kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yumurtalık kistleri kendini belli etmez

CİNSEL TIP DERNEĞİ BAŞKANI DR. CEM KEÇE
Düzensiz adet ya da aşırı miktarda kanamaya neden olan yumurtalık kistleri, her zaman kolaylıkla teşhis edilemez. Bu kistlerin tamamı da cerrahi müdahale gerektirmez..
46 yaşında bir bayanım. Adet kanamalarım arttı ve yumurtalıklarımda kistler olduğu anlaşıldı. Bu kistlerden yumurtalıklarımı aldırmadan kurtulamaz mıyım? Bu kistlerle yeniden hamile kalmam mümkün mü? Z.H./Aydın

İçi sıvı dolu olan keseciklere 'kist' adı verilir ve vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Birçok kadında sıkça gördüğümüz bu durum için endişelenmenize gerek yok. Çünkü menopoza girmemiş kadınlarda görülen kistlerin çoğu, kötü huylu olmayan ve zamanla kendi kendine kaybolabilecek türdendir.

Jinekolog incelemeli
Bunlar çoğu zaman adet düzensizliği, aybaşı döneminde fazla kanama, tüylenme, ses kalınlaşması, karında şişlik, karın veya kasık ağrısı, sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, kabızlık, ağrılı dışkılama gibi sorunlara yol açsa da genellikle herhangi bir belirti vermezler. Kistlerin tümü ameliyat gerektirmez. Ancak kistin bir yumurtalık kanseri olduğundan şüphelenilmesi durumlarında, operasyon gerekebilir. Kistlerinizin iyi veya kötü huylu olduğunun mutlaka bir jinekolog tarafından tekrar değerlendirilmesi gerekir. Teknik olarak menopoza girmediğiniz için hamile kalma şansınız düşük de olsa vardır.