kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 27 Temmuz 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Gözler Anayasa Mahkemesi'nde

Yeni Haber
Anayasa Mahkemesi AKP'nin kapatılması istemiyle açılan davayı yarın görüşmeye başlayacak.

Son yılların en hareketli ve tartışmalı dönemlerini yaşayan Ankara'da gözler yarın Anayasa Mahkemesi'nde olacak. Mahkeme Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından açılan kapatma istemli davanın görüşmelerine başlayacak. Karar alınana kadar devam edecek olan görüşmelerin ardından karar açıklanacak.

71 KİŞİ HAKKINDA YASAK İSTENDİ

AKP hakkındaki dava Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının 14 Mart 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne sunduğu kapatma istemli iddianameyle başladı. İddianamede AKP'nin kapatılması isteminin yanı sıra aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın da bulunduğu 71 kişi hakkında siyasi yasak istendi.

Türkiye gündemini tamamen değiştiren kapatma davasının ardından Başbakan Erdoğan ilk değerlendirmesini 15 Mart'ta daha önce bağımsız milletvekili seçildiği Siirt'te yaptı. Erdoğan, AKP Siirt Kadın Kolları Kongresinde, davanın milli iradeye karşı açılmış olduğunu söyledi.

AKP hiçbir ek süre talep etmeden savunma hazırlıklarına başladı. Ön savunmayı 30 Nisan'da mahkemeye sunan AKP, bu savunmaya "İddianameye Cevaplarımız" adını vererek yazılı olarak dağıttı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya da esasa ilişkin mütalaasını 30 Mayıs tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne sundu ve kapatma istemini tekrarladı. AKP'nin esas hakkındaki savunmasını 16 Haziran tarihinde Anayasa Mahkemesi'ne verdi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek 3 Temmuz'da mahkeme heyeti karşısına çıkarak parti adına sözlü savunma yaptı. Hukuki süreç Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can'ın davaya ilişkin raporunu 16 Temmuz'da mahkemeye sunmasıyla devam etti. Can, raporunda AKP'nin kapatılmaması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

4.5 AY SONRA KARAR AŞAMASINDA

Böylece dava 4.5 ay sonra karar aşamasına gelmiş oldu. Yarın, karar için görüşmeye başlayacak Anayasa Mahkemesi daha önce Fazilet Partisi davasında 11 günde, Refah Partisi davasında ise 8 günde karar almıştı. AKP hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak. Partinin kapatılması için üyelerin nitelikli çoğunluğunun oyu aranacak. Yani 11 üyenin en az 7'sinin kapatma kapatılma yönünde oy vermesi gerekecek.

(ANKA)