kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Mart 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Ucuzluktan alışveriş yapmanın incelikleri

TÜLİN KERMEN
Yeni sezon açıldı ama yakında hemen her mağaza ara sezon indirimine girecek. Şimdiden indirimde alacaklarınızı belirleyin ve kârlı alışveriş için ilk adımınızı atmış olun. Zamanı geldiğinde de aşağıda yazdıklarımı uygulayın...

* Öncelikle alışverişe çıkarken rahat çıkarıp giyebileceğiniz türde kıyafetler tercih edin. Hatta askılı bir tişört ve bir tayt giyin, belki boş soyunma odası bulamazsınız ve kıyafetleri olduğunuz yerde denemek zorunda kalabilirsiniz. En önemli ayrıntı ise asla çantanız ağır olmasın...

* Ben iyi bir alışverişçiyim, hatta tam da bu yüzden bu işi yapıyorum. Ucuzluğa çıkmadan dergilerden veya favori mağazalarımdan en beğendiğim kıyafetleri işaretlerim, not alırım. Böylelikle ucuzluğun ilk zamanlarında, hiçbir şey tükenmeden istediklerimi en iyi fiyata almış olurum.

* Ucuzluğu başkalarından önce öğrenmek için mağazadaki satış danışmanı bir arkadaşı gözünüze kestirin. Onunla samimi olun, ismini öğrenin, sizin isminizi öğrenmesini de sağlayın. Böylelikle ucuzluktan ve diğer bütün gelişmelerden ilk sizin haberiniz olur.

* Ucuzluk döneminde o gün ihtiyacınız olmayan kıyafetleri de alabilirsiniz. Çünkü fiyatı inmiştir ve sizin o gün o kıyafete ihtiyacınız yoktur ama mutlaka bir gün olacaktır. İşte bu da iyi bir alışverişçinin kazancıdır.

PARAYI ÇÖPE ATMAYIN

* Bir parçayı almadan önce kendinize tek bir soru sorun; "Ben buna, ucuzluktan önceki fiyatı verir miydim?" Eğer içinizdeki ses 'evet'se, onu yarı fiyata almak çok daha keyifli olacaktır.

* Tam bedeninize oturan kıyafetleri alın, ucuzlukta bile! Yani asla 'Nasıl olsa zayıflayacağım, bunu alayım' demeyin. Bu parayı çöpe atmaktan başka bir şey değildir.

* Normal zamanda alışveriş, kendinizi iyi hissetmek ya da moralinizi düzeltmek için yaptığınız bir aktivite olabilir. Ama ucuzluktan alışveriş; zaman, emek ve itina gerektirir. Kendinizi hem iyi hem de akıllı ve kârlı hissedersiniz çünkü.