kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Eylül 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Zana'dan şok sözler

Yeni Haber
DEP eski Milletvekili Leyla Zana, 22 Temmuz seçimleri öncesi Diyarbakır, Adıyaman ve Iğdır'da yaptığı mitinglerde, "eyalet sistemi, Öcalan Kürtlerin lideri ve Kürdistan" dediği için hakkında açılan 3 ayrı soruşturma nedeniyle Diyarbakır'da Cumhuriyet Savcılığına ifade verdi. Zana savcılığa verdiği ifadesinde de teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın Kürt halkının liderlerinden biri olduğunu ileri sürdü.

Seçimler öncesi DTP Milletvekillerinin desteklenmesi için Diyarbakır, Adıyaman ve Iğdır'da yapılan mitinglerde, Türkçe- Kürtçe yaptığı konuşmalarında terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle hakkında 3 ayrı soruşturma açılan DEP eski Milletvekili Leyla Zana, dün akşam saatlerinde avukatları ile Diyarbakır'da Cumhuriyet Başsavcılığına giderek ifade verdi.

Önce Iğdır'da yaptığı ve Türkiye'nin eyaletlere bölünmesini istediği konuşma ile ilgili ifade veren Leyla Zana, "Eyaletler konusunda merkeziyetçi yönetimin ülke sorunlarını yeterince çözemediğini, ertelemeci bir mantık ile yaklaştığını, sorunları erteleyerek değil, zamanında çözerek ilerleyeceğini savunuyorum. Buna olan inancımı belirtim'' dedi.

Leyla Zana, Kürdistan kelimesini kullanmasıyla ilgili olarak da, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk kuruluşuna kadar bu kelimenin kullanıldığını belirtti. Zana, "Bu bir gerçekliktir. Bu toplum, Kürt ve Kürdistan dediğinde kendisini rahatlamış hissediyor. Bu da onların hakkıdır" diye konuştu.
Amacının siyasi sınırların çizilmesi olmadığını ileri süren Zana şu ifadeyi verdi: "Bu ifademde amacım toplumların bölünmesi değil, toplumların kendisini özgürce ifade edebilme, yerinde kendisini yönetme ve özgürce yaşayabilmesidir. Ben sadece düşüncelerimi, geleceğe olan umutlarımı ve ön görülerimi toplum ile paylaştım."

Diyarbakır ve Adıyaman'da yaptığı konuşmalarla ilgili de ifade veren Leyla Zana, teröristbaşı Öcalan'ı Kürt halkının liderlerinden biri olarak gördüğünü ifade ederek, "Abdullah Öcalan'ı terör örgütü lideri olarak görmüyorum. Bu benim şahsi görüşümdür. O toplantıya katıldığımda ben konuşma yapmadan önce de orada bulunan topluluk, 'Biji serok Apo' ve benzeri sloganlar atıyorlardı. Benim konuşma yaptığım esnada bu sloganlar atılmış olabilir. Ama ben özellikle bu sloganları atmaları konusunda kimseyi teşvik etmedim, kışkırtmadım." dedi.

IĞDIR'DA NE DEMİŞTİ?


Kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana, DTP'nin 20 Temmuz'da Iğdır'da düzenlediği mitingde, "Kürtlerin istekleri Ankara tarafından görülüyor. Kürtler 1999 İmralı süreciyle bir stratejik değişiklik yaptı.

Dediler ki (sınırları çizmeye gerek yok, halklar birlikte el ele gönül gönüle yaşayabilir. Yeter ki yönetici kadro bunu görebilsin.) Çatışmasız, kavgasız halkımız bu süreci destekledi. Sekiz yıl bunu uygulamaya çalıştık. Siz ne yaptınız, hiçbir şey. Bir iki adım attınız geri çekildiniz. Bu acıya ne gerek vardı. Demek ki doğru olanın önüne geçemezsiniz. Şimdi yapmanız gereken ilk şey genel bir af çıkarmanızdır. İkincisi, Osmanlı'nın kuruluşundan bugüne kadar olması gereken Kürdistan eyalet sistemine geçmenizdir. Diğer bölgelere de eyaletler kur. Bu ülkenin bölünmesi demek değil, aksine ülkenin bütünleşmesi, bir arada yaşaması demektir. Her Kürt yaşadığı toprağın adını bilir, onu asla göz ardı etmez. Tarihin sayfalarına kaydırmaz. Bunun için Türkiye'nin eyaletlere bölünme zamanı gelmiştir. Ankara, Türkiye'yi eyaletlere böl ve Kürdistan eyaletini kur. Cumhuriyet'in kuruluş sürecinde yapamadığını şimdi yap." demişti.

CHA