kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

E-5'te konut trafiği

Ebru ERDOĞAN
Konut projeleri trafiğinin de arttığı E-5'te arsa fiyatları da el yakıyor. TURYAP'a göre metrekare fiyatları bin YTL'yi geçti Birkaç yıl öncesine kadar fabrikaların üslendiği E-5'te şirketler değerlenen arsalarını satarak tesislerini merkez dışına taşıyor..
Anadolu yakasında Düzce'den başlayıp Avrupa yakasında Edirne'ye kadar tüm İstanbul'u baştan başa geçen E-5, her gün binlerce aracın da trafiğe çıktığı karayolu. Arsa üretiminin yetersizliği ve kolay ulaşım imkanlarının ön plana çıktığı E-5, havuzu, sosyal yaşam alanları ve spor tesisleri olan sitelerin inşaatlarının tamamlanıp ev sahiplerinin yerleşmeye başlamasıyla da her geçen gün canlanıyor. Anadolu yakasında Teknik Yapı'nın Uprise Elite ve Uplife Park projeleri ile Dumankaya İnşaat'ın yeni projesi Dumankaya Vizyon'un da yeni projeler olarak yükselmeye başlayacağı E-5 üzerinde, alışveriş merkezi inşaatlarının yapımı da sürüyor.

Arsa fiyatları bin YTL
TURYAP'ın araştırmasına göre artan konut projelerinin arsa fiyatlarına da yansıdığı E-5 çevreyolu boyunca, özellikle Avrupa yakasında, eskiden fabrikaların ve üretim merkezlerinin üslendiği araziler de satışa çıkarılmaya başlandı. Bu kapsamda, İstanbul Nakliye Ambarları İşletme Kooperatifi'nin (NAKO) arazisi, önümüzdeki dönemde ihaleyle satılacak. Yine Cevizlibağ'daki eski Vakko arsası üzerine, yeni bir alışveriş merkezi yapılacak. Bakırköy sahilini E-5'e bağlayan yol ile Zeytinburnu bölgesinde bir dönem yoğun olarak bulunan tekstil fabrikaları, ya kapatıldı ya da şehir dışına taşındı. Tüm bunların, projeler için alan sağladığı bölgede TURYAP'ın verilerine göre arsa fiyatlarının bin YTL'ye kadar çıktığı, bazı bölgelerde bu fiyatın da üzerine çıktığı belirtiliyor. Anadolu yakasında ise Avrupa yakasına nazaran E-5 bölgesi boyunca görece daha boş araziler bulunuyor. Özellikle Kozyatağı'nda 1990'lı yılların başından itibaren Carrefoursa, Metro, Bauhaus gibi alışveriş merkezlerinin yapılmasıyla canlanan inşaatlar, buraya gelen insan sayısını, dolayısıyla da konut projelerinin sayısını olumlu etkiledi. Hali hazırda Rönesans İnşaat tarafından Kozyatağı E-5 üzerinde, 8 dönüm üzerine yapılan Optimum Alışveriş Merkezi'nin bölgeyi daha da değerli hale getireceği ifade edilirken, Taşyapı İnşaat'ın Almondhill, Yapı Yatırım'ın Bostancı City'si E-5 üzerindeki projelerden bazıları...
Haberin fotoğrafları