kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Atina 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
"İstanbul'un Sesleri" Atina'da
"İstanbul'un Sesleri" Atina'da
Sanatçılar Çok Heyecanlı

"İstanbul'un Sesleri" Atina'da


Atina Olimpiyatları'nda sporcularımız altın madalya için yarışırken, sanatçılarımız da sokaklarda Türk müzik kültürünü tanıtacak. Cazcıdan rock'çıya bir grup sanatçı "Sounds Of İstanbul" adıyla Atina'da konser verecek.

Önceki gün başlayan Olimpiyat Oyunları boyunca, sporcular kazanmak için ter dökerken, sanatçılar da Atina sokaklarında kendi ülkelerinin müzik kültürlerinden örnekler sunacak. Atina Belediyesi'nin düzenlediği Kültür Olimpiyatları nedeniyle kentin sokak ve meydanlarında yaklaşık 500 konser ve gösteri gerçekleştirilecek. 35 ülkeden sanatçıların katılacağı Kültür Olimpiyatları'nda Türkiye'yi "Sounds Of İstanbul" (İstanbul'un Sesleri) adlı proje temsil edecek. Sema gösterisi, caz dalında Lodos, Türk rock dalında Ogün Sanlısoy ve dans müziği dalında DJ U.F.U.K ve DJ Uhr'nin yer aldığı Sounds Of İstanbul, 20-21 Ağustos tarihlerinde Atina'da dünyanın birçok ülkesinden gelen dinleyicilerin karşısına çıkıp "İstanbul'un Sesleri"nden tınılar sunacak. Yunanistan'ın başkenti Atina'da Türkiye'deki müzik kültürünün bir başka yüzünü gösterecek olan Sounds Of İstanbul, aslında çok yeni bir proje ve seyirci karşısına ilk kez Atina'da çıkacak. Proje, Hip Productions'ın, Türkiye'nin sanatçılarını ve müzik kültürünü dünyaya tanıtma isteğinden ortaya çıkmış. Projenin bir yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirten Hip Production kurucu ortağı Alev Çağlar, "Türkiye'nin imajıyla ilgili ciddi sorunları var. Bu bizim işimize de yansıyor. Örneğin Nisan ayında anlaşma imzaladığımız dünya çapında üne sahip bir İngiliz rock grubu, 'Biz Midnight Expres'- in ülkesine gelmeyiz' diyerek son anda Türkiye konserinden vazgeçti. Aslında dışarıdan çok sanatçı getiriyoruz ama kendi sanatçılarımızı yurtdışına götüremiyoruz. 'İstanbul'da üretilen müziklerden bir kesit alalım ve yurtdışına götürelim' diye düşündük ve bu proje ortaya çıktı" diyor. Bir caz grubu olan Lodos, batı müziğinden, klasik müzikten ve Türk müziğinden aldığı motifleri sentezleyip kendi müziğini yarattığı için; Ogün Sanlısoy, Anadolu rock tarzında başarılı bir müzisyen olduğu için, DJ U.F.U.K ve Uhr de Türk enstrümanlarının da bulunduğu kendi prodüksiyonu olan dans parçaları çaldıkları için yer almışlar projede. Sema gösterisi ise barış ve sevgiyi çağrıştırdığı için kadroya dahil edilmiş. Hip Productions, tanıtma fonundan yararlanabilmek için projeyi Dışişleri Bakanlığı Tanıtma Müdürlüğü'ne sunmuş. Bu arada Atina Belediye Başkanlığı, Olimpiyat Oyunları nedeniyle düzenlediği Kültür Olimpiyatları için 35 ülkeyle birlikte Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na başvurup sanatçı önerisi istemiş. Bakanlık da Sounds Of İstanbul'u Atina'ya göndereceklerini bildirmiş. Aslında önümüzdeki yıl şubat ayında Avrupa'da konserlere başlayacak olan Sounds Of İstanbul, böylelikle ilk kez, Atina'da, hem de olimpiyatlar için dünyanın her yerinden gelen insanların karşısında sahneye çıkmış olacak.

SEMAZENLER KONYA'DAN
20 Ağustos'taki ilk konser sema gösterisiyle başlayacak. Konya'dan gelecek olan üç müzisyen ve dört semazenden oluşan bir grup, 15 dakikalık bir sema gösterisi yapacak. Ardından Lodos bir saat sürecek olan bir konser verecek. İkinci gün ise Ogün Sanlısoy performansını gösterecek ve ardından da DJ U.F.U.K ve DJ Uhr özel prodüksiyon dans parçalarıyla izleyicileri eğlendirecek. Sounds Of İstanbul, Atina'dan sonra önümüzdeki yıl şubat ayından başlayarak Avusturya, İsviçre, İspanya, İtalya, Fransa, Belçika, Hollanda, İngiltere, Almanya, Danimarka ve İsveç'te 15 konser verecek. İkinci aşamada Doğu Avrupa ülkeleriyle Rusya'yı ziyaret edecek olan ekip, son olarak Avustralya, Japonya ve Amerika'da Türkiye'nin müzik kültüründen kesitler sunacak.

Yurtdışından sürekli sanatçı getiriyoruz ama kendi sanatçılarımızı oralara götüremiyoruz. Bu projeyle, İstanbul'da üretilen müziklerin bir kesitini dünyaya tanıtmak istiyoruz
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Kızların mikrokredi mucizesi
 Genç bir kızın kaleminden uyuşturucu
 Olimpiyat Stadyumu'nda sadece Süreyya'yı düşünüyordum
 Gitar ustası İstanbul'da
 Güneşle gelen büyük zafer
 10 derste mutluluk
 Nobel Ödüllü bir köy evi
 Hayatınıza giren dijital kolaylıklar
 Asırlık surlar hayat buluyor
 Troya artık vakfa emanet
 AB'nin yönetiminde daha çok kadın var
 Rize Güneysu'da Erdoğan bereketi
 'Şeref Abi' ile nostaljik turlar
 İstanbul "müze kent" olacak
 Çok tartışılan şampiyonluk
 Seks paradan önemli
 Karadenizli sanatçılar Açıkhava'da
 Anadolu'nun parlayan yıldızı
 Anadolu'da bin kızım var, öğretmen olacak
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
İtalyan danteli
İstanbul'un alameti farikalarından biri...
ALİ POYRAZOĞLU
Basın sopayı vurun, vurun, vurun
Zina meselesini...
TURGAY NOYAN
Yönetmelikteki olası sıkıntılar
Yeni Amatör Denizci...
Tatlıların kralı baklava
İlk Fatih'in mutfak kayıtlarında rastlanan baklava, geleneksel...
Mediciler'in şehrinde şarap sanat ve mutfak
Karmaşık ve sürprizlerle dolu bir kent Floransa. Prens Charles'ın da geldiğinde...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.