kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Nazilerle başlayan film gibi yaşam
Nazilerle başlayan film gibi yaşam
Göçmenlere yardım ediyor

Film gibi bir kaçış

Hitler'den kaçarak Türkiye'ye sığınan Musevi bilimadamı Ord. Prof. Dr. Alfred Heilbronn ile ilk kadın akademisyenlerimizden Mehpare Başarman'ın oğlu Kurt Lütfü... Hayatı bir filmden farksız.


Nazilerle başlayan film gibi yaşam

Soykırımdan kaçarak Türkiye'ye sığınan Musevi bilimadamıyla Türk kadın akademisyenin oğlu, psikolog Kurt Lütfü Leopold Heilbronn kısa bir süreliğine İstanbul'da. O da babası gibi tam bir Türkiye aşığı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler rejiminden kaçarak Türkiye'ye sığınan Musevi mültecilerin pasaportlarında "Heimatlos (vatansız)" yazıyordu. 1933-1945 yılları arasında binden fazla Alman, İstanbul Boğazı kıyılarına sığınmış, halen bugün bile görülen izler bırakmıştı. Hitler soykırımından kaçarak İstanbul'a sığınan ve İstanbul Üniversitesi'nde botanik biliminin temellerini atan Musevi bir bilimadamı ile Atatürk yıllarının Türkiyesi'ndeki ilk kadın akademisyenlerden birinin oğlu olarak dünyaya geldi Kurt Lütfü Leopold Heilbronn... Uzun isminin altında, dramatik bir sürgünün ardından iki ülke topraklarına sinen sevgi dolu bir hikaye yatıyor. Kurt Heilbronn, küçük yaşta Almanya'ya gitti, orada psikoloji okudu. Babası gibi bir Türk'le evlendi. Heilbronn, şimdi Almanya hükümeti tarafından desteklenen ve ülkedeki göçmenler için psikoterapi hizmeti veren Frankfurt'taki Internationales Familienzentrum'da (Uluslararası Aile Danışma Merkezi) Psikiyatri bölümünün yöneticiliğini yapıyor ve çoğunluğu Türk olan göçmen ailelere terapi desteği veriyor. Eşi, bir ilaç firmasında denetmen. 'Türk-Alman-Musevi kültürünü görünmez sırt çantamda taşıdım hep' diyen Psikolog Heilbronn, şu sıralarda ücretsiz iznini de kullanarak 7 aylığına Türkiye'de bulunuyor. Çocuk Akıl Sağlığı ve Rehberliği Derneği'nde (Çare-Der) meslektaşlarıyla tecrübelerini paylaşıyor, aile terapilerine katılıyor.

ATATÜRK SAYESİNDE
Hitler'in Museviler'e uyguladığı soykırımdan payını alan Kurt Heilbronn'un babası Ord. Prof. Dr. Alfred Heilbronn, Münster Üniversitesi'ndeki görevinden olur, gestapoların elinden kurtularak Alman eşiyle birlikte İstanbul'a sığınır. 1933'teki Üniversite Reformu'nun ardından Atatürk tarafından İstanbul Üniversitesi'nde göreve getirilir. Fen Fakültesi'nde botanik biliminin temellerini atan Heilbronn, bilimsel çalışmalarıyla adını altın harflerle yazdırır üniversite tarihine. Bu arada üniversiteye bağlı Botanik Enstitüsü'nün de kurulmasını sağlar. Tercümanlığını, kürsüde birlikte çalıştığı asistanı Mehpare Hanım yapmaktadır. Türkçe öğrenene dek bu genç asistan eli kolu olur Heilbronn'un. Doç. Dr. Mehpare Başarman, Atatürk döneminin ilk kadın akademisyenlerindendir. Aynı bölümdeki meslektaşı Adnan Mete ile nişanlıdır. 1946'da Heilbronn'un ilk eşi ölür. Gayrimüslim olduğu için İstanbul'a gömülmesine izin verilmez. Genç asistan Mehpare Hanım burada da hocasının kurtarıcısı olur. Kendi adına Aşiyan'dan mezar yeri satın alır ve hocasının eşinin İstanbul'da defnedilmesini sağlar. O yıllarda askerde olan nişanlısı Adnan Bey de zatürreden ölür ve Bursa'da yaşayan ailesinin isteği üzerine, Mehpare Hanım'a ait olan Aşiyan'daki mezarlığa gömülür. Başarman, yaklaşık bir yıl sonra hocası Prof. Dr. Alfred Heilbrunn'un izdivaç teklifi üzerine tüm tepkilere, aradaki 24 yaşa rağmen 'evet' der. 1951 yılında Kurt Lütfü Leopold dünyaya gelir. Kurt 6 yaşına geldiğinde Prof. Dr. Alfred Heilbronn Türk vatandaşlığını kazanmıştır ancak 72 yaşında olan Heilbronn emekli edilmiştir. Bilimden uzak kalmayı asla içine sindiremeyen bilimadamı, derhal Almanya'ya dönme kararı alır. Oğullarını Münster'de bir yatılı okula gönderir ve Alman hükümetinin tüm haklarını geri vererek ömür boyu öğretim üyeliği hakkı tanımasıyla, kendisi de Almanya'ya yerleşir. Mehpare Hanım ise 1961'deki ihtilalin ardından 147 öğretim üyesiyle birlikte görevine son verilince Almanya'ya gidecektir. Ancak aynı yıl eşini kaybeder. Kocasının vasiyeti 'Oğlumu burada büyüt' olmuştur.

KÖTÜ GÜNLER BİTTİ
1970'lerde Avrupa'da sıcak politik gelişmelerin başladığı sıralarda asi bir genç olarak Türk İşçi Öğrenci Derneği'ne üye olan Kurt Heilbronn, Türklerle olan ilk dirsek temasına bu dernekte başladığını söylüyor: "Göçmen Türkler'e ev, iş, oturma izni gibi konularda yardımcı oluyordum. Derken Avusturya'da bir Türk elçi öldürüldü ve dönemin Türkiye hükümeti, annemle beni olayla ilgili şüpheliler listesine aldı. Hatta Türkiye'nin 10 tehlikeli Türk'ü olarak gazetelerde resimlerimiz yayımlandı. Alparslan Türkeş, annemle benim vatandaşlıktan çıkarılmamız için meclise önerge sundu. Sonra aklandık tabii..." Psikoloji eğitimi alan Kurt Heilbronn, "Kendimi tanımak için klinik psikoloji okumaya ihtiyaç duymuştum. Alman mıyım, Türk müyüm, Musevi miyim, bu üç kültür görünmeyen sırt çantam oldu her zaman. 'Sen bize ait değilsin' duygusunu yaşadım hep" diyor.
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Karbonhidrat yiyerek de formda kalabilirsiniz
 Onlar plaza yetimleri
 Fuarın yıldızı kangallar
 Dansın yeni mabedi
 Bu salonda evlenecekler
 Alman popçu geri döndü
 Tablolarda kaybolmak serbest
 Koleksiyonları için özel müze açtılar
 Van kedileri sıcak bir yuvaya kavuşacak
 Kısa.. Kısa..
 Hak etmediğim kadar şımartıldım
 Mirası 'seks tartışmaları'
 Çip sayesinde kavuştu
 Kedilerin "Darül Mırmır"ı var
 Karşılıksız sevgi fuarı
 Hayallerle başlayan yolculuk
 Gençlerden kan bağışı
 Dışarı Çıkmadan Önce
 Azize'nin hayatı ABD'de oyun oldu
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Tüketiyorlar. Her şeyi 16'sında bitiriyorlar
Dudaklar mı...
FİLİZ AKIN
Baharın ilk dokunuşları
Geçen hafta ilk defa...
SUNAY AKIN
Yemeğin ilham perileri!..
Son yıllarda yemek kitapları...
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Panyakım panyaksın panyak
Size de olur mu? Hani bir iş...
Şarap karafta sunulur
Şarap karaftan, rakı karafakiden servis edilir. Özellikle genç ve sert tanenli...
Bağcılara üzümü öğretecek
Üzümün yetiştiği yerde üretim yaparak kaliteli şaraplara imza atan Mey İçki'nin...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.