kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kendine on dakika ver
Kendine on dakika ver
Güneşi Selamlama serisi

Kendine on dakika ver

Okuyucularımdan aldığım maillerin çoğunluğu yogaya nasıl başlayabilecekleri ve benden nasıl ders alabilecekleri ile ilgili sorularla dolu... Aralık ayında konuyla ilgilenen okurlarımla tanışma fırsatı için Türkiye'ye gelip, birkaç ders vereceğim. Tarih ve yerle ilgili bilgiyi önümüzdeki hafta bu sayfada bildireceğim. Ancak kendi kendinize bir pratik oturtabilmeniz için ara ara Yoga Terapisi'ne yer vermek istiyorum. 10 yıldır öğrettiğim dersler ne yoğunlukta olursa olsun, terapik duruşları hergün kendi pratiğim olarak yapıyorum. Günde 5-10 dakika bile olsa bedenimi dinleyerek, hissederek, esneterek tanımayı öğrendim. Bu his özellikle fiziksel rahatsızlıklardan şikayetçi olduğunuz, vücudunuzun reaksiyonundan emin olmadığınız zamanlarda size güven ve destek verir.

YOGAYLA GERGİNLİĞE SON
Kasların, eklemlerin rahatlayıp, esnemesi, kuvvetlenmesi ve duruşun düzelmesinin kronik ağrılara ve gerginliğe etkisi çok büyük. Özellikle yıllar boyu alışılmış kötü duruştan kaynaklanan bel, diz, boyun ve baş ağrılarından korunmak için, omurgayı esneten, vücudu açan ve kuvvetlendiren terapik yoga duruşları en iyi ilaçtır. Sağlıklı ve biçimli bir vücut da buna ek... Hafta sonundaWashington'un muhteşem sonbahar renklerini de görüntüleyerek sizler için modellik yaptım. Özellikle vücuttaki gerginliği çözen, günlük hayata adapte edebileceğiniz, vücudunuza ihtiyacı olan bakımı, özeni sağlayan, izlerini taşıdığınız yılların stresini üzerinizden atabilmenizi sağlayacak, enerjinizi ortaya çıkartabilecek bazı yoga terapi duruşlarının resimlerini çektik. Bu hafta sizler için yoganın en bilinen San Salutations (Günesi Selamlama) serisini hazırladım. Geçtiğimiz yaz Seda Sayan'ın televizyondaki sabah programına konuk olmuştum. Tesadüfen uzman diyetisyen Ender Saraç da konuktu aynı programda ve Yoga'nın Güneşi Selamlama serisini beraber yapmamızı teklif etti. Ben de aynı programa daha çok kronik ağrıları olanlar için bir dizi hareket hazırlayıp gitmiştim. Her 10 kişiden 8'inin hayatlarının bir bölümünde kronik gerginlik ve ağrılardan şikayet ettiği gerçeğini düşünürsek, güneşi selamla serisini desteksiz yapmakta birçok kişinin güçlük çekeceğini söyleyip, sandalye kullanarak yapayım dedim. Ender Bey estetik görüntüsü olsun diye ikimizin de destek kullanmadan aynı anda bu seriyi yapmamızı istedi. Canlı yayına reklam arasından döndüğümüzde stüdyodaki seyirci grubuna şöyle bir baktım, ekran başında yoga ile daha önce hiç tanışmamış seyredenleri düşündüm, destek kullanmazsam gosteriden başka hiçbir etkisi olmayacaktı. Hareketleri yapmaya başlamadan önce emrivaki yapıp hemen bir sandalye istedim, kimse birşey soyleyemedi tabii, ben sandalyeyi kullanarak vücudu daha az esnek olanlar, ağrıları olanlar ve yogaya ilk başlayacaklar için serinin daha herkese adapte edilen şeklini yaptım. Böylece her yaşta, her fiziksel durumda olan herkes yogayı farklı seviyelerde yapabileceklerini gördüler. Programdan sonra mailim taştı.

NEFESİNİZİ TUTMAYIN
Seriyi günlük hayatınıza kattığınızda vücudunuzun stresten ne kadar daha az etkilendiğini farkedeceksiniz. Sandalyeyi kullanmaktaki amaç, vücudunuzu alışmış olduğunuz limitlerden daha çok ve doğru bir şekilde esnetip, açabilmek...Gün içinde birkaç dakika bile olsa sadece kendinize konsantre olabileceğiniz bir ortam seçin. NEFESİ TUTMAYIN. Vücudunuz açıldıkça duruşu derinleştirin. Omuzlarınızı kasmadığınızdan emin olun. (Baş, sırt ve boyun ağrılarının en önde gelen sebeplerinden biridir). Her duruşta nefesi hissedip, bedeninizle iletişim kurdugunuzda, otomatik pillotta yaşamaktan, hissederek yaşama geçersiniz. Dengenin enerjinin ne olduğunu bir kez hissettiniz mi o yöne doğru gelişmeye devam edersiniz. Kendinize şans verin!..

Elvan Demirkan

DİĞER İYİ YAŞA HABERLERİ
 Ağrınızı kontrol edebilirsiniz
 Kendinize yaptığınız baskıdan hemen kurtulun
 Tabletle gelen güzellik
 Kanser tanısında yeni uygulama
 Enerjinizi doğru kullanmayı biliyor musunuz?
 Karadağlı Michael Madsen'dan bile kötü!
 60'lı yılların kadını geliyor
 Hip-Hop'çıdan koleksiyon
 Modern, enerjik ve feminen
 Sağlığa en yararlı tişörtler
 Bu botlarla kışı seveceksiniz
 Yüz nakline gerek kalmadı
 Pozitif düşünce Pollyannacılık oynamak değil
 18. yüzyılda Mantık 19.'da Aşk vardı, şimdi Seks ön planda
 40 yaş gerçekleri
 Doktorlar tükendi
 Huzura bir şans verin
 Yağdaki büyük tehlike
 Merhaba
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
  » İyi Yaşa
'Yorum Farkı'nın ünlü muhalifleri ortak noktalarını keşfetti
'Yorum Farkı'nın ünlü muhalifleri ortak noktalarını keşfetti
Emre Kongar: Mehmet çok iyi çok zeki bir insan ama yanlış. Her şeyi...
Beni BJK değil devlet gönderdi
Beni BJK değil devlet gönderdi
Ben kulübümü çok seviyorum ve Beşiktaş'ı kötü bir durumda bırakmak...
Sırat'ı geçen genç
Ferit Şahenk boşu boşuna "New Age" patron kuşağının en ışıltılı ismi...
Fotoğraflar sonuca götürdü
Her şey ağustos ayında başladı. Basketbolcu Gökhan Demirkol, eski...
Mondovino şarabın merkezine seyahat
Bazıları Michel Rolland için guru, dahi, sanatçı, hatta sihirbaz diyor. Bir...
Bulgar şarapları patladı
AB'ye girme heyecanı Bulgaristan'ın şaraplarını da canlandırdı... Fransız,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.