kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Aralık 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Oyak'ın 2.7 milyar $'ı için kapıştılar

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
ING, Oyak'ın 2.7 milyar dolarlık satış bedelini mevduat olarak ilk etapta İş Bankası'na aktardı. Halkbank ve Vakıfbank da bu paradan pay almak için Oyak Grubu ile anlaştı..
Yılsonu bilançosuna son şeklini veren bankalar arasında ilginç bir rekabet yaşanıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun, Oyakbank'ın ING'ye satışını onaylamasının ardından, bankacılık sektöründe ilginç bir rekabet yaşandı. ING'den gelen 2.7 milyar dolar ilk etapta İş Bankası'ndaki hesaplara aktarıldı.

KAMULAR DA PAY KAPTI
Oyak Grubu, 2.7 milyar dolarlık varlığı iyi değerlendirmek için kısa süre önce bankalardan teklif istedi. Yılsonu bilançolarını kapatma aşamasındaki bankalar özellikle büyükler listesindeki sıralamayı doğrudan etkileyeceği için Oyak'ın portföyündeki 2.7 milyar dolara yoğun ilgi gösterdi. Ayrıca döviz kredisi bulunan bankaların da döviz mevduatı pastadan pay almaya çalıştığı belirtildi. Oyakbank'ın satışından sağlanan 2.7 milyar doların önemli bölümü İş Bankası'nda kalırken Halkbank ve Vakıfbank da döviz mevduatını takviye etti. Banka yöneticileri, Oyak Grubu'nun, Erdemir'i satın alma aşamasında sendikasyon kredisi temin edilirken rol aldıklarını hatırlattılar ve "Döviz mevduatını makul faizle aldık. Ekstra faiz ödemedik" dediler. Öte yandan 9 aylık bilançolarda İş Bankası'nı geçerek birinciliğe oturan Ziraat Bankası Oyak'ın döviz varlığını çekmek için teklif vermedi. Eylül 2007 itibariyle Ziraat Bankası 77 milyar 89.5 milyon YTL ile aktif büyüklüğüyle 46 banka arasında birinci oldu. Aktiflerde Ziraat'i, 76 milyar 461.2 milyon YTL ile İş Bankası, 64 milyar 363.5 milyon YTL ile Akbank izledi. Toplam kredi hacminde 34 milyar 714.5 milyon YTL ile Garanti ilk sırada yer alırken, ardından 33 milyar 301.5 milyon YTL ile Akbank, 32 milyar 125.1 milyon YTL ile İş Bankası geldi. Toplam mevduat büyüklüğünde de Ziraat 65 milyar 628.3 milyon YTL ile birinci olurken, bu bankayı 43 milyar 499.1 milyon YTL ile İş Bankası, 39 milyar 89.2 milyon YTL ile Akbank izledi. Öz kaynak büyüklüğünde ise birinci sırada İş Bankası, ikinici sırada Akbank, üçüncü sırada Garanti Bankası bulunuyor.