kapat
   
04 Aralık 2006 Pazartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
KİTABI 150 BİN SATTI.... Suna Kıraç hayatını anlattığı kitabıyla şu anda 150 bin adetlik satış rakamına ulaştı. İnan Kıraç, şu ana kadar elde edilen 850 bin dolarlık kitap gelirinin Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfına aktarıldığını söyledi.
Bu haberi dinle
Gözleri yeni dev proje için çalışıyor
Suna Kıraç'tan eşi İnan Kıraç'a en güzel hediye!
Arçelik, Suna Kıraç sayesinde devleşti
Kıraçlar'ın en büyük projesi 130 milyon $'lık kültür merkezi
Vehbi bey'in akıl danıştığı tek isim

Türkiye'nin iş kadınları

Çalışan Türk kadınının sembol ismi olan Suna Kıraç, sağlığı yerindeyken en çok "dev bir kültür merkezi" projesini gerçekleştirmek istiyordu. Şimdi eşinin de yardımıyla projeyi hayata geçirmek üzere.

Gözleri yeni dev proje için çalışıyor

Çalışan Türk kadınının sembol ismi olan Koç Holding İdare Meclisi Başkan Vekili Suna Kıraç, sağlığı yerindeyken en çok istediği projeyi, yani dev bir kültür merkezi yapımını 'gözlerinin' ve eşi İnan Kıraç'ın yardımıyla hayata geçirmek üzere.

İnan Kıraç'la görüştüğüm gün, eşi Suna Kıraç'ı kısa bir tatil için Antalya'ya götürme hazırlığı içindeydi. Belki hayatı şimdi çok daha yavaş yaşayan Suna Kıraç, şu günlerde eşi İnan Kıraç ve kızı İpek Kıraç'ın müthiş çabalarıyla yaşamaktan vazgeçmiyor. Suna Kıraç, Türk iş dünyasının hatırda kalacak en güçlü isimlerinden biri. Şimdilerde yakalandığı ALS hastalığı yüzünden sadece gözleriyle iletişim kurabilen Suna Kıraç'a, 'Türkiye'nin Güçlü kadınları' arasında yer vermek istediğimizde öncelikle, hayatını Suna Kıraç'ın mutluluğu ve huzuruna adayan eşi İnan Kıraç'ı aradım. Projeyi anlattım ve Türkiye'de kadınların rol model aldığı ve almaya devam ettiği sayısız özelliğiyle Suna Kıraç'ı diziye dahil etmek istediğimizi söyledim.

Antalya'ya
kısa seyahat
İnan Kıraç memnun oldu ve "Diziyi ne zaman yayınlayacaksınız" diye sordu. Zira Kıraç, Suna Hanım'ı Antalya'ya tatile götürmek üzereydi. Yardımcı olabilmek için ne kadar zamanı olduğunu bilmek istiyordu. Sonra ekledi: "Suna Kıraç artık her şeyiyle şeffaf yaşıyor." Dolayısıyla da güçlü Türk kadınları arasında Suna Kıraç'a yer verilebilmesi için yardımcı olacağını söyledi. Hemen ertesinde bana Rıdvan Akar'ın yayına hazırladığı Suna Kıraç'ın 'Ömrümden Uzun İdeallerim Var' kitabıyla, sadece ailenin ve yakın dostların izlemesi için hazırlanan 'Suna'nın Gözleri' isimli belgesel çalışmayı gönderdi. İlk görüşmemizde, İnan Kıraç, Suna Kıraç'ı başarılı iş kadını yapan ve şimdi de yaşatan beş maddeyi sıraladı. Suna Kıraç'ın da onay verdiği o beş maddeyi bana şöyle özetledi. 'İş hayatında yer alıp başarılı olmasından en büyük payı olan Vehbi Koç, onu yaşatan kızı İpek, Arçelik, eğitime verdiği destek ile kültür ve sanat yatırımları." Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç, Suna Kıraç'ı iş hayatına sokarak bir tabunun yıkılmasını sağlamıştı. Çünkü ne de olsa kendi ifadesiyle o dönemlerde zengin aile kızlarının çalışması ayıp bir şeydi. Koç, bu düşünceyi yıkarak, kızının Koç Holding'te başarılı çalışmalara imza atmasına ön ayak olmuştu.

Vehbi Koç'tan mezun
Suna Kıraç, her ne kadar çok istediği ve kabul edildiği Amerika'daki ünlü Wharton School of Finance isimli okula, Vehbi Koç'un baskısıyla gidememiş olsa da çok daha iyisini yaptı. Vehbi Koç Üniversitesi'nden mezun olan ilk ve tek öğrenci unvanına kavuştu. Kıraç, kitabında; "Babam 'Benim tezgahım en iyi üniversitedir. Seni ben yetiştireceğim' dedi. Nitekim, öyle oldu. 35 yıl birlikte çalıştık" diyor. Ama tabii Boğaziçi Üniversitesi'nde işletme eğitimi almayı da ihmal etmedi ve öyle bir gün geldi ki 'Koç Ailesi'nde en iyi bilançoyu Suna okur' lafı dilden dile dolanır oldu. Bugün Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesine, 3.2 milyar dolarlık servetiyle giren Suna Kıraç, Koç Holding'te Vehbi Koç'a asistanlık yaparak başladığı çalışma hayatında sayısız önemli kararın altına imzasını attı. Örneğin topluluk inşaat ve ticaret sektöründe ön plandayken, imalat sanayinin yıldızı parlamaya başladığında ve sanayileşme döneminde montajdan ana sanayiye geçiş sürecinde Suna Kıraç'ın ağırlığı iyiden iyiye hissedildi. Türkiye'nin güçlü iş kadını figürü Suna Kıraç zaman zaman babası Vehbi Koç'a, kardeşi Rahmi Koç'la iş hayatında anlaşamadığına dair mektuplar yazsa da sonunda iş hep tatlıya bağlandı. Kardeşlerin sinerjisi, Vehbi Koç'un tecrübesiyle birleşince, Koç Holding Türkiye'nin en büyük şirketi oldu. Suna Kıraç, yıllarca Koç Topluluğu'nun geleneksel aile şirketi yapısından çıkıp, kurumsallaşması için mücadele verdi. Aile Komitesi'ne profesyonelleşmenin önemini belirten sayısız mektuplar yazdı.

1 2 3 4 5
 
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
 TCMB Başkanı Yılmaz'dan uyarılar
 2007 enflasyon beklentisi yüzde 3.6
 Müşterileri memnun eden markalar!
 Başkan maaşını düşürdü!
 Borsa ilk seansta % 0.67 düştü
 Hazine, yarın iki tahvil ihalesi yapacak
 Aynı hayalleri kuruyor, farklı şeylerden korkuyoruz
 'Kıbrıs işin bahanesi, AB hızlı uyumdan endişeli'
 Özel sektörün pozisyon açığı 45 milyar dolar
 İhracatçı Ro-Ro'su ilk seferine çıktı
 TİSK: Hükümet sözünü tutsun, primleri indirsin
 İstanbul Borsası 21 yılda 300 milyar YTL'lik yıllık işlem...
 Şener, Osmanlı ekonomisini yazıyor
 Rüşvet skandalında gözler Yunanistan'da
 Botaş, haciz yapmak için yetki istiyor
 EPDK ikinci büyük ihaleye çıkıyor
 'Beyaz Bayrak'lı okullar artıyor
 Otomobil sayısı arttı yollar yerinde saydı
 'Başbakanlık'ta bir tane bile özürlü çalıştırılmıyor'
 Turistle beraber turizm yatırımı da azaldı
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Bulutu da türbülansı da bol dönem
Hafta sonu açıklanan...
UFUK SANDIK
Yolda kalmamak için kadın olmak şart
Geçen hafta...
Kadın dayağından kaçan erkekler
Eşlerinden şiddet gördükleri için Sığınma Evi'nde kalan 60 kişi:...
Alman aileden iki çocuğunu geri aldı, sıra kızında
Almanya'da hapisteyken eşi ölünce, koruyucu aileye verilen iki çocuğu...
61'imde 21'lik kardeşim oldu
61'imde 21'lik kardeşim oldu
Faruk Süren babasının yeni ortaya çıkan kızı için konuştu "Babam âşık...
Darüşşafaka'ya 'hayır' Taşyapı'ya 40 katlı otel
Darüşşafaka'ya 'hayır' Taşyapı'ya 40 katlı otel
Belediye, İstanbul'daki en gözde yerinde hastane yaptırmak isteyen...
IMKB
E: 37.655 D:% -1,42
DOLAR
S: 1,456 D:% 0,103
EURO
S: 1,935 D:% -0,026
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu