kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Marmaray'da 5 şirket yarışacak

Yeni Haber
Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek ''Yüzyılın Projesi'' olarak adlandırılan Marmaray'ın son etabında, demir yolu aracı üretiminde dünyada söz sahibi 5 şirket yarışacak.

Ulaştırma Bakanlığının, Gebze-Halkalı arasında sefer yapacak 440 adet demir yolu aracının temini için 7 Haziran 2007 Perşembe günü açtığı ön yeterlilik çağrısına 6 firmadan teklif geldi.

Güney Kore'den ROTEM, Fransa'dan ALSTOM, İtalya'dan Ansaldobreda SPA, İspanya'dan CAF, Çin'den China National Aero-Technology Import and Export Corporation ile Kanada'dan Bombardier ve Almanya'dan Siemens'in yanlarına Nurol'u da alarak oluşturdukları konsorsiyum teklif verdi.

Bakanlık, 30 Haziran 2007 tarihinde firmaların ön yeterlilik dosyalarını alarak, inceledi. Ön yeterlilik dosyası veren firmalardan Çin'den China National Aero-Technology Import and Export Corporation firması ön yeterliliği geçemeyerek elendi.

Ulaştırma Bakanlığı, ön yeterliliği kazanan firmaları 16 Ocak 2007 tarihinde projelerini ve mali tekliflerini sunmaları için davet mektubu gönderdi.

MARMARAY'DA SON İHALE

Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar, Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünün (DLH) yürüttüğü projede, demir yolu araçlarının temin edilmesiyle son ihale süreci de tamamlanmış olacak. Marmaray Projesi, ''Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri'', ''Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş İnşaatı'' ve ''Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Elektro-Mekanik İşler'' ve ''Demiryolu Araçlarının Temini'' aşamalarından oluşuyor.

Gebze-Halkalı arasında 77 kilometrelik hatta sefer yapacak 440 adet demir yolu aracı, 22-23 metre uzunluğunda olacak. 5'li ya da 10'lu setler halinde temin edilecek araçlar, yolcunun yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde daha sık sefer yapacak ve gerektiğinde 5'li setler birbirine bağlanarak taşıma kapasitesi artırılacak.

(AA)