kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Dikkat edin! Çalkantılı ve riskli bir döneme girdiniz

ABD'nin 'en iyi' ekonomik tahmin yapan ekonomistlerinden Gail Fosler "Türkiye büyük servetlerin kazanılamayacağı bir döneme giriyor!" dedi..
ABD'nin "en iyi'' ekonomik tahmin yapan ekonomisti olarak tanınan The Conference Board Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomisti Gail Fosler, mevcut faiz oranlarıyla konutun, Türkiye'nin kurtuluşu olamayacağını belirterek, "Konuta bağlı muazzam bir ekonomik gelişme olabilir ama bunu Türkiye'nin dış borç açığından kurtuluşu olarak görmüyorum. Özür dilerim ama konuta olan talebin azalacağını düşünüyorum'' dedi. Dünyanın önde gelen üst düzey yöneticilerinin üye olduğu, 90 yılı aşkın süredir iş dünyasına yönelik eğilimleri değerlendiren, araştırmalar yapan ve öngörülerde bulunan global sivil toplum kuruluşu The Conference Board temsilcileri, Eczacıbaşı Topluluğu'nun ev sahipliğinde, Türkiye'deki adamları ve bazı gazetecilerle bir araya geldi. The Wall Street Journal tarafından ABD'nin en iyi ekonomik tahmin yapan ekonomisti seçilen ve son 3 yılda enflasyon oranını, dünyada en iyi tahmin eden iki ekonomistten biri olan Fosler, küresel ekonomi ve Türkiye'nin buradaki konumu hakkında bir sunum yaptı.

YTL, EURO BÖLGESİNE GİRECEK
Ekonominin son 6-7 yıllık geçmişi düşünüldüğünde, bu dönemin çok önemli bir disiplin ve çalkantılar dönemi olacağı yönünde mesaj veren Fosler, "Son birkaç aydır piyasalarda meydana gelen çalkantılar tesadüfi değildir ve kolayca ortadan kalkmayacaktır'' görüşünü aktardı. Türkiye'de çok yüksek bir işsizlik oranı olduğuna değinen Fosler, Türkiye'de mali alkantıların daha sık yaşanacağı, büyük servetlerin kazanılamayacağı ve büyük risklerle karşılaşılacağı bir dönem içinde bulunulduğunu anlattı. Fosler, "İleriye doğru baktığımızda, sizin için makro ekonomik ve risk açısından daha hassas bir dönem olabilir. Bunun önümüzdeki 2-3 yıl içinde getireceği risklerden kaçınmanız gerekecektir'' dedi. Fosler, dolar kur tahminine ilişkin olarak da dolarda, tek yönlü olarak aşağıya doğru bir gidiş olduğunu söyledi. Dışardaki alım satımlarla doların yen karşısında zayıfladığını, TL'nin tek yönlü olmasa bile genel bir yükseliş içinde olduğunu belirten Fosler, "Çünkü Türkiye genel itibariyle Euro bölgesine girecek ve burada daha çok bağlantı var'' dedi.