kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Ocak 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’na katıldı.

Açık daralır ama büyümemiz etkilenir

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz global kredi imkânlarında daralma yaşanırsa, cari açığın yavaşlayacağını ancak Türkiye'nin büyümesinde de olumsuz etkilerin görülebileceğini söyledi..
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ekonomideki dalgalanmanın büyümeye etkisine ilişkin olarak, "Kredi kanalında bir daralma olursa, bunun büyüme üzerinde bir etkisi olabilir, büyüme yavaşlayabilir'' dedi. Davos kasabasında her yıl olağan olarak düzenlenen, Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantılarına katılmak üzere İsviçre'de bulunan Yılmaz, gazetecilerin "küresel dalgalanmanın Türkiye'ye etkilerine'' ilişkin sorularını yanıtladı. Yılmaz, bu konuda "Bence ABD'de resesyon olmayacak, fakat ciddi bir yavaşlama olabilir bunu bize etkileri daha ziyade ticaret kanalı ile değil, portföy kanalı üzerinden gelir'' şeklinde konuştu.

FED İNDİRDİ, BİZ RAHATLAMADIK
"Ödemeler dengesi verilerine göre, portföy kanalından yurt dışına ciddi çıkışlar yaşandığı görülüyor. Bunu daha tetikler mi?'' sorusuna karşılık da Yılmaz, burada belirleyici olanın, Türkiye'nin, hükümetin ve Merkez Bankasının "duruşu'' olduğunu söyledi. Bu arada, Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, CNBC-e ve NTV'nin sorularını yanıtlarken de ABD Merkez Bankasının (FED) temel gösterge faiz oranlarını indirmesi konusunda, "FED'in kararı bizi rahatlattı, biz de faiz indiririz'' durumunun söz konusu olmadığını bildirdi. Yılmaz, gelişmekte olan ülkelerin ABD ekonomisindeki problemlerden kendilerini koruyabilecekleri tezine katılmadığını, etkilenmenin derecesinin ülkeden ülkeye farklı olabileceğini belirtti.

KREDİBİLİTEMİZ SARSILMAMALI
Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınma konusunda da görüşlerini dile getiren Yılmaz, "taşınma tartışmalarıyla Merkez Bankasının kredibilitesi sarsılmamalı'' dedi. Yılmaz ayrıca, kendileri için mali disiplinsizlik ve gevşemenin "felaket'' olacağını, global kredi imkanlarında daralma görülürse, cari açığın yavaşlayacağını ve kısa vadede para politikası veya kurla açığın düzeltilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi. Durmuş Yılmaz, geçen yıl enflasyon hedefinin aşılması nedeniyle hükümete yazılacak mektubun da 31 Ocak'ta açıklanacağını da kaydetti.
Haberin fotoğrafları