kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Ekim 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Baklavanın yerine sütlü tatlıları seçin!

SEVDİCAN GÜNEŞ SAĞLIK SERVİSİ
Ramazan sona erdi, Şeker Bayramı geldi. Adının hakkını verircesine, şekerli tatlar ve tatlılar, bu yıl da bayram sofralarının baştacı konumunda bulunacak. Ancak çok fazla tatlı tüketiminin size geri dönüşü fazla kilolar şeklinde olabilir... Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, bayramı fit kalarak atlatmanız için şerbetli tatlılar yerine meyveli ve sütlü olanları tercih etmeniz gerektiğini söylüyor. "Baklava yerine elma tatlısını tercih edin" diyen Gürhan sözlerini şöyle sürdürüyor:

BOL BOL SU İÇMEK LAZIM
"Bayramda doymuş yağ ve kalori alımını artırmamak için tatlıları kaymaksız tüketmeye özen gösterin. Yapılan ikramların ağırlığını hafifletmek için besinleri yavaş yavaş ve iyi çiğneyerek tüketin. Bol bol su için. Sabah, öğlen ve akşam normal beslenme düzeninize devam edin. Böylece kan şekerinizde ani düşüşler olmaz."

AÇ KALMAK HATA OLUR
Bayramın ilk gününde aşırı derecede tatlı tüketenlerin, ertesi günü aktif bir biçimde geçirmeye özen göstermeleri gerektiğinin altını çizen Gürhan, bu konuda şunları öneriyor: "Dün yemeği fazla kaçırdım mantığıyla, kahvaltı öğünü atlanmamalı ve hafif bir kahvaltı yapılmalıdır. Açık havada yapılan yürüyüşler ve bol su tüketimi midedeki aşırı yüklenmenin etkilerini daha çabuk siler. Ayrıca normal besin ihtiyacının sağlıklı ve doğal yiyeceklerle karşılanmasına özen gösterilmeli. En önemlisi de bir gün öncesinde aşırı enerji aldım mantığıyla, ertesi gün kişi kendini açlığa mahkum etmemeli."