kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Temmuz 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Güneşe çıkarken sıkılan parfüm ciltte leke oluşumuna yol açar

Seda KOYUNCU
Kadınlar, yazın güzel kokmak için parfüm sıkıyor. Ama uzmanlar güneşe çıkarken sıkılan parfümün ciltte leke yarattığına dikkat çekiyor..
Yaz aylarında parfüm ve kozmetik ürünlerinin kullanımı başınıza hiç ummadığınız sorunlar açabilir. Mersin Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Türsen, bu konuda şu uyarılarda bulundu:
* Boyun bölgesine parfüm sürülmesinin hemen ardından güneşe çıkılmamalı. Yoksa cillte kırmızı lekeler oluşabilir. Bu lekeler, kalıcı sorunlara neden olabilir.
* Parfüm sürdükten hemen sonra güneşe çıkılması gerekiyorsa, vücuttaki güneş gören boyun, kol, el üstü ve yüz gibi bölgelere güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi olan kremler sürülmelidir.
* Krem sürülse bile dışarı çıkmak için en az 15 dakika beklenmelidir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması gereken durumlarda, koruyucu kremler 2-3 saatte bir yenilenmelidir.
* Bu tür lekeler genel olarak tedavi ile biraz solabiliyor. Ama engellemek için önlem almak daha önemli. Kortizonlu kremle, kırmızılaşan bölgelerin renklerinin solması sağlanabiliyor.
* Lekeler kalıcı hale gelse bile, onları leke giderici kremler ve lazer ile tedavi etmek mümkün.
* Güneş ışınlarına karşı, koruyucu krem kullanmanın yanı sıra geniş şapkalar ve sık dokunmuş elbiseler giymek de faydalıdır.
* Güneşin etkili olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında, dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir.