kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Eylül 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
OKAN MÜDERRİSOĞLU

Ekonomide 2. eylem planı

Yeni hükümetin yeni bakanları bu sıralar bloke vaziyette. Tebrik için gelen gidenler bir yandan brifingler, ekip kurma, iş yetiştirme telaşı diğer yandan... Ancak Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in ilk bakanlar kurulundan sonra işaret ettiği gibi icraatta vites yükseltmek gerekiyor. Ekonominin koordinatör bakanı Nazım Ekren, Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan hem yeni döneme hazırlanıyor hem de bir önceki dönemin bilançosunu çıkarıyor. Bakanların ortak yol haritası ise şöyle:
- Ekonomi ile ilgili bakanlar, ekim ayı başına kadar önerilerini getirecek. Bütçeye paralel yeni bir eylem planı uygulanacak.
- Bu hafta Ankara'ya geleceği açıklanan IMF'ye, makroekonomik kazanımların korunacağı sözü verilecek. Mali disiplinin tanıdığı esneklik ölçüsünde mikro reformlara başlanacak. 2008, mali dengelerin yapılandırıldığı geçiş yılı olacak.
- Ekonomik ve Sosyal Konsey, Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu ve Para Kredi Kurulu artık düzenli aralıklarla toplanacak.
- Küresel risk iştahının önümüzdeki dönemde azalacağı veri kabul edilecek. Bu noktada ABD piyasasındaki dalganın keskin düşüşle mi yoksa yumuşak inişle mi sonuçlanacağı yakından izlenecek.
- Gerek döviz gerekse YTL rezervi takviye edilecek. Türkiye'ye de yayılabilecek dalgalanmalarda olası ilk şok bu sayede atlatılacak.
- Yasal düzenlemeyle sanayi bilgi envanteri çıkarılacak. Geleneksel sektörlerle, yükselen sektörler belirlenerek farklı teşvikler verilecek.
- Sanayi için özel ArGe yasası yürürlüğe girecek. Hindistan'ı tercih eden yabancı yatırımcıların bu ülkede gerek fiyatların yükselmesi gerekse standart üretimde yaşanan zorluklar nedeniyle Türkiye'ye gelmesi özendirilecek.
- Sigorta ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi halinde hemen devreye girebilecek sektörler belirlenecek. Böylece ara malı ithalatı frenlenerek yerli üretimin önü açılacak, cari açık azaltılacak.
- Sosyal güvenlik priminde 5 puan indirim ve turizmde KDV indirimi kesinlikle hayata geçecek.
- Bütçe uygulama sonuçları bundan böyle temmuz ve ağustos verileri birleştirilerek yayınlanacak. Piyasalara yanlış sinyal verilmeyecek.