen rehinelerin çoğunun spor salonunda olduğu bildirildi. Operasyonun başlangıcındaki büyük patlamanın rehinelerin olduğu yerde olması dolayısıyla kurban sayısının arttığı kaydedildi.

DIŞ HABERLER

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Irak'ta bir Türk şöför kaçırıldı
 Ölü sayısı artıyor
 Halk, bir teröristi linç ederek öldürdü
 'Kendi idrarımızı içtik'
 Spor salonuna ilk giren ITV muhabiri oldu
 Oflu'ya son veda
  Helikopter faciası: 5 ölü
 Irak'a vergi borcunu ödemek için gitmişti'
 TCDD Tavşanlı'da da 8'de 2 kusurlu çıktı
ERDAL ŞAFAK
Zina ve demokrasi
Avrupa Birliği, zina tartışmalarında...
MEHMET BARLAS
Yatak odaları da kamusal alana çekiliyor
Gerçekten "Zina...
Kerkük'te patlama: 20 ölü
Irak'ın Kerkük kentinde, polis akademisi yakında bomba yüklü br araç...
Petrol boru hatlarına sabotaj
Irak'ta Basra'nın 30 kilometre kuzeyinde Hartha yakınlarındaki petrol...
Yaşayan efsane
Yaşayan efsane
Milli Takım'da 46 gol.. İkinci Lefter'in gol sayısı 21. Sadece bu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.