kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Bankacı ile mağazacı kart için birleşti

ESEN EVRAN / BERLIN
110 Türk perakendecisini buluşturan Berlin'deki konferansta her fırsatta kredi kartı faizinin düşürülmesini öngören tasarı konuşuldu. Ortak sonuç "Faiz düşerse bankalar taksit yapmaz, bu perakendeyi yavaşlatır" oldu * Yemeklerde, kahve aralarında sorunu tartışan perakendeci ve bankacılar, "Bu konuda karşı karşıya değil, yan yana durmalıyız" diyerek bu hafta ortak bir söylem için olağanüstü toplantı kararı aldı ..
Türkiye'nin perakendecilerini bir araya getiren ve Soysal Danışmanlık tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Perakende Liderler Konferansı"na, kredi kartı faizlerinin düşürülmesi yönündeki yasa teklifi damgasını vurdu. Türkiye'den 110'u aşkın perakendeciyle birlikte bankacılık sektörünün temsilcilerinin de bulunduğu ve bu yıl Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen konferansta Jacques Attali'nin "Dünya ve Türkiye'nin Yarını Üzerine Bir Ufuk Turu" başlıklı konuşmasıyla zaman ve mekânda yolculuk yapan, sonrasında Prof. Dr. Yılmaz Esmer'in "Türkiye'nin Değerleri" konulu oturumuna odaklanan perakendecilerin sohbetlerinde konu her defasında döndü dolaştı, faiz indirimine ve bunun perakende sektörüne yapacağı olası etkilere geldi. Ve zirvenin ikinci gününde perakendeciler ve bankacılar, ortak hareket etmek için bu hafta sektörü temsil eden derneklerin çatısı altında bir araya gelmeye ve hükümete ortak bir mesaj vermeye karar verdiler. Her iki sektörün temsilcileri de "Bu yasanın kimseye faydası olmaz" görüşünde birleştiler.

DÖRT BANKA TEMSİL EDİLDİ
Son iki yılı, hızlı büyüme rüzgârını arkasına alarak geçiren perakende sektörü, büyümelerin cirolara aynı oranda yansımamasının sıkıntısını yaşarken, bu kez de kredi kartı faizlerinin düşürülmesinin yaratacağı sonuçların derdine düştü. Müşteriye sunulan taksit imkânlarıyla bankalar tarafından uzun süredir fonlanan markalar, bankaların "Bu tasarı yasalaşırsa taksit için fon yaratamayız" sözleriyle bugünden çıkış yolu arayışına girdi. Nitekim, Liderler Konferansı'nda bu yıl ilk kez dört ayrı bankanın Akbank, Garanti, İş, Yapı Kredi) temsilcisinin bulunması da bu sıkıntının sinyallerinden biriydi.