Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
3 Mayıs 2009, Pazar
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat

Basketbol satrancı

Özgür Akman
02.05.2009
NBA, yani Amerikan Basketbol Ligi, dünyanın en profesyonel spor organizasyonlarından biridir. NBA reklamlarını her zaman keyifle izlemişimdir, doğal, basketbol sevgisini hissettiren reklamlardır, vurucu sloganları olur.
Satrançla ne ilgisi var peki NBA'in? Satrançtan yararlanarak güzel bir reklam hazırlamış TNT kanalı, playoff karşılaşmaları için. 24 saniye (basketbolda bir takımın hücum süresi) gösteren bir satranç saati görüntüsüyle başlayan reklamda rol alan oyuncuların hem masa başında hem de maç görüntüleriyle güzel bir kurgu yapılmış. Reklamda rol alanlar arasında da yok yok...
Lakers'ın lideri Kobe Bryant, Kral Lebron James, şampiyon Boston'un büyük üçlüsü Paul Pierce, Ray Allen ve Kevin Garnett, Miami'yle şampiyonluğu bulunan Dwayne Wade ve Hido'nun takım arkadaşı Dwight Howard gibi süper yıldızlar da reklamda rol almış. Genelde tanıdığım basketbolcular hep satranca ilgi göstermiştir.
Basketbolun stratejik tarafını düşünerek de "Basketbol da satranç gibidir," derler. Reklam da buraya vurgu yapıyor. Taşların uyumunu takım oyununa benzeten, iki oyunun da psikolojik yönünü vurgulayan, zamana karşı yarıştan bahseden metnin vurucu kısmı şöyle: "Kralların oyunu bu, ahşap parkenin üzerinde kareografisi yapılan zihin balesi..." Metin ve kurgu NBA klasiği ve satrançla ilgili de bir hata yok. Basketboldan söz açılınca satrancı seven basketbolcuların kabarık listesine bakmak gerekir. İnternette sık sık oynadığı iddia edilen Larry Bird listenin başında. Hatta, her ne kadar ismini kendi vermemiş (19. yüzyılda yaşayan İngiliz usta Henry Bird açılışın isim babası) olsa da 1.f4 yani Bird Açılışı'nı oynadığı söyleniyor.
1980'lerde Boston'ın unutulmaz yıldızının takım arkadaşları Danny Ainge ve Kevin Mchale de satrancı severlermiş. Satranç oynadığı bilinen birkaç NBA yıldızı şöyle: David Robinson, sakatlığı sırasında satrançla tanışan Larry Johnson, Steve Smith, Bill Walton, gibi uzayan bir liste var. Bir basketbol efsanesi daha var satrancı seven; ama onun hikâyesi haftaya kaldı.

AVRUPA'NIN DUYDUĞU SES
İki yıldır Avrupa Satranç Birliği (ECU) ile Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) arasında süren dava geçen hafta sonuçlandı. 2009 yılı Avrupa Kulüpler Kupası, Avrupa Bireysel Şampiyonaları ve Avrupa Yaş Grupları şampiyonalarının organizasyonuna karar verme prosedüründe usulsüzlük olduğu iddiasıyla bir dava açmıştı. Dava sonuçlandı ve TSF'nin talepleri kısmen kabul edilerek ECU'nun TSF'ye 6800 İsviçre Frangı ödemesine karar verildi. Davanın satranç dünyasını etkileyecek diğer kararı ise bu üç şampiyonaya ilişkin her türlü prosedürün geçersiz sayılması oldu.
Yani, geçen ay yapılan Avrupa Şampiyonaları iptal oldu. Bu şampiyona yeniden oynanacak gibi görünüyor. TSF açısından önemli bir hukuki zafer olsa da gözden kaçan bir detay var. Eğer turnuva iptal edilirse 17 yaşındaki Türkiye Şampiyonu Mustafa Yılmaz, temmuz ayında uluslararası usta unvanını alamayacak. Onun için sorun olmaz aynı başarıyı tekrar etmek; ama zaman kaybedecek!

Haftanın Konumu
Nalçik'te yapılan FIDE Grand Prix'nin dördüncü ayağını birincilik için çekişen iki rakibin son tur maçında bu konumda en basit yoldan kazandıran 54.Vg8 hamlesiyle maçı bitiren hamleyi yapan Levon Aronian kazandı.